"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Nüfus politikaları, üretim, israf, yolsuzluk ve…

Ali FERŞADOĞLU
27 Temmuz 2022, Çarşamba
12 Temmuz Dünya Nüfüs Günü idi, pek üzerinde durulmadı.

1800’ün başında dünya nüfusu 1 milyardı. Temmuz 2022’de 7 milyar 924 milyona ulaşmış. Kimilerine göre dünya nüfusunun hızlı artışının tabii, fıtri hayat üzerinde yıkıcı sonuçlar doğurur. Buna dikkat çekmek için her yıl 11 Temmuz’da çeşitli faaliyetlerle Dünya Nüfus Günü kutlanır.

Aslında nüfusu gündeme getirmek endişe, korku, tevekkülsüzlük, yani imân zaafından kaynaklanır. Ve nüfûs planlaması, gelişmiş ülkelerin dayatması ve bir kısım çevrelerin bunlara kanarak âlet olması... İkincisi, Allah’a olan tevekkülsüzlük. 

Müslümanın vazifesinden birincisi, kendini sağlıklı beslemektir, diğeri hayatı verene ve besleyene perestiş edip yalvarmaktır, O’na tevekkül edip emniyet etmektir. Evet, en parlak bir mu’cize-i san’at-ı Samedâniye ve bir hârika-i hikmet-i Rabbâniye olan hayatı kim vermiş, yapmış ise; rızıkla o hayatı besleyen ve idâme eden de odur. Ondan başka olmaz! 

Delil mi istersin? En zayıf, en aptal hayvan en iyi beslenir-meyve kurtları ve balıklar gibi. En âciz, en nâzik mahlûk, en iyi rızkı o yer-çocuklar ve yavrular gibi. 

Evet, vâsıta-i rızk-ı helâl, iktidar ve ihtiyar ile olmadığını, belki acz ve zaaf ile olduğunu anlamak için balıklar ile tilkileri, yavrular ile canavarları, ağaçlar ile hayvanları muvâzene etmek kâfidir. Demek, derd-i maîşet için namazını terk eden, o nefere benzer ki, tâlimi ve siperini bırakıp çarşıda dilencilik eder. (Sözler, s. 29.) 

Zira, nüfus zarar değil, kârdır! Eskiden nüfüs azdı, üretim de azdı! Yeraltı ve yerüstü kaynaklara ulaşmak imkânsız veya çok masraflıydı. Esasında nüfûs bir ülke için en önemli güç kaynaklarının başında gelir. Gelişme yarışı içinde olan ülkeler, kendi nüfuslarını arttırma gayretleri içindeyken başka ülkeler, bilhassa İslâm âleminin nüfûsunun azalması yönünde plânlar yapmakta, siyâsî ve ekonomik yaptırımlara bile gitmektedirler. Zirâ nüfus, ekonomik gelişmenin yanında, aynı zamanda siyâsî ve askerî bir güçtür de.  

Nüfusa sadece tüketen kalabalık gözüyle bakılamaz. Ki, “tüketim” beraberinde “üretimi” de getirir. Çok nüfûs çok beyin, çok beyin çok enerji, çok enerji çok üretim demektir. Genç, sağlıklı, iyi eğitilmiş, gerçekçi ve isâbetli hedeflere yöneltilebilen bir gençlik, milletin en değerli hazinesidir. 

Okunma Sayısı: 958
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Cenk Çalık

  27.7.2022 15:59:27

  Evet , Nüfus ve aile planlaması gibi kavramlar son derece mahzurlu. Zındıka komitelerinin oyununa gelmemek icap eder. En çok korkuttukları rızık noktasında Üstadımız gereken cevabı vermiştir. Zeka ve güç ne kadar eksikse o kadar iyi beslenilir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı