"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Türkiye’nin en büyük gazetesi: Yeni Asya

08 Eylül 2020, Salı
70’li senelerin başlarında, Yeni Asya Ankara temsilcimiz bize demişti ki; “Aslında, hem devlet teşkilâtlarının, hem de genelkurmayın en çok takip ettiği gazete, Yeni Asya’dır.”

O zamanlar, biz de buna mümasil şeylere şahid olup, işittiğimiz için bunu tasdik ediyorduk. Ve yine, Ömer Tuncay Ağabeyin anlattığı bir hatırasında; “Zübeyir Ağabey ile beraber, Yeni Asya’nın nüvesi olan İttihad Gazetesi’ni, Ankara Cebeci Camii çıkışında satıyorduk, rahmetli Zübeyir Ağabey bana orada şunları söyledi: ‘Kardeşim, biz bu gazeteyi yetmiş, seksen bin bastığımız zaman, Türkiye’nin gündemini biz tesbit ederiz.’” 80 ihtilâli sonrasında, ihtilâlcilerin tekliflerini reddeden Kutlular Ağabey, onların teklifini kabul etseydi, Yeni Asya, en çok satan gazetelerden olacaktı. Ama şükür, tavizsiz istikrar çizgisinde devam edip, kimseye yem ve oyuncak olmadı.

Peki, Yeni Asya, dost-düşman, niye herkesin çok alâkasını celb ediyor ve dillerinden düşürmüyorlar? Çünkü Yeni Asya, hiçbir gazeteye benzemiyor da ondan. Dün, “ak” dediklerine, bugün rahatlıkla “kara” diyebilen diğer gazeteler gibi, muvazenesiz, ölçüsüz değil de ondan. Yeni Asya’nın elinde, Risale-i Nurlar gibi, asrımızın en büyük Kur’ân tefsiri var ve onun prensipleriyle hareket ediyor. Hülâsa, öz olarak da, Kur’ân’ın dört büyük esası olan: Tevhid, nübüvvet, haşir ve adaleti esas alıp, tefsir olarak, ağırlığını o cihette yapan Risale-i Nurlar’ın, o şaşmaz ölçüleriyle hareket ediyor. Onun için, o dört esası âleme neşredip, yaydığı gibi, bilhassa da, hakikî adalet prensibini dillendirdiği için, “Yeni Asya yazıyorsa doğrudur” sloganı ile her zaman; Hakkın, doğrunun, adaletin, mazlumun ve masumun yanında olmuştur.

1973-74 senelerinde, Ankara’da “Halkçı” matbaasında Yeni Asya’nın baskısı yapılıyordu. Geceleri matbaaya gidip, gazetelerin basılmasından sonra, Anadolu sevkiyatını biz yapıyorduk. O matbaada, Cumhuriyetin solculuğunu bile beğenmeyen “Yeni Ortam” diye bir gazete vardı, o, ülkücülerin ya “Ortadoğu veya “Hergün”, MSP’lilerin de; “Millî gazete” ve “Yeni Devir” ile “Yeni Asya” basılıyordu. Her akşam herkes, hummalı bir şekilde gazetesini bastırmaya çalışıyordu. Bir akşam, o zamanın solcularının elinde olan SBF basın yayın talebeleri gezmeye gelmişlerdi, Bizim gazetenin, haberlerin devamı olan, 5. veya 7. sayfa matrislerini çalmışlar, ertesi günü gazeteyi basamamıştık. Yeni Ortam temsilcisi yanımıza geldi, üzüldüğünü söyledi. Biraz da mert birisiydi. “Yahu, Türkiye’de solda Yeni Ortam, sağda; Yeni Asya var, Yeni Asya basılmazsa, sağda gazete yok demektir” demişti. Biz de buna çok memnun olup, iftihar etmiştik. Yeni Asya, işte başkalarının da gözünde, böyle bir gazeteydi. Bu hatırayı, gazetemizin 40. sene-i devriyesinin merasiminde, sahnede, kürsüde anlatmıştık.

Şimdilere geldiğimizde ise… dün Yeni Asya’nın tanıtıp, bir yerlere getirdiği bazı eski mensubları,  şimdi ne hikmetse, resmen bize düşman olanlardan daha çok düşmanlık yapıyorlar. Daha dün bizlerle aynı görüşü beyan ederken, araya giren siyaset fitnesi, menfaat, kin ve enaniyet gibi sebeblerle Yeni Asya treninden atlayanlar, dönüp arkalarına bakmayıp, yeni çizdikleri yolda yürümeleri îcab ederken, işleri-güçleri Yeni Asya ile uğraşmak olmuş. Bir de üstüne üstlük; gıybet, hakaret, tezvirat, neredeyse küfür gibi bed muamelelerle eski gazetelerine hücum ediyorlar. Yahu kardeşim, beğenmeyip ayrılmışsınız, yolunuz mübarek olsun, gidin kendi işinize… Biz size karışıyor muyuz? “Kardeşim yanlış yapıyorsun” diyor muyuz? Yok. O hâlde, bu kin ve adavet niye? Siz bize, ne hak ile karışıp, akıl vermeye, ayar vermeye çalışıyorsunuz?

Bir de, son zamanlarda, karı görüntülü bazı herifler, içeriden de casusluk yapıp, bir taraflara Yeni Asya’yı ispiyonlayıp, akılları sıra zor durumda bırakmaya çalışıyorlar. Yalan yanlış bilgilerle, çokbilmişlik edasıyla komik vaziyete düşüyorlar. İsnadsız, ispatsız iddialarla çamur atmaya çalıştıkları Yeni Asya, demek ki ne kadar büyük bir gazeteymiş ki, bizim ormanda yetişen eski balta sapları ile eskiden beri düşman olanlarla el ele verip, Yeni Asya ormanını kesmeye çalışıyorlar. Şunu unutmayın ki, biz inayet-i İlâhî altındayız. Ne kadar, baltalarınızla vursanız da, Yeni Asya ormanı, Amazon ormanı gibi çok büyük ve geniştir evvel Allah. Manevî bakımdan, Türkiye’nin en büyük gazetesiyle uğraşmayı bırakın da, rahat edin.      

Okunma Sayısı: 1663
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Veli Kul

  9.9.2020 00:42:06

  Bir lahana yapragi kadar kalsa bile davasina sadikane kendi yagiyla kavrulmak, kudsiyyetine inandigi mücadelesinin her merhalesinde bu bayrak yere düsmeden kiyamete kadar elden ele hedefe ulastirilmalidir misyonunu ana vazife bilmek ne mukaddes bir suur ne civanmert bir cihad ne bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjiyi aciga cikaran saik. Bunu hakkiyla vasfeylemek icin ne bir Mehmed Akif Ersoy ne de bir Ali Ulvi Kurucu kadar ilmimiz ve yetenegimiz var. Ama bu yolda gönlümüzün icinde huzur veren nesimler esiyorsa yakindir vaadettigi günler Hakk'in belki yarin belki yarindan da yakin.

 • Musa

  8.9.2020 22:44:10

  Mubalagasiz karisimsiz ve şeffaf faideli emek ALLAH razı olsun osman bey abi

 • Hüseyin

  8.9.2020 18:18:29

  Osman kardeş, eline sağlık. Bu aymazlara hep dış gıcırdatıyordum, sen yüreğime su serptin. İnşallah anlarlarda yola gelirler. Birde senin gibi elli senedir hizmetin içinde birisinin bunları yazması çok hoş olmuş.

 • Feyzullah Ayhan

  8.9.2020 17:56:45

  Bükemediği bileği,nifak perdesi altında çalı faresi gibi kemirip camiamızı tökezletmeye çaba harcayan içerideki karı kılıklı karaktersizlere derim ki yiğit olan er meydanına çıkar meydanda mertçe mücadelesini verir.Üstadımın hayat hikayesini hiç mi okumadınız?okudunuz da etkilenmediniz mi bozulmuş fıtratınızdan dolayı.

 • Necati

  8.9.2020 14:24:09

  Fazilet odur ki, düşmanlar dahi tasdik ve takdir etsin. Yeni Asyayı mert düşmanları bile takdir ederken, yıllarca yeni Asya ile birlikte olmuş ve bu daire içinde bir çok maddi manevî güzel hizmetlerin içinde bulunmuşken, şimdi zalim siyasetin tuzağına düşerek düşman olanlar maalesef çok büyük zarar vermeye devam ediyorlar. Allah kimseyi istikametten ayırmasın. Tebrik ediyoruz Osman ağabey çok güzel bir makale olmuş.

 • süleyman ALIÇ

  8.9.2020 10:47:20

  Tebrikler Osman Abi bu gibi şahıslara geçen gün Muhterem Mikail yaprak abimiz çok güzel ve " Edipler EDEPLİ olmalı " düsturuna sadık kalarak dedi ki "Madem çekildiniz pazarımızdan, çekin elinizi Gazete ve yazarımızdan" tabi anlayan anlarsa, bu KERVAN Yürüyor ve Yürüyecek inşallah, sağdan, soldan, yandan, arkadan ne kadar ses ve gürültü gelirse gelsin......

 • Hilal

  8.9.2020 09:03:38

  Osman abi tebrikler. 4/4lük bir yazı. 50 yıllık Yeni Asya kahramanından böyle nefis bir yazı. Yalnız, o matbaada gazetemizin sayfasının çalınmasını detayıyla ayrı bir yazı olarak yazsanız seviniriz.

 • Ali R. Yardimoglu

  8.9.2020 08:03:34

  RN' u, taassuba kendini kaptirarak ahrarliktan vazgecip sofimesreblerin tekeline verenler, ve guya onlarin musaadesi kadariyla ancak diger insanlara sunanlar, gayet buyuk 1vebal aldilar; Yeni Asya 70ler kusagi ise, hur ve demokrat kaldi, bu sevecenlik ve hosgoru, zaferi kazanan iste budur.

 • Ahmet DEMİRDÖĞMEZ

  8.9.2020 08:00:37

  Allah razı olsun muhterem ağabey çok güzel ve yerinde bir yazı olmuş tebrik ediyoruz Hakikatin gür sesini kimse kısamayacak inşâallah

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı