"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Raporlarla OHAL haksızlıkları…

Cevher İLHAN
08 Ağustos 2019, Perşembe
Aylarca süren mahalli seçimler süreciyle kamuoyunun yoğunlaştığı siyasi arenada süren ekonomik kriz, “çıkmaza giren “Suriye politikası” ve “Suriyeli sığınmacılar” tartışması ve en son Kurban Bayramı öncesi yeniden ortaya atılan ABD ile “güvenli bölge” tartışması Fırat’ın doğusuna askeri harekât çıkışları vartasında Türkiye’nin derin bir kanayan yarası ülkeye kan kaybettiriyor.

Vakıa şu ki 15 Temmuz Hâdisesi’nin hemen akabinde 20 Temmuz 2016’da ilan edilen ve yedi kez uzatılarak 18 Temmuz 2018’de “sona eren” iki yıl süren OHAL döneminde 100 binlerce ihraç, gözaltı ve tutuklama furyasının ardından OHAL KHK’ları uygulamaları üç yıl daha kalıcılaştırıldı.

Tek kelime savunmaları alınmadan, dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde ve hukukta itibar edilmeyen sahte ihbarlarla, “gizli istihbarat jurnalleri”yle, yargısız sorgusuz - sualsiz yüz binlerce vatandaş, OHAL KHK’leriyle “mensubiyet, iltisak ve irtibat” garabetiyle kamudan ve özel sektörden, hak kazandıkları işlerinden ve mesleklerinden atıldı.

Devletçe yine yargısız infazla bütün mal varlıklarına el konulan özel vakıf, dernek, okul, dershane, sendika, üniversite ve medya kuruluşu TMSF’ye devredilip, kapısına kilit vuruldu, tepeden kayyum atanmış on bini aşkın şirket/firma ve işyerinin akıbetinin OHAL Komisyonu’na havale edildi.

BİR MİLYON BEŞYÜZ BİN MAĞDURİYET!

İşin vahim yönü, sözde OHAL haksızlıklarını ve hukuksuzluklarını telâfi için düzeltmek için kurulan OHAL Komisyonu’nun da aynı haksızlıkları ve hukuksuzlukları âdeta toptan tescille mağdurların Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde hak aramalarına âdeta bir “bariyer” ve “paravan” işlevi gördürülüyor.

Özetle, OHAL Komisyonu Faaliyet Raporları’nda OHAL kapsamında çıkarılan KHK’larla hakkında “tedbir” alınan 131 bin 922 kamu görevlisinden en az 125 bin 678 kamu görevlisi ihraç edilmesi, 270 kişinin öğrencilikle ilişiği kesilmesi, 2 bin 761 kurum ve kuruluş kapatılması; 3 bin 213 personelin rütbesi alınması, OHAL’in bütün ağırlığıyla hâlâ sürdürüldüğünü su yüzüne çıkarıyor. İçişleri Bakanı, -Mart 2019’da- bu vetirede 511 bin kişinin gözaltına alınıp 30 bin 821 kişinin tutuklandığını söylerken, KHK’larla cezâevlerindeki sayının 50 bini geçmesi; ve hâlen aralarında binlerce bebek-çocuk ve kadının bulunduğu 39 bin kişinin hapiste olması vahameti ortaya koyuyor.

Keza 53 gazete, 37 radyo istasyonu, 34 televizyon, 29 yayınevi, 20 dergi ve 6 haber ajansı bulunduğu 179 medya kuruluşunun kapatılması, “darbe girişimi” bahanesiyle üç yıl içinde basın ve yayın hayatına vurulan darbenin boyutlarını gösteriyor.

Ocak 2019’da yayımlanan “2. Yılında OHAL’in Toplumsal Maliyetleri Araştırma Raporu”na göre, “okulları kapatılan, mezuniyetleri geçersiz sayılan, askeri okullardaki öğrenciler, polis okulları öğrencileri, diğer kamu ve özel kurumlarda KHK’larla mağdur edilenlerin sayılarıyla birlikte doğrudan mağdur olanların sayısının 250 bini geçmesi, ayrıca, OHAL/KHK mağdur yakınları olan ikincil mağdurların âileleriyle birlikte 1 milyon 500 bini bulması” vaziyeti ele veriyor.

Yine Bakan’ın ifadesiyle, bu süreçte iptal edilen 234 bin 419 pasaporttan -Mayıs 2019’da- “75-80 bin civarında” pasaporta tahdit kalması; pasaportu iptal edilenlerin yakınları ve çeşitli nedenlerle yurt dışı yasağı konulanlar dikkate alındığında seyahat engeliyle karşılaşan vatandaşların sayısının 500 binden fazla olması bir başka açıdan geniş ve yaygın mağduriyetlerin boyutunu açığa çıkarıyor.

HÂLÂ YARGI DENETİMİNDEN KAÇIRILIYOR…

Bu arada OHAL sonrası 2 bin 49 TSK personelinin ihracının yanısıra, Türkiye Medya Sahipliği İzleme Raporu’na göre 2 yılda 6 bin 81 akademisyen ve üniversitelerin idari kadrosundan bin 427 personel ihraç edilmesi, -bu ihraç kararlarından sadece 185’i kaldırılırken- 5 bin 896 akademisyen ve 1427 idari kadro personeline yönelik ihraçların geçerli olması akademik câmianın ve üniversitelerin mâruz bırakıldığı haksızlığı ve hukuksuzluğu gözler önüne seriyor.

Aslında İçişleri Bakanı’nın açıklamasıyla, 80’i raportör 250 personelin görevlendirildiği OHAL Komisyonu’na toplamda 126 bin 200 başvuru yapılmasına karşı, Komisyonun 22 Aralık 2017’de karar verme sürecinin başlamasından 26 Haziran 2019 tarihine kadar başvuruların 77 bin 900’üne yönelik karar çıkması, 48 bin 300’ünün hâlâ incelenme aşamasında olması; ve “karar verilen” 77 bin 900 başvuru 6 bini kabul, 71 bin 900’ü ise reddedilmesi; kısacası, OHAL KHK’lileriyle ihrâç edilen 134 bin 144 kişinin 3 bin 981’i yeni bir KHK ile görevine iade edilmesi; “dağ fare doğurdu” eleştirilerini bir defa daha haklı kılıyor.

Hulâsa, OHAL kalktığı halde dayatılan OHAL haksızlıkları ve hukuksuzlukları bu kez “OHAL Komisyonu” üzerinden yargı denetiminden kaçırılmasına devam ediliyor. 

Yazık değil mi?

Okunma Sayısı: 17533
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • ayhan

  8.8.2019 22:40:33

  yaşananlar yaşatılanların hesabını dünyada veremezler hâsabi ancak ahiret temizler....

 • Yücel

  8.8.2019 22:34:54

  Zulmün cezası hem ahirette hem de bu dünyada mutlak verilir. Allah zalime başka bir zalimi musallat ederek hesabını görür.

 • Zuhal

  8.8.2019 20:31:36

  Ohal KHK sı ile işten atılan yargılanıp beraat eden fakat ohal komisyonu tarafından işine iade edilmeyen eski bir öğretmen olarak bu süreci binlerce mağdur gibi bende yaşamaktayım.

 • Nuri

  8.8.2019 16:53:05

  Öncelikle yazılarınızla vermiş olduğunuz desteğe teşekkür ederim.yazdıklarınızın tamamı doğru darbe gecesi de dahil bir yıl boyunca her gün vatanın ve milletin Selametli için canımı ortaya koyarak istisnasız her gün 12 saat görev yaptım. Hiç bir şekilde olaylar la ilişkim olmadığını kimseye anlatamıyorum çünkü adalet sistemi çöktü kimse kimseyi dinlemiyor.Bir fişleme ile 3 yıl oldu her gün stres her gün sıkıntı,kendileri yazıyor, çiziyor, biçiyor bir fabrikanın çarkları gibi suç imal ediyorlar.

 • Ozkan

  8.8.2019 16:51:10

  Dusununce aklım almiyor. Allah'in yarattigi en serefli varlik olan insana hemde onbinlerce insana insan zulmeder ve gece nasil uyku uyur, o zulmu hatirlayip topragin altina girecegi gunu hic mi dusunmez...

 • Ahmet Alay

  8.8.2019 13:01:43

  Yazık ama vicdan ve Allah korkusu olmayınca ne anlamı var. Adalet kelimesi sözlüklerden kaldırılsın.

 • Kenan

  8.8.2019 12:46:30

  KHK ile eşim ve ben atıldık. Bana iftira attılar, dava ile uğraşıyorum. Eşim iftira ile devlet memurluğundan çıkartıldı. Hain, alçak, namussuz, katalog kadını denildi. Kızlarıma dil uzatıldı. Haşhaşi, terörist, sinsi deccal, ABD ajanı, İsrail tohumu denildi. İmansız, kafir, münafık, fasık, vatanı sattı denildi. Bunların hepsi yalan ve bize yapılan iftiradır. Bütün bunları Allah görüyor. O zaman biz de Allah'a havale ediyoruz. Hasbinallahi ve ni mel vekil. Dünya ömrü bir ağaç gölgeliği kadarsa ve zaten çoğu gidip azı kalmışsa biz değil, bize iftira atanlar düşünsün.

 • Zafer

  8.8.2019 11:10:52

  Aynen katılıyorum, Zalimler için yaşasın cehennem, Allah en büyüktür. Haksiz, hukuksuz ihraç edildim. Hakkımı helal etmiyorum.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı