"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni bir “istibdat yasası”

Cevher İLHAN
21 Mayıs 2024, Salı
“Tek kişilik otoriter rejim”de “yargı reformu” perdesinde iddiaların tam tersine yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını berhava eden, temel hak ve hürriyetleri tırpanlayan ek prangalar vuruluyor.

“Tek kişilik yönetim”de Türkiye’nin insan hakları ihlâlleri ve “yasaklar”la içine düşürüldüğü vartada basını ve sosyal medyayı sindirme, susturma ve kapatma maksatlı, basın ve ifade özgürlüğünü tamamen engelleyen yeni bir “dezenformasyon yasası” getiriliyor.   

“9. yargı paketi” perdesinde muhalefeti ve iktidarı eleştiren medyayı baskı altına alma ve ket vurma hesabıyla “etki ajanlığı” adı altında yeni bir suç tanımı ihdas ediliyor. Yeni bir “sansür yasası” dayatılıyor. 

MUĞLAK TASLAKLA “CASUSLUK – AJANLIK” İFTİRASI

Siyasi iktidarın yine “torba yasa” taslağıyla Meclis’e dayattığı “yeni sansür paketi”nde ceza kanunuyla getirilen kısıtlamalara yenileri ekleniyor. Böylece zaten “hibrit-melez demokrasiler”den “otoriter rejimler” arasına düşen Türkiye’de düşünce, ifade ve basın özgürlüğü tamamen ortadan kaldırılıyor.

Gazeteci vekil Utku Çakırözer’in ifadesiyle “dezenformasyonla mücadele’ sansür yasasındaki gibi muğlak, kapsamı belirsiz suç tanımlamalarıyla milyonların sesinin yine soruşturmalar, yargılamalar ve hapis cezalarıyla kısılması hedefleniyor.

Buna göre, Ceza Kanunu’ndaki “casusluk” - “ajanlık” kavramlarının yanısıra yasaya sokuşturulacak “etki ajanlığı” kavramıyla siyasi iktidarın yanlışlarının eleştirilmesi “suç” sayılıyor. Gazetecilerin haber ve değerlendirmelerine, siyasetçilerin açıklamalarına,  akademisyenlerin araştırmalarına, vatandaşların sosyal medyada yaptığı yorumlara “casusluk” “ajanlık” iddiasıyla dava açılması komplosu kuruluyor.

Hiçbir hukuk devletinde benzerine rastlanmayan emrivaki ile sadece siyasetçi ve gazeteciler değil, Türkiye’deki herhangi bir gelişmeye dair görüş ve fikirlerini ortaya koyan, bilim ve teknoloji çalışmaları yapan akademisyenler, projelerini ortaya koyan bürokratlar, sivil toplum, uzman kişiler de baskı ve tehdit altına alınıyor.

İLMÎ ARAŞTIRMALAR DAHİ “SUÇ” SAYILABİLECEK!

Bu antidemokratik ve hukuk dışı “taslak”la “tek kişilik hükûmet”in ülkeyi ekonomide çöküşe sürüklediği ya da “tasarruf paketi’nin işe yaramayacağı ikazları dahi “suç” sayılabilecek. İktidardakilerin yanlış ve akıbetsiz “dış politika”yla uluslararası arenada Türkiye’ye kaybettirdiğini ortaya koyan bir makale, tez çalışması, analiz ya da araştırma “etki ajanlığı”yla “Türkiye aleyhine propaganda” diye cezalandırılabilecek.

Hatta iktidardakilerin hoşuna gitmeyen kamuoyu yoklamaları, anketler, röportajlar, bilgi toplama ve analizler de soruşturma ve yargılamalarla, itibarsızlaştırma operasyonlarına mâruz bırakılacak, “casusluk” – “ajanlık” isnad ve ifitirasıyla “suç kapsamı”na alınma şantajıyla karşı karşıya bırakılacaklar.

Saray’ın israfını, iktidardakilerin hukuk dışılıklarını, hükûmetin keyfi icraatlarını eleştirenler bu “kılıf”la derdest edilip içeri tıkılacak, devletlûlerin istediği kadar cezalar yağdırılacak.

Bir yandan “yumuşama” ve “normalleşme”den dem vurulurken, diğer yandan muhalefeti, medyayı daha da baskı altına alıp tamamen susturma amacını güden “etki ajanlığı” taslağı, siyasi iktidarın samimiyetsizliğini bir defa daha açığa çıkarıyor.

Hukukçuların tesbitiyle, hukuk ilkelerinin hiçe sayıldığı bir “cadı avı”nın başlatılmasına ortam oluşturulacak.

Bu istibdat yasasına geçit verilmemeli.

Okunma Sayısı: 1139
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Erhan

  21.5.2024 10:01:45

  boşuna dememiş o büyük zat “zalimler için yaşasın cehennem” kimse zannetmesin zalim zilleti ile mazlum izzeti ile ölüp gidecek ve bu iş böylece bitecek. demekki bir mahkemeyi Kübra var ve her şey oraya bırakılıyor orada görüşeceğiz.

 • Erhan

  21.5.2024 10:01:33

  İktidar kendi kadrolarından oluşturduğu ve memur olarak atamış olduğu savcıların elini güçlendirmek adına, tam bir çadır devleti oluşturmak maksadıyla böyle bir suç uydurup kanunlaştırıyor. Halbuki biz başörtülüleri okula almayan, memur yapmayan, savcı hakim yapmayan, onları ikinci sınıf insan gibi gören Kalleş rejime karşı bu insanlara oy verdik. iktidarlarında yaptıklarını büyük bir fotoğraf olarak önümüze koyduğumuzda bu adamların yapmış olduğu yanlışlardan dolayı dine dindara vermiş oldukları zararın ne haddi var ne hesabı var. Kütahya’da cami kapatan valinin oğlu Türk hava Yollarına üstdüzey yönetici yapıldı. kurslar kapatıldı, sucu günahı olmayan başörtülü analarımız bacılarımız cezaevlerinde çırılçıplak soyundurularak arandı, bunu hangi din iman kabul eder.

 • Oğuz Yiğiter

  21.5.2024 05:54:19

  Toplumun bilhassa muhalefetin sesini tamamen boğmak için "Etki ajanlıgı" yasa taslağı, dezenformasyon yasasının daha da katmerlenmiş hali olarak devreye sokulmaya çalışıldığı anlaşılıyor. Her zaman olduğu gibi, hak ve hürriyetler konusunda toplumu uyanık tutma hususunda öncü bir misyon üstlenen Yeni Asya bu yeni tuzak hakkında da üzerine düşeni gerek manşet gerekse köşe yazılarıyla yerine getiriyor. Kendisini hürriyetin yirmi yıllık bir fedaisi olarak tarif eden ve ve hürriyeti imanın bir hassası gören Üstad'ın mesleğine sadakatin bir nişanesi olarak...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı