"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Aday, adam ve adak...

Mikail YAPRAK
02 Eylül 2021, Perşembe
Dünya işlerinde, toplum ve siyaset alanında çeşitli hizmetler için aday aranır, aday bulunur veya aday olunur.

Ama öyle büyük ve muazzam dâvâlar var ki; aday olmadan önce adam olmayı, hatta icabında “adak” olmayı, yani o yolda kurban olmayı bile icap ettirir. 

Tarih bunun örnekleriyle doludur.

Hazreti Ömer’e (ra), oğlu Abdullah’ın halife olması teklif edilince, o şöyle demiştir:

“Eğer bu iş güzel bir iş idiyse biz zaten buna eriştik. Ama eğer bu iş zor ve dayanılmaz bir iş ise-ki öyledir-bir evden bir kurban yeter.” 

Bu ve bunun gibi örneklerle dolu tarih adesesinden günümüze ve bizi en yakından alâkadar eden dâvâmıza bakalım. Adak olacak derecede adam arayışında adaylık meselesinin ne mânaya geldiğine hep beraber göz atalım. 

Dünyevî ve siyasî maksat taşımayan bir hizmete, hatta uhrevî ve manevî kazanç sağlamak maksadına da matuf olmayan bir dâvâya hizmetkârlık adına adaylar aranırken, hatta aynı zamanda aday olmak arzusunda olanlara da şahit olunurken; naçiz kalemimiz de bu bapta yazmaya aday bir eda ile, o büyük dâvanın naşiri olan bu gazetede fikir serdediyor, sizden aldığı bir cesaretle.. 

Şurası da unutulmamalı ki, hak dâvâ uğruna kurban olmaya hazır olanlar daima Cenab-ı Hakk’ın koruması altında olmuştur. 

Madem ki, Resul-ü Ekrem (asm) “Ben iki kurbanlığın oğluyum” buyurmuş..

Madem ki, ilk dedesi Hz. İsmail’i kurban olmaktan kurtaran koçu, Rabbülâlemin Cebrail (as) ile göndermiş.. Ve babası Abdullah’ın kurban edilmekten kurtarılmasına karşılık yüz devenin kurban edilmesi, yine Rabbülâlemin tarafından kabul görmüş.. 

Demek ki, Hak ve hakikat dâvâsına kurban olmaya hazır olanları Cenab-ı Hak her zaman korumuştur, korumaktadır. 

Merhum Ali Ulvi Kurucu, Üstad Said Nursî Hazretleri’nin Tarihçe-i Hayat kitabı için özel bir ilham ve iştiyakla kaleme aldığı önsözde şöyle diyor: 

“Ben bu büyük zatı, eserlerini ve talebelerini inceden inceye tetkik edip de o nur âleminde hissen, fikren ve ruhen yaşadıktan sonra, büyük ve eski bir Arap şairinin bir beytiyle, çok derin bir hakikati ifade ettiğini öğrendim: “Bütün âlemi bir şahsiyette toplamak, Cenab-ı Hakk’a zor gelmez.” 

Hem diyor ki: “İslâm, bugün öyle mücahidler ister ki dünyasını değil, âhiretini dahi feda etmeye hazır olacak.” 

Ve yine diyor ki:

“Tarih öyle büyük insanlar kaydeder ki birçok büyükler, onlara nisbetle küçük kalır.” 

İşte harikulâde vasıflarla mümeyyiz Üstad Bediüzzaman’a bakınız ki, yeri gelmiş ve münasebet hasıl olmuş, şöyle ilân etmiştir:

“Umumun malûmu olsun ki: İki elimde iki hayatımı tutmuşum, iki hasım için iki meydan-ı mübarezede iki harple meşgulüm. Tek hayatlı olan adam meydanıma çıkmasın.” 

Bu sözleri de; bid’alara giren bazı şeyhleri ve hocaları tenkid etmesine karşılık, “onların içinde bazı evliyalar da vardır, onları böyle tenkid etmek senin için iyi olmaz” şeklinde hatırlatmada bulunanlara beyan etmiştir. Üstadın bu beyanında aslında bir mâna daha saklıdır. O da şudur: Ahirette zararıma olur korkusuyla, hakikatı beyan etmekten çekinmem. Zaten bundan dolayı da zarar gelmez, korkmayın..

Son olarak, Üstad’ın kendisini Kur’ân ve iman dâvâsına adamışlığının, (bizim ölçücüklerimizle tartılamaz olan) derecesine bakalım: 

“Kur’ân’ımız yeryüzünde cemaatsiz kalırsa, Cenneti de istemem; orası da bana zindan olur. Milletimizin imanını selâmette görürsem, Cehennemin alevleri içinde yanmaya razıyım. Çünkü vücudum yanarken, gönlüm gül-gülistan olur.”

Okunma Sayısı: 1243
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali TAM

  3.9.2021 15:02:27

  İşte İMANIN VÜCUDUNUN MANEVİ ANTİKORLARI. Hiçbir küfre, fitne ve fesada hatta zayıf vesveselere bile aldanmaz, manevî viruslara yenilmez İnne hizballahe hümul galibun (Maide 56) ayetine masadak hakikatler vitrini bir makale. MAŞAALLAH, BAREKALLAH. Not: Y.A. temsilciler toplantısında müdevele-i efkardan mütevellid müzahemeler gayet normaldir. Müsamaha ile değerlendirmelidir. Mükafat ve medihleri hedeflemeyen fahri görevler ZORDUR. Her yiğidin harcı değildir, çünkü meşakkat, sabır ve daimilik insanın ilkönce kendi nefsine telkin etmesi ve söz geçirmesi zor zanaat olan bir alandır. Allah herdaim yar ve yardımcı olsun.

 • Abdullah Tunç

  2.9.2021 18:47:42

  Mukaddes iman kurtar ma davasına adak olmak arzusunda olanlar var di yorsunuz.Bu kahramanla rı tamımak isteriz.Sizlerde kaleminizi adak yapmak istediğinizi yazıyorsunuz. Tebrik ederim.Bu zaman da böyle fedailere çok ih tiyaç vardır.İç bünyeyi sağ lamlaştırmadan dışarıya a çılmak ne derece doğru? Sadece son temsilciler toplantısında olup bitenle ri bilseniz,nur talebeliği ile kabili telif olmayan söz,ta vır ve davranışlara baksa nız hangi noktada olduğu muzu net olarak görecek siniz. Böyle bir topluluktan adaklar çıkmaz.Fedailer de çıkmaz.Sizler insaflı bir Nur talebesisiniz.Durumu detaylı bir şekilde araştı rınız,nasıl bir halde olduğu muzu görecekisiniz.Selam ve muhabbetle.

 • Ömer

  2.9.2021 10:03:40

  Binlerce tebrikler güzel ifade etmişsiniz kaleminize sağlık.Ahirete zarar olur düşüncesiyle hakikati haykırmayanlara üstadın sözleri müthiş. Davam,davamız.!!

 • Necati

  2.9.2021 06:45:23

  Eyyy büyük Üsdat, Allah ondan ebediyyen razıdır inşallah. Ona hakkıyla davasına layık, sadık talebe olmayı Allah cümlemize nasip eylesin.

 • Oğuz Yiğiter

  2.9.2021 05:42:20

  Cenab-ı Hak, böyle bir davayı, hakkıyla idrak edip, anlamayı, sadakat ve mahviyyetle şahs-ı manevisine ittiba etmeyi, son nefesimize kadar sarsılmaz bir metanetle hadim olmayı bizlere nasip eylesin inşaallah.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı