"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni Asya ve kritik meselelerdeki duruşu

Ahmet BATTAL
22 Kasım 2019, Cuma
Haftalık gündem konuları diyebileceğimiz bazı konular yıllar sonra da hatırlanabiliyor ve o tarihte o konuda kimin hangi fikre ve tavra sahip olduğu merak edilebiliyor.

Yeni Asya ve yazarları için de bu tarz sorgulamalar yapılıyor olması normal ve belki de gerekli. Ancak bilenler bilir ki çok kuvvetli ve net ilkelere dayanan Yeni Asya açısından bu tür soruların cevabı kolaydır. Zaten “ilkesel duruş” bunu gerektirir ve getirir. 

Meselâ, Yeni Asya:

1. İnsanın bu dünyada aziz bir misafir olduğunu bilir ve insanın haklarını savunurken asıl korunması ve üzerinde düşünülmesi gereken hukukun o büyük hesap günündeki hukuk olduğuna inanır.

2. Dünyanın bütün ülkelerinin demokratik yönetim modeliyle yönetilmesi gerektiğini savunur. Mevcut despotik yönetimlerin demokrasiye “evrilmesini” ister. 

3. Dünyanın herhangi bir yerinde -seçimle gelmiş olsun ya da olmasın- bir kurulu düzeni temsil eden bir iktidarın darbe ile devrilmesini hoş görmez. 

4. Siyasetçinin ve bürokratın milletin emrinde ve hizmetinde olması gerektiğine inanır. 

5. Kamu menfaati denilen belirsiz şey uğruna şahsın haklarına dokunulmaması gerektiğini kabul eder. Asıl adaletin, “masumun hakkını korumaya öncelik veren” adalet yani “mahzâ (tam) adalet” olduğuna inanır.

6. Muhalefetin meşrû olduğuna ve iktidara talip olanların bunu şeffaf ve net bir şekilde ifade etmeleri gerektiğine inanır. 

7. Muhalefetin ancak şeffaf kaynaklarla ve müsbet hareket çizgisinde kalarak, silâha ya da şiddete asla yakınlaşmadan yapılması gerektiğini benimser. 

8. İslâm’ın reddetmediği türden bir hak arama mücadelesine girişen ve meşrû dairenin dışına çıkmayan herkese sayfalarında yer verir. 

9. Kötü ve yanlış fikirlerin ve fiillerin reklâmını yapmamak gerektiğine inanır. 

Bu dokuz ana kurala başka ilâveler de yapılabilir elbette. 

Bu prensiplerle hareket eden bir yayın grubunun geçmişte yaşanmış olan hangi olayda nasıl bir tutum takındığını ve yeni olaylarda nasıl bir tavır takınacağını bulmak zor olmasa gerektir. 

Okunma Sayısı: 2151
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdurrahman AYDIN

  26.11.2019 00:09:17

  Asıl adalet “masumun hakkını korumaya öncelik veren” adalet yani “mahzâ (tam) adalet. Ne güzel bir tanım olmuş! Tebrikler!

 • Abdulkadir Turan

  22.11.2019 16:36:35

  Yeni Asya'nın; 9 değil belki de en az 99 tane müsbet anlamda ana kuralı,prensibi vardır.Yeni Asya;her mevzuyu yahut meseleyi,demokrasi ve hukuk zeminine oturtma tandansını güdüyor.Hedef ve gayesi;müsbet hareket ve demokratik bir yönetim.Başka da bir gayesi yahut arzusu veyahut hedefi yoktur.

 • Abdullah Tunç

  22.11.2019 07:31:06

  1- Hedefi ebedi hayata hizmet etmek,dolaylı olarak kişinin iç huzuru na da hizmet eder, 2-Kendi mesleğinin muhabbetiyle ha reket eder. 3-Başka mesleklerin noksanlıklarıyla uğraşmaz,zihnen meşgül olmaz. 4-Hukukta ayrım yapmamak,hukuk karşısında mutlak eşitliği kabul eder ve savunur. 5- Zulüm kimden gelirse gelsin karşı çıkar. 6- Tarafgir davranmaz,daime hak ta raftarı olur. 7-Her türlü bozgunculuğun,anarşinin karşısında olur. 8-Memleketin hayrına olan her işin, her hizmetin yanında olur,sahip çıkar 9-Müspet hareket prensibiyle hareket eder.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı