"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kemalistlerin zorbalık sâbıkası

M. Latif SALİHOĞLU
29 Mart 2024, Cuma
Yüz yaşını geride bırakan Cumhuriyet tarihi boyunca işlenen hemen bütün siyasî cinayet, darbe ve muhtıraların arkasında Kemalistler var.

Ne var ki, kendilerini gizlemede, perdelemede son derece mahirdirler. Arkalarında iz bırakmamak için, kullandıkları maşa ve sair aparatları imha etmekten de geri durmuyorlar.

Bütün bu maharet ve manevra kabiliyetlerini ilk cinayet hadisesinde okumak mümkün olduğu gibi, daha sonraki ve yüz yıldır devam eden kumpaslarında da aynı işaret ve belirtileri görmek mümkün.

Esasen, onlara rağmen kimse kanun dışı işleri yapamıyor, yürütemiyor, kotaramıyor…

Delil ve ispat mı?

Alın size kapı gibi Ali Şükrü Bey cinayeti ile ilgili gelişmeler.

*

27 Mart günkü yazımızda da etraflıca anlatmaya çalıştığımız Ali Şükrü Bey cinayeti, yeni Türkiye’nin bir türlü aydınlatılamayan ilk siyasî cinayetidir. (27 Mart 1923)

Cinayetin aydınlatılamaması ve kasten alacakaranlıkta bırakılmasının en çarpıcı bir göstergesi, cinayet suçlusu olarak ilân edilen Çankaya Muhafız Komutanı Topal Osman’ın müsademe sonucu öldürülmesi ve yaralı kurtulup ifşa-itirafta bulunması ihtimalini ortadan kaldırılmak için kafasının kesilerek teslim alınmasıdır. Bu işin bilerek ve planlanarak yapıldığında şüphe yoktur.

Dolayısıyla, Kemalistlerin kuvvetli olduğu, hatta 1 Nisan’da erken seçim kararı aldıkları bir dönemde işlenen ve üzeri örtbas edilen Ali Şükrü cinayeti gösteriyor ki, bu ve benzeri işlerin patenti Kemalistlere aittir. Resmî tarih kayıtları da onların eseri ve hâlen de kontrolleri altında olduğunda, bu fâsit çemberin dışına çıkmaya kimse güç yetirememiştir.

*

Tabiî, şunu da belirtmekte fayda var: Komitacı ve kumpasçı Kemalistlerin hem sayısı, hem kuvvetleri abartıldığı kadar çok fazla değildir. Belki, entrika ile iş gördükleri için, kimi kime karşı ve ne şekilde kullanacaklarını bildikleri için, büyük bir güce sahip oldukları vehmediliyor. 

Esasen, organize işlerin karakteristik bir özelliği de budur. Yani: Başkasının kuvvetini kendi kuvvetine uydu ve peyk yaparak etkili icraatlerde bulunmak…

Evet, Kemalistlerin en önemli tesir ve yaptırım gücü buradan kaynaklanıyor.

*

Yakın tarihin aydınlatılamayan birçok noktası ve safhası vardı. Bunların içinde Ali Şükrü cinayeti hem bir ilk, hem de sonrakilerin anahtarı mesabesindedir. Bu hadise vüzûha kavuşursa, diğerleri de çorap söküğü gibi ardı sıra gelecektir. Aksi halde, son yüz yıldır işlenen sair siyasî cinayetler ile darbelerin arka plânını aydınlatmak pek mümkün olmaz kanaatindeyiz.

Misal olarak, 10 kadar önemli hadiseyi kısa başlıklar halinde sıralamaya çalışalım.

*

Evet, Ali Şükrü Bey cinayetinin perde arkası aydınlatılmadıkça, meselâ: 

1. Çerkez Ethem hadisesi aydınlatılamaz.

2. Topal Osman hadisesi açıklığa kavuşturulamaz.

3. İzmir Sûikastının mahiyeti anlaşılamaz.

4. Halid Paşa cinayeti aydınlatılamaz.

5. Mehmed Akif'in neden vatanını terk ettiği hakkıyla izah edilemez.

6. MEB Dr. Rıza Nur'un niçin Türkiye'yi terk edip gittiği hususu izah edilemez.

7. Meclis'teki ilk muhalefet hareketinin neden bastırıldığı ve muhaliflerin niçin susturularak siyasetten dışlandığı lâyık-ı veçhile izah edilemez.

8. Lozan Konferansının içyüzü hakkıyla aydınlatılamaz.

9. Said Nursî’nin ömür boyu ve hâlen, (hatta mezarında bile) neden “sakıncalı şahıs” olarak görüldüğünün izahı yapılamaz.

10. Daha sonraları vuku bulan siyasî sûikastlar ve kanlı darbelerin mahiyeti anlaşılamaz.

Okunma Sayısı: 1495
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Yahya Yıldız

  29.3.2024 10:37:47

  Bu makalede serdedilen bakışa aynen katılmakla beraber, tarihin seyrine baktığımızda 27 Mayıs,60 ihtilali, 12 Mart 71 muhtırası, 12 Eylül, 80 ihtilalleri Vatan, Millet ve Sakarya gibi hamasi nutuklardan ziyade hep Atatürkçülük adına yapılmadı mı? Dolayısıyla bu makalenin bence bir eksiği de şudur: Bu hain 15 Temmuz kalkışmasının arkasında veya önünde olduğu iddia edilen kişi ve kesimlerin haricinde acaba ihtilalci Kemalist anlayışında olan asker veya sivil tiplerin olmaması mümkün mü?

 • Demokrat

  29.3.2024 00:50:34

  Allah razı olsun. Demokrasi ve ülkesini seven hukukçu, siyasetçi,hür basın mensuplarının bu hususlarda güç birliği yaparak inşallah bu hadiselerin gerçek mahiyetini millete açıklarlar.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı