"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

O âyette evvelâ adaletten bahsediliyor…

17 Aralık 2021, Cuma
Arkadaşın biri, bir video yolladı.

Bir TV programında, esas mesleği gazetecilik olan, AKP eski Milletvekili Mehmed Metiner’e, takdimci soruyor: “Öncelikle şunu sormak istiyorum, ‘Adalet ve Kalkınma Partisi’, ‘Aile Kalkınma Partisi’ olarak konuşuluyor halkın arasında. Sayın Metiner, sorum şu: siz ve diğer vekiller, dört beş vekiliniz, vatandaştan daha çok, kendi aile çevrenize makam kazandırdığınız yönünde iddialar var. İddia değil, isbatlar var.” der demez, Metiner, hemen cevab veriyor.” Biz inançlı insanlarız değil mi? Cum’a namazına gittiğimizde, her hafta hutbede ne okunur? ‘akrabalarını koru, kolla!’ denilir, değil mi? “ deyince, takdimci şaşırarak “o zaman, sizin yaptığınız bu, böyle mi oluyor?” deyip, tekrar sorunca, Metiner; “vallâhi, sen Allah’ın âyetine bile karşı geliyorsan…” diyerek, video bitiyor.

Şimdi buyurun! Bunun neresini ele alalım? Hâni malûmdur, deveye sormuşlar ya: “boynun niye eğri?” diye. Deve de, demiş ki; ”nerem doğru ki?” bu misâl, aynen o konuşmaya oturuyor. E be kardeşim, sen mütercim misin, müfessir-i âzam mısın? Ne güzel de tefsir ediyorsun âyeti, Nefsine, keyfine, işine geldiği gibi âyet tefsir etmek de, sizde görülmüş. Sadece sen değil, senin diğer şeriklerinden de, bu minval üzere, kendilerini aşan; mütercimliğe, müfessirliğe soyunanlar var.

Hele şuraya bakın! Allah’ın emrini, âyetini, şahsına, menfaatine kullanıyor. Kendisini îkaz edene de, “sen Allah’ın âyetine karşı geliyorsun!” diyor.

Hâlbuki o âyet öyle mi? Hakikî mânâda yapılan meâline bakalım şimdi: Nahl Sûresi 90. Âyet de, Cenab-ı Hakk, şöyle buyuruyor; “Allah adaleti, iyiliği, akrabaya ikramı emreder; fuhşiyatı, kötülüğü ve azgınlığı yasaklar. Düşünesiniz diye O size böyle öğüt veriyor.” Gördünüz mü? Âyetin ilk emri ADALET. Sonra akrabaya yardım. Sonra FUHŞİYATtan men. Yani, FUHŞU yasaklamak. Daha sonra da, kötü huylardan sakınmayı emrediyor.

Siz, o âyetin ilk emri olan adaleti rafa kaldırmışsınız, fuhşun (zinanın) serbest olmasına taraftar olmuşsunuz. İslâmın en mühim ve cemiyet hayatını zir-ü zeber, yerle bir eden bu iki meselesine kulak vermiyorsunuz, kulağınızın üstüne yatıyorsunuz. Ondan sonra da; haksızlık, torpil, iltimasla, ahbab-çavuş misâli ile işe aldığınız adamlara âyet-i kerimeyi mesned gösterip, keyfinize göre yorumlayıp, kılıf uyduruyorsunuz. Ve karşı çıkana da, diyorsunuz ki; “sen Allah’ın âyetine karşı geliyorsun!” pes doğrusu!

Okunma Sayısı: 1739
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Eyüp Aktaş

  20.12.2021 13:48:17

  Deve'ye(Cemel)e Sual eklemişler.Boynun neçün eğri.Mübârek Deve cevap vermiş.Nerem Doğru ki?

 • Hüseyin

  17.12.2021 16:39:45

  Allah razı olsun. Bunlar, dini siyasete alet etmedilermi Osman kardeş? Daha bunlardan ne beklenir. Kuranı da, hadiside, herşeyi alet eder ,bunlar.

 • Ahmet

  17.12.2021 14:15:57

  Allah razı olsun, tembellikten abonelik yenilemeyi ihmal ediyordum, aklımı başıma getirdiniz.

 • Ahmet

  17.12.2021 13:54:33

  Aklın yolu bir, tam da aynı şeyleri aklıma geliyordu, ayet-i kerimeleri nefsine göre yorumlayanları gördükçe insan pes diyor bu kadarı da olmaz. Ama fren patlamış kamyon gibiler ve bunu da "başardılar". Hislerimize tercüman oldunuz, Allah razı olsun.

 • Mehmet Türeli

  17.12.2021 08:02:29

  Allah 'ın emrettiği akrabaya yardım insanın kendi malından kazancından ve imkanından yardım etmek anlamına geliyor, yoksa başka birinin hakkı olabilen şeyi alıp akrabasına vermesi haksızlıktır ve vebali de büyüktür. Allah muhafaza, ayeti menfaatine göre yanlış yorumlamak küfürdür.

 • Abidin

  17.12.2021 03:01:38

  Cahilin cehaletine ne güzel cevap vermişsiniz! Kaleminize yüreğinize sağlık.

 • Necati

  17.12.2021 01:40:27

  Bu anlayıştan daha büyük dinimize zarar veren hic bir siyasi anlayış yok. Arabana yardım edeceksin kendi kesenden etsene. Milletin malını peşkeş çekiyorsun. Sonrada bunu dinin emri gibi göstererek büyük cinayet işliyorsun. Yazıklar olsun.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı