"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kutlular Ağabeyden hayat dersleri (2)

M. Latif SALİHOĞLU
09 Nisan 2021, Cuma
Fitnekâr darbeler, ülkeye büyük zarar verdiği gibi, dostluklara da ağır darbe vurur. Hatta, kardeşleri bile birbirinden ayırır; bazen de düşman eder.

İşte, 12 Eylül Darbesi ve bilhassa 1982 Anayasası referandumu da, aynen böylesi bir fitne-fesat zakkumunu netice verdi. Dostu dosta, kardeşi kardeşe kırdırdı, yer yer düşman hale getirdi, ne yazık ki...

İşin daha da acı veren yönü, o acı kırgınlıkların telâfisine de çalışılmıyor pek. Birbirini fena halde kırıp rencide edenlerin çoğu, şu fani âlemden birbiriyle helâlleşmeden göçüp gidiyorlar.

İşte, şimdi ikisi de vefat edip giden iki mühim şahsiyetin 12 Eylül darbe anayasasının referandumu öncesinde yaptıkları tartışmalı münazarasından bir kesit sunmak istiyorum.

*

 7 Kasım 1982’de halk oylamasına sunulacak olan cunta siparişli anayasasının referandum süreci başlamıştı. Mehmet Kutlular’ın sahibi olduğu Yeni Asya gazetesi ve camiası, o dayatmacı anayasanın aleyhinde yayın yapıyordu. Bu sebeple de ikide bir kapatma cezası geliyordu. Bu zorbacı müdahaleler üzerine, yedekte duran bir başka isimle gazete çıkarmaya devam ediliyordu.

Darbeci başı Kenan Evren Paşa da, her gün ayrı bir yerde miting konuşmaları yapıyordu. Çoğu kez âyet-hadis okuyarak, kendince bunları tefsir ediyordu. Haliyle, saçmalamaktan kurtulamıyordu.

Bir konuşmasında, hiç tevil götürmez şu mealde bir zırvayı dillendirmişti, Evren Paşa: İslâmda başörtüsü yoktur, farz değildir. Ben inceledim, Kurân’da da başörtüsünü emreden bir âyet yoktur. Peygamberimiz zamanında, kadınların saçları yemeğe dökülmesin diye, başlarını örtmeleri tavsiye edilmiş. Mesele bu kadar basit.

Bunun üzerine, Yeni Asya’da isim verilmeden (zaten Evren’i ismen eleştirmek yasaktı, gazete anında kapatılıyordu) şu manada bir haber-yorum yayınlandı: Kur’ân tesettürü emreder. Üç yüz elli bin tefsir, ilgili âyetten bu hükmü çıkarıyor. Tesettüre girmeyen kadın günaha girmiş olur. Ama, âyetin manasını red ve inkâr eden kimse küfre girmiş olur.

İşte, Yeni Asya’da (muadili olan ardılı gazetede) çıkan bu haber-yorum üzerine, o dönemde çok meşhur olan bir hoca, Mehmet Kutlular’a çatmak üzere gazete binasına geldi. Eski dostu ve hatta dâvâ arkadaşı olan hoca efendi, Mehmet Kutlular’a aynen şu sözlerle çıkıştı: Kutlular kardeş, siz Kenan Evren’e kâfir demek mi istiyorsunuz?

Bunun üzerine aralarında şu konuşma cereyan etti:

- Hocam, nereden çıkarıyorsunuz bunu? Biz Kenan Evren’e kâfir falan demedik. Kaldı ki, kast ettiğiniz haberde onun ismi bile geçmiyor.

- Tamam, ismi yok; ama, siz onu kast ederek yazmışsınız bu haber-yorumu.

- Hocam bakın, biz paşa için öyle bir şey demedik. Velev ki desek, bundan size ne? Niçin her gün abuk-subuk konuşup duran bu adamı savunma ihtiyacını duyuyorsun? Biz Risale-i Nur’dan aldığımız derse binaen, bu şekilde haber-yorum yapıyoruz? Siz bundan niye rahatsız oluyorsunuz?

- Ölçü risale diyorsunuz. Peki, Risale-i Nur mu, Kurân mı?

- Haşa, siz böyle bir soruyu nasıl sorarsınız? Bunlar birbirini haşa nakzeden şeyler mi? Siz bunu da anlamayıp, yahut anlamazdan gelip meseleyi başka tarafa çekmeye çalışıyorsunuz. Mesele net ve açık: Risale-i Nur, Kurân’ın malıdır, aynı zamanda hakikatli bir tefsiridir. 

*

Aralarındaki tartışmalı münazara tam da bu noktada son buldu. Ayrıldılar ve bir daha da görüşmediler. Ne yazık ki, helâlleşemeden de bu dünyadan ayrılıp gittiler. 

Darbeci fitnekârların sebebiyet vermiş oldukları bu türden binlerce hak-hukuk meselesi vardır ki, tamamına yakın kısmı Ruz-i Mahşerdeki Mahkeme-i Kübra’ya kaldı.

Okunma Sayısı: 1831
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Sezai MUMCU

  9.4.2021 17:50:17

  Islamin Bayraktarinin Beldesinde bütün DARBECILER Dessas Ingilizin GLADSTONE PLANI üzerinden baş şüreka nazırı ABD'nin tasmalı KÖPEKLERİDİR. Sadece Birinci tasmalı KÖPEK DARBE EMRİNİ DOĞRUDAN ve AÇIKÇA Dessas İngiliz' den almıştır. Fil HAKİKAT: NURCULARIN EN AZILI FİTNE ve FESAT KOMİTALARINI MUSALLAT EDEN DÜŞMANI Gladstone Planını (*) perde arkasindan kendisi görünmese bile hâlâ uygulayan/uygulatan DESSAS İNGİLİZdir ki bizzat kendi kurduğu Kemalizm ve PKK ile kardeşi kardeşe kırdırır.

 • süleyman ALIÇ

  9.4.2021 15:52:20

  Teşekkür ediyorum Latif Abi bu yazınızı okuyunca Gazetemizin hem yazar hem Şairlerinden Ali Rıza AYDIN Abinin,25 Şubat 2021 de Yeni Asya da yayımlan, her Kur-an Talebesinin de Lâekal (en az) 15 gün de bir Okumasını istediğim şu Şiiri aklıma geldi. KIRK YILLIK DOSTLAR Kırk senelik dostun ile ayrılınca, yolların Yüreğine, kor düşüyor; kırılıyor, kolların Bir kahvenin hatırını, en az kırk yıl, sayardık Bir kardeşin avazını, nerde olsak, duyardık Ne oldu da, şu günlerde, bu hasleti yitirdik Değil kahve, değil telve; fincanı da, bitirdik.

 • Hüseyin İlhan

  9.4.2021 15:30:01

  Allah KUTLULAR ağabeyimize gani gani rahmet eylesin.O vazifesini her daim alnının akıyla yapıp ebedi aleme göçtü.Fan, dünyada düşmanları kadar dost bildikleri ile de HAKKIN HATIRI ALİDİR,HİÇBİR HATIRA FEDA EDİLEMZ diyen aziz üstadımın veciz ifdesine masadak yaşadı.Ezalar çekti,cefalar gördü,ihanete uğradı,evladını dahi darbecilere karşı şehit verdi.Şimdi bu ezaların,cefalalrın inşaallah sefasın ve cennet bahçelerinde abı kevser içerek ferahlayacak ve inşaallah yüce rabbimiizinde cemalullahına mazhar olacaktııııır.

 • Neslinur

  9.4.2021 11:07:54

  Muhterem latif ağabey bende nacizane bugünkü yazınızla aĺâkalı bişeyler paylaşayım. Gazeteye gelip rahmetli kutlular ağabeyi sözleriyle incitip rahatsız eden ( ismi lâzım değil) kendine yazık etmiş .Keskin sirke küpüne zararmış. Kaldı ki kenan evren i bir araştır yaşam tarzını ideolojisini ..kaldı ki hani bizler muhabbet fedaileriydik husumete vaktimiz yoktu . Yaşantımıza uygulamayıp havada bırakıyorsak , abuk subuk insanlar için abuk subuk meseleler yüzünden dava arkadaşlarımızı kırıp incitiyorsak yazık ki ne yazık!!! Rabbim son nefesimize kadar iman hakikatlerinden ayırmasın her türlü taarruzdan muhafaza eylesin . Davamıza gelecek olan her türlü sıkıntıyı def ü ref eylesin amin. Hürmetlerimle

 • sefer hoca

  9.4.2021 10:19:18

  O hocaya acırım.Kutlular abi hüvesi hüvesine doğur demiş.Allah rahmat eylesin

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı