"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

O, son zamanın mühim bir şahsıydı…

10 Kasım 2021, Çarşamba
Onun, bu son zamanda geleceğini, bundan asırlar evvel, Peygamberimiz (asm) haber vermişti.

Evet, o kimseye benzemiyordu. Son zamanın mühim şahsı, kimseye benzer miydi?

Onun, sağken iktidarı zamanında, diğer devletlerin başında, hepsi de baskıcı, zalim, astığı astık, kestiği kestik, liderler vardı. Ama zamanla, onların ismi ve o zaman yaptıkları icraatlar, sadece tarihte, tarih kitaplarında kaldı, unutulup gittiler. Ama o, hiç unutulmadı, her gün milletle beraber, karşı karşıya, yüz yüze. İnanmıyorsanız tek bir şey yapınız, elinizi bir cebinize atın bakayım, karşınıza babanızın resmi mi çıkacak, onun resmi mi? 

O, tarih boyunca kimsenin yapamayacağı şeyleri yaptı. Bir anda, bir lâhzada, bir günde, milletin tarihini, kültürünü, örf ve âdetini, kalemini-kelâmını, lisânını, selâmını değiştirdi. Beş-on asırlık an’aneleşmiş olan her şeyi tepetaklak ettirdi. 

Okunduğu yerde Müslümanın olduğunun işareti olan ezanı, ondan başka değiştirmeye kim cesaret edebilirdi? Son zamanın mühim şahsı olmasaydı, değiştirebilir miydi?

Modern dünyada, insanın insana serfürû ettiği başka bir yer var mı bilmem? Ama ona serfürû edenlerin haddi hesabı yok. Ve her sene bu günde, bu fiili, bilhassa mekteb ve resmî dairelerde zorla yaptırıyorlar ya… Bir asra yakın bir zamandır, her sene ağıt, yuğ, matem yapılıp, bütün bir ülkede, baştan sona kadar aynı anda hayat durmuyor mu?

Hem seksen üç senedir, mezardan idâre edilen dünyada başka bir devlet, millet var mı? İşte o, son zamanın mühim şahsı olduğu için onun, neredeyse, o zamanlar koyduğu kanun ve nizamlarla millet idare ediliyor.

Yine, dünyanın herhangi bir yerinde insanlara ölmüş gitmiş, dünyadan alâkası kesilmiş birinin muhabbetinin zorla telkin edildiği vâki midir?

Osmanlının kafes arkasındaki kadınını kafesten çıkarma fiilini kim icra edebilirdi? Hem de, “ilk dünya güzeli” seçilme senaryosuna gönderilen bir eski şeyhülislâm torunuyla bunu kim yapabilirdi?

Evet, acâib ve yapılamayacak işleri, ancak “âhir zamanın, eşhas-ı mühimmesi” yapabilirdi. 

Yaptı da… çünkü o “son zamanın mühim bir şahsıydı…”

Okunma Sayısı: 1957
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali R. Yardimoglu

  10.11.2021 21:49:33

  ..ve hem ne manidar, bencileyn gibi 1nakıs cahile bile, lem'a gibi, kendini gosterdi: işte, 58:16 .....FA SADDU AN SABİLİLLAHİ...... Surah Al-Mujadalah Allah' a sed çektiler, insanları Allah' ın yolundan geri çevirdiler, men ettiler......

 • Hilal

  10.11.2021 19:27:18

  Osman abi, nasıl müthiş bir şey bu, böyle. Hayran kaldım doğrusu. O kalemi, nasıl incelikle oynatıp, kullanmışsınız öyle. Hiç isim vermeden enteresan bir açılım yapmışsınız.

 • Adem

  10.11.2021 18:15:06

  Vay be ! Eşhas-ı Mühimme gibi sağ gösterip sol vuranlarıda bi gün tarih, Sizin gibi Münevver kalemlerle yazdırır İnş.Anlama kabiliyetli,Dertli Nesiller de idrak edebilme yeteneklerini muhafaza ederler İnş.

 • Necati

  10.11.2021 15:11:18

  Ahir zamanın mühim şahsiyetlerini dogru ve gercek vechesi ile tanımayanların istikamet üzere olması çok zordur. Allah razı olsun. "Niye dua edilsin? Makaleniz ile birlikte okununca çok daha istifadeli oldu.

 • Neslinur

  10.11.2021 09:51:00

  Bir Günde cahil oldu MÜNEVVER olan bu MİLLET !

 • Hüseyin

  10.11.2021 07:52:23

  Osman kardeş, sabah tesbihatını bitirdim hemen senin makaleni okudum. İnanki kardeşim sürurumdan ne diyeceğimi bilemiyorum. Onun mahiyetini o kadar güzel bir zerafetle anlatmışsınki, sana binler tebrik.

 • Ali R. Yardimoglu

  10.11.2021 04:53:26

  ....bencileyn, farklı çok kültürde ve milliyette insanlarla, her gün teşvik-i mesai de olduğumdan, nacizane tesbitim, evet!!.. dünyada benzer böyle 1 diğer millet daha vardır, Kuzey Kore ve 3 kuşak lideri ve halkı.....fark şurada ki, o halk, o lider bildiklerine tapar, fakat saklamaz, 1 derece riyasızdır, isteyerek hakikaten mi, zorla mı,var yok, o başka konu.... benim kabilem "etraklar" ise, gizli riya derdiyle perişan, kibr ve inad ile marazlanmış, ve cürmü işleyip yine de kendine toz kondurmamak gururu ile mikroplanmış vaziyette, örtülü sanem şirkini, tagut günahını, şaman genini, itiraf edip, eudhubillah demez, taassublu siyasisi de böyledir, fark yoktur. Belki de orta uzak asya köklerinde bu gen var olup, 1i Kuzey Kore ismini almış, diğeri ise olmayan "Doğu Kore" olmuş, haberi yok....diğer kabilelerin bu dehşetli dertleri yoktur, taliihleri var, onlara karışmam.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı