"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yine din istismarı…

Cevher İLHAN
19 Mart 2024, Salı
Her seçim öncesinde olduğu gibi herşeyi siyasette istimal eden siyasi iktidarın özellikle “tek kişilik otoriter rejim”de kullanacağı malzeme, söyleyeceği sözü kalmayınca seçimlerde yeniden dini istismarla bir yığın komplo ve kumpas kuruluyor.

Bizzat Cumhurbaşkanının itirafıyla “montaj”lı sahte videolarla hedef yapılan “millet ittifakı” Cumhurbaşkanı adayının “Kandildeki terörist elebaşlarca desteklendiği” dezanformasyonlu algı operasyonları artık kâr etmiyor. Ve “beka” söylemiyle kendilerini “yerli-millî”, bütün muhalefeti “teröre destek, hainlik” ve “gayr-ı millîlik”le itham eden asparagaslar da artık millet nezdinde mâkes bulmuyor.

Kısacası bütün istismarlar bumerang gibi kendilerine döndüğünden, ekonomiden dış politikaya her alandaki çöküşte sıkışan iktidardakiler yeniden dini siyasete âlete yelteniyor.

“RAMAZAN’DA PARTİ İÇİN KOŞTURUN”

Bilindiği gibi önceki seçimlerde de camilerde “seçim konuşmaları” yapılmış; İslâm tarihinde ilk kez “dinin siyasallaştırıldığı” Emeviler devrinde Hulefa-i Râşidinin hutbelerde tezyifi gibi camiler, minberler, mihraplar “siyasi propaganda aracı” haline getirilmişti.

Cami avlularında “Tayyibim” ilâhileri” söylenmiş, broşür dağıtılmış; “Erdoğan için her gün iki rekât şükür namazı kılmamız lazım”, AKP’nin seçim kazanması göklerden inen bir karardır”, “Erdoğan’ın sünneti”, “Erdoğan’a oy vermek İslâm’ın gereği”, “Ona dokunmak bile ibadettir”, “vereceğiniz destek yarın ruz-i mahşerde sizin berat belgeniz olacak” garabetleriyle dini değerler ve mukaddesler hoyratça istismar ve istimal edilmişti.

Bu yüzden Cumhurbaşkanı Erzurum’da “Mülk-i İslam’ın kilidi Erzurum’u Mevla’ya emânet eden Alvarlı Efe Hazretleri”nden bahsedip “başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan Ramazanı şerifin ve mübarek günlerin değerlendirmesine, mânevi kazanımları”na “parti için koşturma”yı ekliyor. “Ak Parti ve ‘cumhur ittifakı’ bu milletin kökü Peygamber Efendimize ve milletimizin binlerce yıllık tarihine uzanan bir medeniyet davasının bugünkü temsilcileridir” diye partiyle ortağı partilerin “büyük dini mirası” üstlendiğini söylüyor. Bu arada cami hoparlörlerinden iktidar adaylarının propagandası yapılıyor.

“DÜŞMANLAŞTIRAN” TAHKİRLERİN SAVRULMASI…

Görünen o ki son kertede ortak değer olan dini inhisarla partisinin ve siyasetinin tekeline alan, sırf adaylarını desteklemediği için -her ne kadar “gömlek değiştirse” de- kendisinin içinden çıktığı bir partinin yöneticilerini çıkarları uğruna her şeyi mübah sayan çıkarcı “zübük”, hilekâr tezyifiyle “ip cambazı” diye karalıyor.

Tıpkı daha önce topyekûn muhalefete “illet”, “zillet”, “ahlâksız”, “namussuz”, “terbiyesiz”, “cibilliyyetsiz”, “adi”, “düşük”, “çürük” türü fevkalâde sakil ve sığ tahrikleri savurmasındaki gibi bir defa daha “zehirli nefret dilli” ile ortalığı gerdirmeyi deniyor.

Politik polemiklerle, siyasi rant hesabına kışkırtıcılıkla inadına kutuplaştıran, din üzerinden milleti birbirine “düşmanlaştıran” algı operasyonları ateşlenip alevlendiriliyor.

Yazık…

Okunma Sayısı: 1413
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Yahya Yıldız

  19.3.2024 10:04:05

  Cevap: "Adalet-i mahza-i kur’âniye, bir masumun hayatını ve kanını, hatta umum beşer için de olsa heder etmez. ikisi nazar-ı kudrette bir olduğu gibi, nazar-ı adalette de birdir." Tersi olursa, Halbuki küfre rıza küfür olduğu gibi; dalâlete, fıska, zulme rıza da fısktır. zulümdür, dalâlettir." Bunun neticesi ise yüce kitabımız Kuran da "Zulmedenlere en küçük bir meyil göstermeyin; yoksa Cehennem ateşi size de dokunur (Hud Suresi: 113)

 • Yahya Yıldız

  19.3.2024 09:30:35

  Üstadımız bir asırdan fazla 1918 lerde Sünnühat isimli eserinde: "Hem umumun mal-ı mukaddesi olan dini, inhisar zihniyetiyle kendi meslekdaşlarına daha ziyade has göstermekle, kavî bir ekseriyette dine aleyhtarlık meyli uyandırmakla nazardan düşürmek ise, muharriki tarafgirliktir." Şeklinde bir yorum yapmıştı ama Said Nursiyi okuyanların kahir ekseriyeti AKP nin iktidar olduğu bu dönemlerde çok samimi bir şekilde çanak tutarak destek oldular ve halen oluyorlar...Ama bir gerçek varki hiç kimse inkâr edemiyor. O eski islami ve şuurlu gençlik kaybolmuş ve Türkiye tarihinde görülmemiş bir şekilde deizim, ateizm, kemalizm gibi akımlar güçlenmişken hala aynı hatada ısrar etmek kime neyi kazandırıyor? Dünün İslam mücahitlerinin bugünün para babası müteahhit olmaları memleketin gençlerini ve insanlarını çok mu huzurlu ve mutlu etti? Dar düşünceler dar ķafalar...

 • S.topuz

  19.3.2024 07:49:38

  Maalesef siyaset her kuruma bulaştığı gibi Din ve Diyanetle iştigal etmesi gereken manevî alanlara da, kurum ve Kuruluşlara, cemaatlere de bulaştırılmış ve buralar Siyasetin ve SIYASAL Islâm peşinde koşanların "Arka bahcesi", veya "Oy Devşirme yeri." haline dönüşmüş veya dönüştürülerek, Mü'minler arasına ihtilaf ve fitne tohumları ekilmiştir bu son dönemlerde! "Benim Ayetlerimi az bir Dünya menfaati karşılığında satmayın!" Ilâhî ikazı hiç dikkate alınmadan, cumburlooop, Siyasete alet ettirmeye zemin hazır edilmiştir maalesef! Ameller Allah c.c rızası için değil, belirli bir Siyasî zümrenin "İKTİDARI ve İKTİDARDA KALMASI için seferber olmuştur. Müstesnalar tabiki hariç! Allah afetsin, islâh etsin, Sıradı müstagime iletsin, yar ve yardımcımız olsun inşaallah, Amiiin .

 • Demokrat

  19.3.2024 07:49:20

  28 SUBAT Zalimi,Müslüman kız ve kadınların başörtüsünü tıpkı işgalci komiser gibi açtıran zalim DSP-MHP ile ortak olanlar ilahi davaya düşmandır. Yine ağzından ALLAH BIIR sözü dışında gerçek dışı sözler,işi ise hile,entrika,dümen ve faizi ihya hak'kı gasp olanlar ,cuma namazı ibadetini 35-40 dakika keyfiligi için geciktirir esnaf,memur gibi binlerin hakkına girenler olsa olsa İSRAİLİYAT artıklarını.Odulleri de bunun tescili değil mi.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı