"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Diyânet ve Siyaset İşleri

06 Ağustos 2022, Cumartesi
Osmanlı’da din işlerinin en nihâi noktası, Şeyhülislâmlık makamıydı. Padişahların harb kararının fetvası dahi o makamdan alınırdı.

Öyle Şeyhülislâmlar vardı ki, Fatih gibi, Yavuz gibi, Kanunî gibi azâmetli padişahlara bile yeri geldiğinde haddini bildiriyordu. Hattâ Hilâfet makamı Osmanlıya geçtikten sonra, Halife-i İslâm olan Padişahlar da buna dâhildi. Yâni Padişahların siyâsî işlerinin, islâma göre muvafık mıydı, değil miydi, o bile şeyhülislâmlık makamından geçerdi.

Cumhuriyetin ilânını müteâkib M. Kemal, ipleri kademe kademe ele geçirdikten sonra, hem hilâfeti, hem de şeyhülislâmlık makamlarını kaldırmış, onların yerine siyâsî iradeye bağlı olarak Diyânet İşleri Başkanlığını tesis etmişti. Öyle ki, din ve dine ait ne varsa onların kaldırılmasında da bazen diyâneti kullanmıştı. Ve ilk reis olan Rıfat Börekçi bile, onun fetva eminliğini yapmıştı. Hem de, öyle bir fetva emini ki fötr şapkayı başına takacak kadar bir fetva emini…

Lâikliği, tâ ilkokul kitablarında bizlere, “din ve dünya işlerinin birbirinden ayrılması” diye öğretmişler. Ama din, devlete karışmaz müdahale edemezken, devlet, dinden elini hiç çekmemiş ki… Dolayısıyla, Diyânet işleri başkanlığı, hep siyâsî iradenin elinde kullanıla gelmiştir.

Birçok vatandaşın telaffuzunu, “dinayet işleri” diye söylediği bu teşkilât, her hükümet devrinde, siyâsilerin elinde kalmış, tek başına hür ve hakikî mânâda bir dinin hükümlerini, “hakkın hatırı âlîdir, hiçbir hatıra feda edilmez!” düsturu muvacehesinde gösterememiştir.

Günümüze geldiğimizde ise yine siyâsî iradenin emriyle hareket edip, milleti rencide edici hutbeler vs. ile bir gruba vuracağız diye bütün cemaat ve tarikatlara vurduklarının ya farkında olmuyorlar, ya da, bilerek yapıyorlar. Akılları sıra son zamanlarda îcad ettikleri “Ne o cemaat, ne bu cemaat. Camii cemaati” lâflarıyla, din-i mubin-i İslâma hizmet eden cemaatlerin hizmetlerini akamete uğratıp, ondan sonra da, ortalık; dinsizden, ateistten geçilmez olur.

17 Ekim 2020 tarihli, Yeni Asya’da yayınlanan “Diyânet radyo” başlıklı yazımızın sonunu şöyle bitirmişiz: “…Hülâsa; milletin din hizmetlerini yapacak olan Diyanet, radyosuyla da buna dikkat etmeli. Yanlış yapmamalı, yanlış fetvalar vermemeli, siyâsetle alâkadar olmamalıdır! Yoksa ‘Diyanet’ yerine, halkın bir kısmının lisânındaki gibi, ‘dinayet’ olursunuz!”

Tekrar, aynı şeyleri söylüyoruz. Dine, imana hizmet edin! Mânevî bir girdaba sürüklenen gençliği, siyâsetle değil, iman ve Kur’an hakikatleriyle kurtarmaya çalışın! Yoksa, “Diyanet İşleri siyâsi Başkanlığı” olursunuz.

Okunma Sayısı: 1530
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Riza

  6.8.2022 22:02:09

  Akılları sıra son zamanlarda îcad ettikleri “Ne o cemaat, ne bu cemaat. Camii cemaati” lâflarıyla, din-i mubin-i İslâma hizmet eden cemaatlerin hizmetlerini akamete uğratıp, ondan sonra da, ortalık; dinsizden, ateistten geçilmez olur. Çok doğru yazmışsınız. Bizim hocada buna benzer bir şekilde vaazda başka cemaati cami cemaatini önüne almayın diye söylüyordu.

 • Eyyup adnan zengin

  6.8.2022 16:11:46

  Abim yine çok güzel bir konuya temas etmişsin allah uzun ömür versin İnşallah selam ve saygılarımı sunuyorum ellerinden öpüyorum.

 • Mehmet ÇALOĞLU

  6.8.2022 12:25:42

  Tebrikler Osman bey,az sözle çok şey anlatmışsınız,diyanetin ne maksatla kurulduğunu gün gibi açığa çıkarmış ve siyasetin bir aracı olduğunu açıklamışsınız. Tesekkurler.

 • Aykan

  6.8.2022 12:04:16

  Diyanet TV'nin haber ve basından manşetler gibi programları sayesinde diğer siyasi kanallardan ne farkı kalıyor?

 • Ömer

  6.8.2022 11:32:23

  Maalesef şu an diyanet işleri siyasi başkanlığı, çok doğru tespitler. Tebrikler.

 • Murat

  6.8.2022 10:56:42

  Abi Allah razı olsun çok yerinde güzel bir yazı olmuş.

 • Mehmet Türeli

  6.8.2022 10:21:23

  Makam mevki, hubbu cah, havf damarı, milyonluk makam araçları ile önlerini göremiyorlar. Bundan dolayı islamın esası olan ulemalar umeraya doğru yolu gösterme cesaretini gösteremiyorlar. Allah basiret, feraset ve cesaret versin sırat-ı müstakimden ayırmasın ulemalarımızı.

 • Hüseyin

  6.8.2022 06:41:47

  Osman kardeş malallahın var yani. Nazar değmesinde çok güzel mevzulara temas ediyorsun. Allah senden razı olsun. Sizler gibi hürmetli kardeşlerimiz olmasa, Yeni Asya olmasa, böyle mezuları, kim mevzubahis edecekti?

 • Hıdır Yıldırım

  6.8.2022 01:19:15

  Rahmetli Demirel "Okula, kışlaya ve camiye siyaseti sokmayın". Uyarısı boşuna değildir. Hep din siyasete alet edildi. Halbuki siyaset dine hizmetkâr edilmesi gerekirdi. Günümüzdeki sıkıntıların temelinde dinin siyasete alet edilmesi yatıyor. Bu konuda insanların şuurlandırılması gerekiyor.

 • M. Selim

  6.8.2022 00:21:04

  Çok doğru ifade etmişsiniz. Diyanet gerçekten de çok dikkatli olmalı, siyasilerin oyuncağı haline gelmemelidir. Aslında Diyanet özerk bir yapıya sahip olmalıdır.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı