"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hakkın hatırı âlidir; onu âli tutanlara ne mutlu’

Sebahattin YAŞAR
12 Ekim 2020, Pazartesi
Hırsız, kamera kayıtlarında.

Modern kılıklı, marka giyimli, saçı başı düzgün, ama hırsız. İnsan kılığında vahşiler var aramızda. Marka giymekle, adamlık kalitesi artmıyor. Böyle bir kısmı maddî varlığı çalarken, bir kısmı da manevî varlığa dikmiş gözlerini. İnsanların ümidini çalan, aklını çelen modern hırsızlar da yok mu? Bir kişinin, bir kurumun bir hatası sebebiyle bütün iyiliklerini çalan da bir haysiyet hırsızı sayılmaz mı?

Zaman zaman, “İnsanlığın dibe vurduğu an”, “Bunu yapan insan olamaz.” gibi…İç karartıcı, ümit kırıcı, şevk bozucu haberler okuruz. Bu ifadelerin büyük bir kısmının, insanların insanlığa, geleceğe, iyilik ve güzelliklerin yayılmasına dair duygunun, heyecanın canına okumak amaçlı olduğunu düşünüyorum. Yani içinizde biraz iyilik ve güzellik kırıntısı varsa, böyle haberlerle onlar da yok olup gidiyor.

Bir topluluğun bir yanlışı abartılı haber yapılınca, araştırma derdi olmayan avam insanlar tarafından, ‘Zaten bunların hepsi böyle’ deyip, genellenerek hukuklar çiğneniyor. 

Zaten bu tür haberlerinde maksadı bu. Dışarıdan bu haberler, içeriden de nefis ve şeytan, ‘Dünyayı sen mi kurtaracaksın, boş ver.’ diyerek, insanları ümitsizlik girdabına çeker insanı.

Edebini kaybetmiş medya, insanlığın dibe vurduğu haberleri önemsedikleri kadar, insanlığın iftihar vesilesi olmuş haberleri önemsemezler. Onlar ümitsizlikten beslenirler. Kendileri kötü habere sebep olurlar, sonra da üzülüyormuş gibi haber yaparlar. Oysa, bir küçük iyilik bin kötülüğü yok edebilir. Aslolan niteliktir. Bir de kaide o ki, kötü, örnek değildir.

Bediüzzaman Hazretleri, gazetelerin ve gazetecilerin edepli olmasını ister ve ’Edeb-i İslâmiye ile müteeddip olmalı’ der. İnsanlar arasına garaz, kin, düşmanlık, ahlâksızlık yayanları, ‘naşir-i ağraz’, edepsizler olarak tanımlar.

Doğrusu gazetecilik bir sorumluluk, bir edep işidir. Bu doğru yapılmazsa, toplumsal bozulmaya sebep olur. Ve sosyal yıkımın, ahlâkî çöküntünün bir aracı haline gelir. Bu da topluma karşı bir edepsizliktir.

Gazetecilik mesleğini, bin bir türlü engellere rağmen; kalemini hak ve hakikate hizmetkâr yapan, savrulmayan, güçlere yaslanmayan, edeplice yapabilenlere ne mutlu.

Evet, hakkın hatırı âlidir, hiçbir hatıra feda edilmemek gerektir.

Okunma Sayısı: 1745
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdulkadir

  12.10.2020 16:58:48

  Evet;maddi ve manevî yıkımlar,boy göstermeye devam ediyor.Emelsiz ve temelsiz amaçlar uğruna;nice hatırlar,hukuklar ve güzellikler çiğneniyor.Oysa biz insanoğlu;sadece hakkın hatırı için,çaba göstermekle mükellefiz.Olması gereken de bu zaten.Ve medeniyet denen;tek dişi kalmış canavar uğruna,manevî değerler yok ediliyor.Hakkın hatırı,halkın hatırı için feda edilebiliyor.Hak ve hakikat hırsızları;etrafta kol geziyor.Onlara dur diyecek hak sevdalıları,meydana çıkmalı âcilen.Edepli bir toplum olmak için,hakkın hatırını âlî tutmalı ve edepsizlere ve edep yoksunlarına meydanı bırakmamalı.Hakkın hatırı âlîdir ve hiçbir hatıra feda edilmemek gereklidir.Formül budur.

 • Hüseyin İlhan

  12.10.2020 15:41:47

  Allah razı olsun.Bir danei hakikat bin batman hayalata müreccahtır,veciz ifadesine masadak bir yazı.

 • Mustafa Gönüllü

  12.10.2020 15:37:04

  Maalesef, bir cinayet belki bir hafta ülkenin gündemi olabiliriyor. Olayın her yönünü irdelemeye çalışıp onu gündemde tutmaya çalışmak, iyilik değil kötülük getiriyor. Ayrıca toplumu çekimser hale de sokuyor. Bu tür haberleri görenler artık yakınlarına bile güvenemez hale geliyor. Milyonda bir ihtimalden korkan insan, hayatını azaba çevirir. Günümüz medyası hayatları azaba çeviriyor.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı