"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Necati Can

Mehmet ÇETİN
21 Kasım 2020, Cumartesi 00:01
Aydın’ın Risale-i Nur ile iman hizmetinin rükünlerinden Necati Can (1935-2020), hayatı boyunca gösterdiği istikametli sadâkati ile hep rehber şahsiyet olmuştur.

Onun bu sadâkatini istikametli kılan hizmetteki kardeşleri ile yaptığı meşveretin büyük payı olmalı ki yakın görüşmelerde meşveretin ehemmiyetine yaptığı vurgulamaları bu meseleye delildir.

1959 yılında askerlik dönüşü sonrası aylarında 19 yaşındaki kardeşinin vefatı, Necati Can’ı derinden etkiler ve namaza başlar. Demircide çalışan Fahrettin Sakallı ve tüfek tamirini yapan Halil ile Ramazan Paşa Camii’ne devam ederler.

Esans şişelerin altından çıkarılarak kendisine verilen İhlâs Risalesi’ni alan Tüfekçi Halil doğruca arkadaşı Necati’ye “Benim dükkâna asker ve polis geliyor, sende kalması daha doğru olur.” diye verir. Kitabı okur, ama bir şey anlamaz.

Bir yatsı sonrası cami karşısındaki Karpuzcu Han’da çay içmek üzere giderlerken pamuk eksperi Kemal Pekşen, arkalarından yetişerek bunları tanışmak üzere çay sohbetine dâvet eder, giderler. Eve vardıklarında Hilâl Mecmuası sahibi Salih Özcan, İncirliova’dan öğretmen Necati Tamer, İncirliova’dan Kemal Eymez var idi. Dersi öğretmen Necati, ilginç bir tevafukla İhlâs Risalesi’nden yapması Can’ın gönül dünyasını dalgalandırır.

Aydın’daki ikinci derse ise Muzaffer Arslan’ın gelmesi ile olur. Arslan’ın, tahta iki bavul ile getirdiği Risalelerden Mektubat’ı satın alır.

Ahmet Feyzi Kul, kardeşi Mehmet Feyzi Kul, Antepli Nazım Gökçek gibi ağabeylerle tanışır. Tire’den Celal Keseli ve kardeşi Abdünnur, Ersan Ağabey, Tireli Nihat Kurtçu, Bayındırlı Tahsin, İzmir’den Halıcı Hüseyin, Saim Ağabey, Saatçi Ahmet, Nazilli’den Sarraf Mehmet Büker ile görüşürler. Daha sonraları Zübeyir Ağabey, Aydın’a gelir. “Benim adresimi bilmediği halde direkt yanıma geldi, bu hayret edilecek bir şey”, diyen Can, beraberce dershaneye giderler. Zübeyir Ağabey yaklaşık on beş gün kalır ve Nazilli’ye geçer. Aydın’da kaldığında birisi gelir Deccal hakkında soruları sorunca doğrudan Risaleden açar okur. Kendi nefsine okurcasına sakin ders yapar ve dinleyen de anlardı.

Can; “İçinden çıkamadığım konularda ve özellikle içtimaî ve siyasî meselelerde bana Yeni Asya rehber oluyordu.”, der. Alkol var zannı ile o sıralar gazoz içmezler, kesiminden şüphelenerek et yemezler. Av. Gültekin Sarıgül geldiğinde gazoz içmesi ve Sungur Ağabeyin ise bir ikrâmda kıymalı pide yemesiyle hatalarını düzeltir.

2018 yılında kendisinden hatıralarını kayda aldığımız sohbetimizdeki şu virdi, hepimize reçete hükmündedir.

“Hanımın vefatı sonrası o hicranı, her gün bir Rica okuyarak teskin ediyorum.”

Allah, rahmet eylesin, mekânı Cennet olsun. Âmin.

Okunma Sayısı: 2614
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Suphi Deniz

  5.12.2020 21:03:57

  1985 yılında öğrencilik stajımı Aydın'da yaptım. Rahmetli Necati ağabeyin yakın ilgi ve alakasını gördüm. 2007 yılında ise prof olarak bir doçentlik sınavı yapmak üzere Aydın'a gittim. Yine Necati ağabeyi ziyaret ederek beraber derse gittim. O akşam iki dersi de bana yaptırdı. Çok fedakar ve ehli hizmet bir insandı. Allah mekanını cennet eylesin.

 • Hatice Can Keskin

  21.11.2020 12:31:31

  Allah razı olsun Rabbim hizmetlerinizi kabul,daim eylesin babamın altmış senelik hizmet dolu hayatının Nur talebesi olan herkese örnek olması duası ile ,kaleminize kuvvet...

 • Necati Can

  21.11.2020 12:10:52

  Dedemi anlattığınız torunu olarak bir kez daha gurur duyduğum yazınız için tebrik ederim. Dedem hem yaşantısı boyunca hem de vefatıyla bizlerin hayatında büyük bir tesir bıraktı. Bizler de nasıl bir hizmetin içinde bulunduğumuzu bir kez daha anladık. Rabbim bizleri son nefesimize kadar hizmet-i Kuraniyeden ayırmasın. Allah sizden razı olsun

 • Cetin acar

  21.11.2020 09:42:06

  Necati abimizi anlatan Guzel veciz yazınızdan dolayı Allah razı olsun mehmet abi. Özellikle yazınızın girişi olan "Aydın 'ın iman ve risale-i nur hizmetinin rükünlerinden. Hayatı boyunca gösterdiği istikametli sadakati ile hep rehber şahsiyet olmuştur. " cümleniz her şeyi anlatmış. Uzun yıllar beraber olmamıza rağmen rahmetlinin hatıraları ve eserlere olan vukufiyetinden istifade edeceğimiz daha birçok meselemiz kaldığına inaniyorum. Kendisinden çok faydalandık. Allah gani gani rahmet eylesin. Onun boşluğunu doldurmak imkânsiz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı