"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Demokratik irade şuuruyla

Cevher İLHAN
28 Mart 2024, Perşembe
Mahalli seçimlerde de yanıltmalar, çarpıtmalar, saptırmalar, komplo ve kumpaslar yapılıyor.

Ama milletin vergileriyle yayın yapan devlet kanallarının iktidardakilere saatlerce canlı yayında yer verirken muhalefet adaylarının bir saniye bile vermediği, paralı ilân ve reklâmlarının dahi verilmediği vasatta devlet imkân ve araçlarının tepe tepe iktidarca kullanılmasına rağmen çoğu yerde muhalefet adaylarının önde olması bu tür manipülasyonların da kamuoyunda pek tutmadığını gösterdi.

Kabinedeki hemen bütün bakanların yanısıra özellikle seçim sürecinden sandıkların seçim kurullarına taşınmasına kadar seçim güvenliğinden ve seçimlerin tarafsızlıkla yapılmasından sorumlu olan ve “tek kişilik hükûmet”ten önce seçim vetiresinde Ulaştırma ve Adalet Bakanları ile birlikte istifa eden İçişleri Bakanı’nın iktidar partisi adaylarının propagandasında yer alması dikkat çekici.  

Tam da 139 kişinin katledildiği Moskova’daki terör saldırısında iki saldırgan kaçkının Türkiye’den gitmesi ve başta Avrupa ülkelerinin uyguladığı Schengen bölgesi örtülü vize engeli ile Belçika’daki olaylar gibi bir yığın dış politika sorunu dururken Dışişleri Bakanı’nın dükkan dükkan gezerek iktidar partisinin adayına oy istemesi de.

Anadolu’nun bazı il ve ilçelerinde iktidarın kullandığı meydanların muhalefete verilmemesi, mitinglerin engellenmesi gibi yasa dışılıkların resmen dayatılması da.

Bu arada en evvel İstanbul ve Ankara olmak üzere tertiplenen “belediye otobüslerinin arızalandığı”, “yürüyen merdivenlerin bozulduğu” dezenformasyonları daha ilk günde ifşa oldu.

Günübirlik “gaz keşfi”, “petrol bulundu” benzeri altı boş “müjde”ler bir etki meydana getirmezken, motoru ve aksamı ithal “yerli tank!”tan sonra “yerli ve milli otomobil!”in ardından “yerli ve milli uçak!” da işe yaramamış. “2024’te Aya’ya sert ve yumuşak iniş” fiyaskosu sonrası 55 milyon dolarla “uzay fethi” astronotunun uzay seyahati dönüşü iktidar partisi propagandasında yer alması da netice vermedi.

Son kertede sosyal medyada anamuhalefet partisinin DEM’le protokolü”nün sahte olduğu, tarafların açıkça yalanlamasıyla ortaya çıkarken, tam tersine “iktidar cephesi”nin kapalı kapılar arkasında “seçilen belediye başkanlarının yerine kayyım atanmaması” ya da “yeniden çözüm süreci”nin başlatılması benzeri vaadlerle bu partiyle el altından işbirliğine çalıştığı haberleri, muhalefeti “terör örgütlerine destek”le itham eden “kara propaganda”ları boşa çıkardı.

İKTİDARA “SARI IŞIK” YAKILMALI…

En son iktidar partisi mitinglerinde “İsrail’le ticareti kesin!” pankartları derhal kaldırılıp vatandaşlar apar topar gözaltına alınırken, TÜİK’in verileriyle Türkiye’den İsrail’e gıda ihtiyacının yüzde 55’inin yanısıra Gazze’de çocukları katleden İsrail ordusuna “barut, patlayıcı madde, ateş alıcı maddeler, mühimmat, silâh parçaları ve aksamları” sevk ettiğinin ortaya çıkması “AKP iktidarının İsrail’le işbirliği ve desteği”ni yeniden teyid etti. 

Ve kendilerinden menkul “ekonomide büyüme masalları” iddiaları artık inandırıcı bulunmazken, Cumhurbaşkanı’nın ayyuka çıkan “emeklilere müjdesi”nin kala kala zaten aldıkları “banka promosyanları”yla kalması ekonominin çökertildiğinin, Hazine’nin boşaltıldığının itirafı olurken iktidardakilerin “hatıran yeter” nakaratına kaldıkları görülüyor.  

Tesbit şu ki toplumun kutuplaştırılıp kamplaştırıldığı vartada hiçbir demokraside olmayan “tek kişilik rejim”de dayatılan “kuvvetler birliği”yle “seçim yasakları”na tabi olmayan Cumhurbaşkanı ile bakanlardan mülki âmirlere kamu görevlilerinin, memurların iktidar partisi adayları için koşturulması, mahalli seçimleri âdeta genel seçime dönüştürülmüş.

Bundandır ki her alandaki yıkıma, zulme, baskılara, haksızlıklara, hukuksuzluklara karşı demokratik irâdeyle “otoriter rejim”e “kırmızı ışık” yakılması; genel seçimlerde ortaya çıkan, aslında yüzde 50’leri aşan, ancak yüzde 48 olarak gösterilen demokratik irâdeyi büyüterek “tek kişilik otoriter rejim”in tasfiyesi için stratejik demokratik şuurun sergilenmesi büyük önem taşıyor. 

Okunma Sayısı: 874
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  28.3.2024 10:26:31

  ..."Dördüncü günü ve devresi âdileşir, bir şey yapmaz, yalnız vaziyeti muhafazaya çalışır." diye, gayet yüksek bir belâgatla ümmetine haber vermiş. Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Şualar - 587 "Vadettiği günler doğacaktır HAKKIN. Belki yarın, belki yarından da yakın!" (Mehmed Akif r.a.) "C- Hiçbir müfsid ben müfsidim demez. Daima suret-i haktan görünür. Yahut bâtılı hak görür. Evet kimse demez ayranım ekşidir. Fakat siz mihenge vurmadan almayınız. Zira çok silik söz ticarette geziyor. Hattâ benim sözümü de, ben söylediğim için hüsn-ü zan edip tamamını kabul etmeyiniz. Belki ben de müfsidim veya bilmediğim halde ifsad ediyorum. Öyle ise her söylenen sözün kalbe girmesine yol vermeyiniz." Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Münazarat - 14

 • Asım

  28.3.2024 06:15:27

  Yüzlerce TV kanalının olduğu bir ortamda, ülkenin bütün varlıklarını miras yedi mantığıyla özelleştirme adı altında kendi yandaşlarına peşkeş çeken Akp neden TRT ye sımsıkı sarılıyo onı özelleştirse ya TRT satılsa kapansa millet isyanmı eder yoksa TRT nin yokluğundan haberi bilemi olmaz.

 • Oğuz Yiğiter

  28.3.2024 05:01:19

  "Tek adam otoriter rejimin" tasfiyesi için; Stratejik demokratik şuurun sergilenmesi final cümlesi çok kıymetli ve değerli... Tebrikler, dualar...

 • İsmail Atak Cebecili

  28.3.2024 03:55:21

  Evet, Ülkeyi Mutlakiyetçi Monarşi ile yönetmek isteyenlere karşı, Meclisli, Parlamentolu, Temsilciler eli ile yönetilen hale getirmek için çalışanlarla, bu konu/lar/da söz verenlerle, bu dönem için işbirliği yapmak, Hz. Bediüzaman'ın görüşüne uygundur.

 • Erhan

  28.3.2024 01:41:41

  Her türlü kumpaslar ülkesi olup çıktık. Belçika olayları bile inandırıcı gelmiyor artık. İnşallah, Bu seçimi kan akmadan kazasız belasız atlatır kimsesiz ülkem,

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı