"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Öyle büyük bir tokat ki…

M. Latif SALİHOĞLU
04 Nisan 2024, Perşembe
Son mahallî idareler seçiminde, seçmen kitlesi “iktidar bloku”na pek büyük ve tesirli bir sille vurdu.

Bazıları sersemleyip feleğini şaşırdı. Kimileri derin bir üzüntü içine girmiş durumda. Bazıları da “Ben çokça ikaz ettim; ama dinlemediler; bir türlü dinletemedim” modunda.

Hadise henüz çok yeni ve sıcak. Yara soğudukça, acının derecesi daha iyi hissedilmeye başlanacak.

*

Burada anlatacaklarımın çoğu bizzat gördüklerim, duyduklarım, yakînen bildiklerimden ibaret. Bir kısmı da, yakın çevreden bize intikal eden bilgilere dayanıyor.

Kısa ve net bir şekilde şunu ifade edelim ki: Gözlerimizle görüp kulaklarımızla duyduklarımız ve bizzat tahkik ederek öğrendiklerimiz hakkında başkaca kimsenin telkinine, yönlendirmesine ihtiyacımız yoktur. Vicdan rahatlığı ve gönül huzuru içinde bildiklerimizi anlatıyoruz.

*

“...Rağmen” kazanamadılar; fenâ halde kaybettiler.

İktidar blokunun adayları ve bilhassa lider kadrosu, demokrasi tarihimizde misli görülmemiş birtakım imtiyaz ve avantajlarla seçimlere asıldılar.

Ama, buna rağmen kazanamadılar, hiç umulmadık şekilde kaybettiler.

*

Seçim kampanyası boyunca devletin bütün imkânlarını sonuna kadar tepe tepe kullandılar.

Lâkin, buna rağmen kazanamadılar; devletin itibarını da zedeleyecek şekilde kaybettiler.

*

Kimi kaymakamları parti ilçe başkanı gibi, kimi valileri parti il başkanı gibi kullanmaya çalıştılar. Yeni sistem gereği, siyasetin dışından atanan koca koca bakanları seçim siyasetinin içine soktular. Şehir şehir gezdirip adaylarına oy dilettirdiler.

Aynı şekilde, bilhassa Doğu bölgelerinde yer yer askeri, polisi, korucuları seferber etmeye çalışarak kârlı bir sonuç elde etmeyi umdular.

Ancak, buna rağmen kazanamadılar; aksine, çok fenâ halde kaybettiler.

*

Seçim günü sabahın erken saatlerinden itibaren hariçten ve orada mukim olmayan kimseleri otobüslerle sandık başlarına taşıdılar. Yer yer sığınmacılara da oy kullandırdılar. Peşi sıra korsan oyları da devreye soktular. Ve daha neler yaptılar, neler…

Ama, bütün bunlara rağmen yine de kazanamadılar ve çok kötü bir şekilde kaybettiler.

*

Siyasetin başındaki aktörler, bütün mevcudiyetleriyle kendilerini ortaya koydular. Ülkenin hemen her yerinden özellikle İstanbul ve Ankara’daki adayları için oy istediler.

Ne var ki, bilhassa bu iki büyük şehirde büyük hezimet yaşadılar. Adeta sukût-u hayale uğradılar. Şimdiye dek hiç olmadığı kadar büyük kayıplarla dumura uğradılar.

*

Dinin mukaddesatını kullandılar. Dinî çevreleri, tarikat ve grupları devreye soktular. Bütün kuvvetleriyle onların teveccühünü kazanmaya çalıştılar. Menzil’den İsmailağa’ya, Ayasofya’dan Gazze’ye, bütün maneviyat unsurlarını istismar ile seçime-siyasete alet ettiler.

Ancak, buna rağmen umduklarını bulamadılar; hatta, maksatlarının tam aksiyle tokat yediler. Öyle ki, adeta “kurtarılmış bölge” kabilinden yıllardır “partilerinin kalesi” gibi gördükleri şehirleri bile kaybettiler. Hem de büyük farklarla…

Evet, öyle bir tokat yediler ki, bunun şiddetini, yani büyüklüğünü önceden hiçbir araştırma şirketi, hiçbir anket firması, hatta muhalefetteki partiler bile göremedi, yazamadı, söyleyemedi…

Peki, buna rağmen bunlarda bir uyanış, bir intibah olacak mı? Kehânet yok; bekleyip göreceğiz.

Okunma Sayısı: 2055
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  4.4.2024 18:21:40

  اَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّج۪يمِ" وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ Her bir zamanın insî bir şeytanı vardır. Şimdi beşerde insan suretinde şeytanın vekili olan ruh-u gaddar, fitnekârane siyasetiyle cihanın her tarafına kundak sokan el-hannas, altı hutuvatıyla âlem-i İslâmı ifsad için insanlarda ve insan cemaatlerindeki habîs menba'ları ve tabiatlarındaki muzır madenleri fiilî propaganda ile işlettiriyor, zaîf damarları buluyor. Kimin hırs-ı intikamını, kimin hırs-ı câhını, kimin tama'ını, kimin humkunu, kimin dinsizliğini, hattâ en garibi, kimin de taassubunu işletip siyasetine vasıta ediyor." Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Asar-ı Bediiyye - 113

 • Mustafa Said Kara

  4.4.2024 13:36:00

  Akp+mhp+refah oyları hala %45 seviyesinde. İltidarda erime var ama seçmen bloğu şu an aynı cephede duruyor.

 • Abdullah Tunç

  4.4.2024 05:03:06

  İktidar blokunda uyanış biraz zor.Ama şu da bir gerçek ki; artık iktidar bloku eski gibi kendilerini savunamıyayacaklar.Rahat konuşamıyacaklar.Ve gittikçe irtifa, güç kaybe decekler.Yani erime süre cine girmiş durumdadır lar.Yalnız karşılarında güçlü, müstakim bir muha lefet görünmemektedir. Sıkıntılı bir sürece girilmiş İnişli, çıkışlı günler gele cek gibi.Ama güzel günler hep sıkıntılı hallerden sonra geldiği içtima-i bir gerçektir.Rabbim bu sıkın tılı günleri tez geçirsin. Aydınlık, huzurlu günlere biran evvel kavuştursun.

 • Erhan

  4.4.2024 00:24:58

  Aslında, Perşembenin gelişi Çarşamba’dan belliydi. İktidarın yapmış olduğu haksız hukuksuz zalimane davranışlara rağmen o koltukta oturmasına vesile olan oylar almasıydı bizleri ümitsizliğe iten. Bu durumun, en geç bir önceki seçimde zuhur etmesi lazımdı, geç kalındı ama halk gözünü açmış oldu. Bundan sonra erken seçim ve şut. İnşallah.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı