"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Risale-i Nur ehil olmayana teslim olmaz

Mücahit ÇAKIR
12 Şubat 2015, Perşembe
Son günlerdeki tartışmaları görünce, Üstad Bediüzzaman’ın “Menfaat üzerine dönen siyaset canavardır” sözünün ne kadar veciz olduğunu bir kez daha idrak ettim.

Çok değil, dershaneleri kapatma meselesi ve 17-25 Aralık operasyonları patlamadan önce AKP’nin tavrı ne kadar da farklıydı, değil mi? Meselâ dönemin başbakanı Türk okullarını methediyor, olimpiyatlarda konuşma yapıyor, ‘dön’ çağrısı yapıp “Bu sıla hasreti artık bitmelidir, bitsin istiyoruz” diyordu. Başka bir siyasetçi ise TRT ekranlarında “Başbakanımız selâmlarını iletmemi istedi. Bizden bir emirleri olur mu, tavsiyeleri olur mu öğren dedi” diyordu. Dileyenler Youtube’da kısa bir aramayla bahsettiğimiz bütün bu konuşmaların bulunduğu videolara ulaşabilir. 

Tabiî aynı şekilde şimdi dışlanan ekip de sohbet ortamlarında bizi boşa oy atmakla itham ediyor, başbakanın Kur’ân-ı Kerîm tilâvetini övüp böylesine dindar bir başbakanı eleştirmenin yanlış olduğunu söylüyorlardı. Bugün o tablolar mazide kaldı. Allah’a şükür, meşveretle karar verme sayesinde boynumuz bükülmemiş ve tıpkı 12 Eylül döneminde olduğu gibi meşverete riayet etmenin isabetli olduğu ispat edilmiştir. Bu bir nimettir, şükrünü eda etmeli. 

Elhamdülillah, haza min fadli rabbi.

Varmak istediğim asıl mesele şu…Halen daha bir kısım Nur Talebeleri AKP’nin olumsuz dahi olsa her icraatini tevil edip hayra yormaya aşırı derecede ihtimam gösteriyor. Tarafgirliğin gözleri kör etmesi misali, Risale-i Nur’ların baştaki dindar hükümete güvenip devletin tekeli ve izni dahilinde basım ve dağıtımına “Elhamdülillah, Üstad’ın vasiyeti gerçekleşti” diyebiliyorlar. Halbuki Üstad’ın “Risale-i Nur’ları –yalnızca- Diyanet bassın” demediğini benden iyi bildiklerini düşünüyorum. Kaldı ki dün hizmetlerini öve öve bitiremedikleri grupların üstüne bugün çizik atan, en olmadık hakaretleri reva gören, ticarî faaliyetlerini engelleyen hükümetin yarın bir gün bunlara ve başkalarına da aynısını yapmayacağı ne malûm? Bu anlayışa sahip olanlara Risale-i Nur’ların basım iznini nasıl bu kadar rahatlıkla, sevinçle teslim edebiliyorsunuz?

Geldiğimiz nokta vahimdir. Seçim dönemlerinde yeni anayasa sözü verip 12 seneden beri devletin kodlarına işlemiş Kemalizmin son devresini uzatmaktan başka hiçbir adım atmayan, Kemalizmle hiçbir problemi olmayan bir hükümete Risale-i Nur’ların her türlü hakkı teslim edilmektedir. Bu hareketin kuzuyu kurda teslim etmekten farkı yoktur. Risale-i Nur’ların da kimsenin korumasına, kollamasına, himaye altına almasına ihtiyacı yoktur. Bugüne kadar tamamen Nur Talebelerinin eliyle gelen bu hizmet, devlete teslim edilecekse vay halimize.

Dün bu yollarda beraber yürüdükleri insanları bugün hain ilân edebilecek nitelikle bir yapıya teslim ettiğiniz Risale-i Nur’lar gün gelir de engellenirse, bunun vebalini taşıyabilecek misiniz? Zaman bir büyük müfessirdir, bekleyip göreceğiz.

Okunma Sayısı: 3439
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Sadri

  12.2.2015 14:58:35

  M.Numan.10 Yıl sizin Akp e ile Gülenizim dediğiniz birlik değilmiyidiniz. Ne olduda ayrıldınız? Biz mi beraberdik.Alt dan alt dan Akp yi öne çıkarıyorsunuz. Üstad'ın Siyasi partiler hakkındaki mektubu işinize gelmiyormu? Yoksa okumamış mısınız. '' İttihad-ı İslâm Partisi, yüzde altmış, yetmişi tam mütedeyyin olmak şartıyla, şimdiki siyaset başına geçebilir. Dini siyasete âlet etmemeye, belki siyaseti dine âlet etmeye çalışabilir. Fakat çok zamandan beri terbiye-i İslâmiye zedelenmesiyle ve şimdiki siyasetin cinayetine karşı dini siyasete âlet etmeye mecbur olacağından, şimdilik o parti başa geçmemek lâzımdır.''Emirdağ lahikası.

 • serdar

  12.2.2015 12:28:49

  Sayın editör veya okuyucu ''Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.'' diyorsunuz. Nihat'ın, M. Numan ve Yusuf'un yazıları tamamen rencide edici kırıcı incitici yazılar.. benim mail imi yayınlamadığınız gibi o yorumlarında kaldırılmasını istiyorum. Editörün Notu: Küfür ve hakaret içermediği müddetçe karşıt görüş ve fikirleri onaylamakta bir beis görmüyoruz.

 • serdar

  12.2.2015 11:50:54

  Üstadın muhterem talebeleri. isim isim yazmaya gerek yok, zamanın başbakanın elini eteğini öpmeye yeltenenler. toplanıyorlar biz belediye seçimlerinde akp yi desdekliyecegiz demeleri siyaset olmuyor mu kardeşler.. diyanetin bastığı sözde risale işaretül icazı karşılaştırmalı olarak diğer yayın evleri ile okuyun eksikliği görün. Münafıklar münafık bahsini yazamaz, okuyamaz. hadi bakalım nedense kurtuluş mücadelesi hep samsundan başlıyor.. kimin izinden gittiğini görün millet..

 • NİHAT

  12.2.2015 10:02:03

  Kanun ve kararnameyle telif ve yayın hakları Diyanet İşleri Başkanlığına verilen Risale-i Nur’ların tamamının 2015 yılı içinde basılmış olacağı öğrenildi. Korsancı ve tahrifatçı medya kuruluşları ise bandrol almayarak kara propagandaya devam ediyor.

 • M Numan

  12.2.2015 08:22:02

  Bu mevzuda: *Hayrat Akp *Yeniasya Çatı'da *Sair Okuyucu nam meşrebler Akp demekte.. Çakır kardeş bir şeyi karıştırmakta.. o ise; Siyaset yapan bir modern tarikat olan gülenizm ile siyasi lokal oluşturmaya Risale-i Nur hizmetini karıştırmakta. Şayet sair okuyucu meşrebler Akp tarafını gösteriyorsa Gazete ile çatı'yı destekleyen kardeşlerin izlediği politika ile umum nurcuların çatıcı olmadığını göstermek içindir. Yoksa çatıcı kardeşlerin politikaları sebebiyle umum nurcular çatıcı sanılacak. vesselam..

 • Yusuf

  12.2.2015 01:20:14

  Musbet hareket meslegi, sui zan ve 'hayir' a yorulacak olan bi kisim icraatlara duaci olmayi gerektirir. Bir kisim ifrat ederken bir kisimda tefritte gidiyor, bu ise musbet hareket meslegiyle ne derece bagdasiyor?

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı