"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Afganistan’da neoconlar kaybetti

Şükrü BULUT
20 Ağustos 2021, Cuma
İnşaallah bu gün, biri efkâr-ı ammenin dikkatlerini üzerine kilitleyen ve diğeri de sessiz- sedasızca gelişen iki hadiseyi nazarlarınıza takdim etmek istiyoruz.

Önce Doğudan başlayalım. Güneşin doğduğu zirvelerin arasındaki musîbetzede coğrafya Afganistan’dan… Kırk seneyi aşkındır nice savaş, musîbet ve zulümlerle yüzleşmiş bir halkın başşehri olan Kabil’e; düne kadar Batılılarca terörist olarak nitelenen ve Afganistan’ın önemli bir bölümünü temsil eden Taliban’ın girişi, bilhassa Batı medyasında “dehşet psikolojisi içinde“ izleniyor. Dile kolay… Onlarca senedir öcü ve hunhar olarak Batı’da anlatılan garip kıyafetli insanlar Afganistan parlamentosuna yerleştiler ve askerleri kalaşnikoflarla sokaklarda dolaşıyorlar. Amerika ve Avrupa’daki neoconların inşa ettikleri EL-KAİDE teşkilâtı zamanında ve bilhassa meşhur 11 Eylül hadisesiyle birlikte Afganlılar; uzun sakalları, farklı şalvarları, garip entarileri ve büyükçe sarıklarıyla resimleri her gün Batı medyasında yalnızca çocukları değil; cehaletle malûl nice Avrupalıları da korkutmak için boy boy gösteriliyordu. Zira kurdukları EL-KAİDE’nin başına, Hicaz’da doğmuş büyümüş Usame bin Laden’e de TALİBAN üniformasını giydirip elindeki silâhıyla teşhir ediyorlardı. Çoğu okuyucularımızın gazetemizde mahiyetlerini takip ettikleri şahıslar ve olaylara girmeyeceğiz. Üzerinde durmak istediğimiz nokta, Rassmussen gibi neoconların safında duran siyasilerin entrikalarıyla Afganistan’a sürüklenen NATO başta olmak üzere, Amerika-İngiltere ittifakının dağlarda savaştığı ve yüzlerce askerini ve mühimmatını kaybettiği Taliban’a Afganistan’ı teslim etmesinin arkasındaki sırların anlaşılması olacak. Bunun için de bir müddet sabredeceğiz.

Gördüğünüz üzere, yeni muhafazakâr geçinen Troçkist düşünür Leo Straus’un izinden giden bu ihtilâlci gurup, çatışmasız bir dünya istemiyor. Daha önce alınmış ve alt yapıya muhtaç bir plânı, süreci zora sokacak şekilde ani ve çıplak bir tarzda uygulamaya koydular. İslâmî bir ülkeden ve şeriattan kaçan insan resimleri onlar için başarıydı. Talibanın sözcüleri, bu kadar erken ve kolay olduğuna şaşkınlar. Kurulan tuzakları ve sonradan meydana gelecek hadiseleri, henüz neoconlarla irtibat içine girememiş bir kısım Taliban idarecileri de endişe içinde bekleşiyorlar. Petrol adam Bush’un temsilcisi eski kuklanın (Karzai) devrede olması, sürece neoconların dâhil olduklarının ispatıdır. Bizim ümidimiz ve beklentimiz bunca iç Savaşlar, mağduriyetler ve entrikalar içinde olgunlaşmış Afgan halkı, artık millî birlik ve beraberliğini yakalar ve bütün tuzakları devre dışı bırakır.

Avrupa ve Amerika’daki neocon-neoliberal medyasının attığı manşetleri, yaptıkları yorumları ve bilhassa İslâmiyet aleyhindeki menfi propagandaların boşa çıkmaları, başta Taliban olmak üzere şimdiye kadar siyaset ile alâkadar olmuş tecrübeli eski kadroların akl-ı selim ile hareketlerine bağlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Evet, Afganistan’ da kimin kazanacağını henüz bilemiyoruz, fakat kaybedenlerini tanıyoruz: En büyük mağlûbu ise, Troçkist doktrinlerin sahibi ve Bağdat kasabı Paul Wolfovitz… Ve elbette ekseriyeti Yahudi kökenli olan bütün Neocon siyasetçiler Afganistan’da kaybettiler. AKP hükümetinin Suriye politikası düzgün olsaydı, Kabil’i terk ettikleri gibi Suriye’yi de terk edeceklerdi, Neoconlar. İnşaallah bir başka yazıya…

GÜLE GÜLE ANGELA…HOŞ GELDİN ARMİN…

İkinci hadisenin sessizliğini arz etmiştim. Yirmi seneye yakındır hem Almanya ve hem de Avrupa siyasetinde, tarihin bahsedeceği düzeyde icraatlarda bulunmuş Angela Merkel hem başbakan adaylığından ve hem de Hıristiyan Demokratların riyasetinden ayrılacağını duyurmuştu. Kendisini halka çok mütevazı, gariban ve tarafsız göstermeyi başaran neoliberallerin başarılı elemanı Merkel’in gidişine, ancak onun mahiyetini bilen Martin Shulz gibileri sevinebilirler. Fakat sevincimizi kursağımızda bırakmazsalar, sizi de sevindirecek bir bilgiyi paylaşmak isteriz.

CDU’lu Kuzey Ren başbakanı Armin Laschet de partisinin kahir ekseriyetinin reyleriyle genel başkanlığa seçildi. Springer ile Bartelsmann medya guruplarının şimdiden başbakanlığına engel olmak üzere çalışma başlatmalarına rağmen, ümit ve duâ ederiz ki; Hıristiyanlığın ve de semavî dinlerin değerlerine sahip bir ailede yetişmiş ve kendisi de bu değerlerle büyümüş birisi, uzun bir süreden bu yana Almanya siyasetinin tepe noktasına çıkmış olsun. Hem AB’nin kuruluş vazifesine dönmesi ve hem de Bahtiyar Alman milletinin bağımsızlığı cihetiyle sevinenler arasında bulunduğumuzu itiraf edelim. Christian Wulf’u cumhurbaşkanı yapmayan neoliberallerin Armin ile mücadelesini birlikte takip edeceğiz. Fakat inanıyorum ki, parti tarafgirliğini geride bırakmış Müslüman ve bilhassa Türkiye kökenli Alman seçmenleri, insanî değerleri ve semavî dinlere hürriyeti benimseyen Laschet’in hem kimliğini ve hem de programını yakından takip edecektir.

Neocon ve neoliberal dediğimiz, birisi resmî kimlikli ve diğeri sivil iki Marksist cereyanın, bilhassa Avrupa toplumlarının bütün kurumlarına girmeleriyle, güzel ile kötünün mücadelesi de genelleşti. Bir partiyi, kurumu, sosyal yapıyı, STK’yı ve hatta dinî cemaati bile aynı göremiyoruz. Bir yere insanlar toplanmışsa, mutlaka oraya insanî değerleri dışlayan materyalistler öyle veya böyle sızmıştır. Birçok tercihimizde; hem kimlik analizlerine, hem çevre soruşturmalarına ve hem de meydana çıkan siyasetçinin programına bakmadan bir tercihte bulunmanın, artık doğru neticeyi doğurmayacağına tecrübelerimizle inandık.

Armin Laschet’ın dindar olduğunu ve fıtrata uygun programlar peşinde koştuğunu, muhalifleri gazetelerde ilân ediyorlar. Medyadan takip edebilirsiniz.

Okunma Sayısı: 1738
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mehmet

  23.8.2021 17:58:08

  Türk kökenli seçmenler almanya medyasına aldanırsa Laschet´i seçmezler. Su an algı yönünden umum bir yönlendirme var. Bu boşlugu Yeniasya Gazetemiz kapatabilir...

 • Sertaç LÜSER

  23.8.2021 08:55:35

  Rabbim bahtiyar Almaya'yı bir an önc bahtiyarlığına kavuştursun.Bize de bir an önce İslamiyete sımsıkı kavuşmayı nasip etsin.

 • Hıdır Yıldırım

  21.8.2021 13:58:32

  İnşallah Afganlılar bu yeni oyuna alet olmazlar. Oyunun görünen kısmı bu çilekeş millet üzerinden İslam'a saldırmak görünmeyen kısmı da zaman içinde ortaya çıkacak. Allah Afgan halkını istikametten ayırmasın. Yar ve yardımcısı olsun.

 • Niyazi Nur

  20.8.2021 23:49:27

  Afganistan: Bundan sonrası için emperyaller acaba ne planladılar.. !? Afganlıların çok uyanık olması gerek, herşeye her oyuncuya karşı.. Almanya: Armin’le ilgili iyi haberleri sizden duymaya devam ederiz inşaAllah..

 • Zeliha

  20.8.2021 19:08:27

  Hadiseleri doğru okuyan gazetemiz ve yazarlarını tebrik ediyorum. Değişmeyen ölçüler elimizde oldukça değişen hadiseler kılık değiştirerek icraat yapan dinsizler her zaman teşhis edilebilir

 • Osman

  20.8.2021 18:01:22

  Afganistan yorumuna katılmıyorum Ha neocon ha taliban aynı şeyler Müslüman kılığında zındıka komiteleri Bizdeki gibi

 • İsmail Ertan

  20.8.2021 12:50:17

  Bahtiyar Almanların da dirayetli ve dine taraftar bir reise ihtiyaçları var.Dua edelim ki o, bu olsun. Tebrik ediyorum bu açıklayıcı yazıları.

 • Ahmet Danışmaz

  20.8.2021 12:28:07

  Taliban ve Armin kendileri bir hata yapmadıkları sürece işler yoluna girecek inşallah. Selamlar

 • Murat Hüdavendigar

  20.8.2021 11:08:59

  2- "Bir partiyi, kurumu, sosyal yapıyı, STK’yı ve hatta dinî cemaati bile aynı göremiyoruz. Bir yere insanlar toplanmışsa, mutlaka oraya insanî değerleri dışlayan materyalistler öyle veya böyle sızmıştır. Birçok tercihimizde; hem kimlik analizlerine, hem çevre soruşturmalarına ve hem de meydana çıkan siyasetçinin programına bakmadan bir tercihte bulunmanın, artık doğru neticeyi doğurmayacağına tecrübelerimizle inandık. " Amenna ve saddakna, vallahi biz de inanıyoruz.

 • Muharrem

  20.8.2021 11:08:45

  Mücadelenin ABD ile Afganistan arasında cereyan ettiğini düşünmüyorum. Amerikanın kendi içindeki çekişmesinin bir yansıması olarak düşünülürse daha iyi olur. Bir yönüyle vehhabilere de benzeyen talibanın şer güçlerce kullanılması kolay olmadığından, şimdilik Müslümanlar kazançlı çıktılar

 • Murat Hüdavendigar

  20.8.2021 11:08:16

  1- Otobandaki uyarı tabelası minvalinde, biz dalgın dalgın araba süren Müslüman Türklere "Dikkat! Taliban üstünden şeriata ve İslama saldırı! Kaçan Afganlar üstünden müslüman kardeşliğine saldırı! Lütfen tabelaları düzgün okuyunuz, yol virajlı!" şeklinde bir yazı. Bekliyordum. Bizim hükmümüz ne ABD ve İngiltere'ye, ne büyük savaş planlarına veya pis siyaset dalaverelerine, entrikalı kıyafetlere geçmez. Bizim vazifemiz DUA etmek ve tabelaları doğru okuyup, siyasetin zehirli balına bulanmış parmak ve dillerle DİNE zarar verecek davranış, yorum ve fiillerden kaçınmaktır.

 • Bülent Derviş

  20.8.2021 10:48:27

  Bahtiyar Alman milletinin yeni Cumhurbaşkanı inşallah Türkiye yi AB ne alır umuduyla. Güzel bilgiler ... Allah razı olsun.. Emeğine saglık...

 • Hüseyin

  20.8.2021 10:21:25

  (2)Hürriyet, adalet ve demokrasi temelinde her iki dünya hayatını esas alan bir sistem, rol modeller ortaya konulmadığı sürece, emperyal /küresel güçlerin tasallutundan, zavallılıktan, animal gibi görülmekten, cehalet ve yoksulluktan kolay kolay kurtulamazlar...

 • Hüseyin

  20.8.2021 10:20:45

  (1)Doğudan yükselen ışık yüzyıllardır dünyanın birçok veçhesini aydınlattı da İslam coğrafyasını son dörtyüz yıldır bir türlü  aydınlatamadı.. İç ve dış dinamikler bu karanlığın sürmesinde, insanları hayaletler dünyasında oyalama, tarihte yaşatma, günümüz gerçeklerinden uzaklaştırma konusunda aleni olmasa da zımni olarak hemfikirler.. Küresel dış güçler, despotizm altında yaşayan insanların ihtiyacını bildikleri için hürriyet, hukuk, demokrasi, insan hakları gibi ulvi kavramları kullanarak Afganistana girdiler. Yerel iç güçler ise dini yorumlar, ritüeller ve şekiller etrafında insanları zapturapt altında tutmanın, güç devşirmenin yolunu tuttular ..Biri dünyevi diğeri uhrevi hayatı öne çıkardı..iki tarafın da söylemleri sahteydi,   taktikseldi. efaller ve stratejiler bambaşkaydı.

 • Hüseyin kıymık

  20.8.2021 10:17:01

  Üstadın buyurduğu gibi Avrupa’nın yani bozuk Avrupa’nın müslümanları müstebit, medeniyetten uzak, vahşi ve canavar şeklinde göstermelerine ve böylelikle insanlar İslamiyetten uzaklaştırma oyunlarına yardımcı olmazlar..

 • Abdullah bilgin

  20.8.2021 05:56:07

  Her kesin bir hesabı vardır. Ama Allahımızın da bir hesabı vardır. Gerek Afganıstanda gerek dünyanın başka yerlerinde olan hadiseler karşısında onun hesabı da vardır. sabırla ve dua ile ona yöneleceğiz inşallah her yeni gelişme İslam için bir inkişaf olur dünyada.

 • Halil İbrahim Karahan

  20.8.2021 03:00:06

  Allah razı olsun

 • Mustafa coban

  20.8.2021 02:04:37

  Abd nin Afghanistan da kaybettigini zannetmiyorum.talibani abd diesen etti.2 yildir muzakereler yurutulüyordu korfez ulkelerinden katarda.taliban turki cumhuriyetler ve çin için koçbaşi olarak kullanilabilir.islamin Kontrolle bir biçimde geluşmesi abd nin menfaatinedir.siyasal islamin türkiyede iktidar olmasi gibi.abd ve ingiltereyi Taliban gibi çapsiz çapulcu örgütlerin die çöktürmesi mümkün deyildir

 • Hüseyin Yılmaz

  20.8.2021 01:08:37

  "Mevlam görelim neyler neylerse güzel eyler.." Hayırlısı.

 • İbrahim

  20.8.2021 00:12:44

  Beklediğimiz konulardı. Allah razı olsun.Deccaliyet çöküşte gibi.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı