"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Biz övündük, onlar sahip çıktı

Faruk ÇAKIR
11 Haziran 2024, Salı
Filistin’de yaşanan zulme itiraz etmek dinî inançlardan bağımsız olarak insanî bir tavırdır.

Avrupa şehirlerinde  ortaya konulan tabloya bakında bunu görmek mümkün. İçlerinde mutlaka Müslümanlar da vardır,  ama büyük çoğunluk “insan” olduğu için “insaniyet namına” Gazze’deki zulmü itiraz ediyor.

Diğer İslam ülkelerini bir yana bıraksak bile, Filistin’e sahip çıkma noktasında sınıfta kaldığımızı  söyleyebiliriz. Bu sınıfta kalma sadece ‘idareciler’le sınırlı değil. Siyasetçi ve idarecilerin haricinde  vatandaşlar olarak biz de İsrail zulmüne gerektiği gibi tepki gösterebilmiş değiliz. Niçin Avrupa  şehirlerinde meydanları ve caddeleri dolduran “savaşa karşı barış yürüyüşleri” ülkemizde yeterince  yok? Bazı şehirlerde yürüyüşler olsa da Avrupa ile kıyaslandığında geride kaldığımızı söylemek her  halde yanlış olmaz. 

“Savaşa karşı barış talebi”ni ortaya koymak noktasında geride kalmamızın pek çok sebebi vardır. Belki  de en başta, toplumun “kutuplaştırılmış olması” geliyor. Değişik siyasi partilere mensup olanların  tamamının bir araya geldiği bir “Gazze büyük yürüyüşü” İstanbul’da yapılabildi mi? Meselenin  yeterince gündem olamaması siyasetçilerin “kavga”sı sebebiyle olsa gerek. Sözümüzle “Gazze ve  Filistin bizimdir” diyoruz, fakat bunun için gayret gösteremeye sıra geldiğinde sınıfta kalıyoruz. 

İngiltere ve İsviçre’den gelen haberler uzun dönemde “insaniyet”in İsrail zulmünü sona erdireceği  noktasında ümit veriyor. “İngiltere ve İsviçre’de on binlerce kişi Gazze için sokaklara indi” konulu  haberde şöyle bilgiler var:

“Londra’da on binlerce kişi, İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de soykırımın son bulması ve acil  ateşkes çağrısıyla ulusal yürüyüş düzenledi. İsviçre’nin Cenevre kentinde de binlerce kişi, bir kez  daha Filistin’e destek için yürüyüş yaptı. Ülkede 4 Temmuz’da yapılacak genel seçimlere bir aydan  daha az bir süre kala sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla başkentteki Russel Meydanı’nda toplanan  göstericiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etti.

İngiliz siyasilerin Gazze politikasının, seçmenlerin genel seçimlerde oy tercihini etkileyeceği görüşünü  paylaşan göstericiler, siyasilerden Gazze’de ateşkes çağrılarını desteklemelerini ve İngiltere’nin İsrail’e  silah satışını durdurmasını talep etti. Ellerinde Filistin bayraklarının yanı sıra “Gazze’de soykırıma son  verin” ve “Derhal ateşkes” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, Russel Meydanı’nın ardından şehrin  merkezindeki Parlamento Meydanı’na yürüyüş başlattı. Londra’da 15’inci kez ulusal yürüyüş  düzenleyen Filistin destekçisi göstericiler, yürüyüş güzergahı boyunca “Özgür Filistin”, “Gazze  ağlama, ölmenize asla izin vermeyeceğiz” sloganları attı.

“İsviçre’nin Cenevre kentinde de binlerce kişi, bir kez daha Filistin’e destek için yürüyüş yaptı. Place  De Navigation Meydanı’nda toplanan binlerce kişi, kent merkezinde yaptıkları yürüyüşte Filistin  bayrakları taşıdı, İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği “soykırıma” tepki gösterdi. Eylemciler, Fransızca,  İngilizce ve Arapça Filistin yanlısı ve İsrail karşıtı sloganlar attı. Yürüyüşün yapıldığı güzergahtaki  işletmelerde bulunan vatandaşlar da eyleme alkışlarla destek verdi. Eylemciler, İsrail’e verdikleri  destek nedeniyle ABD ve Batılı ülke hükümetlerini de eleştirdi. Yaklaşık 2 saat süren yürüyüş, Parc  Des Cropettes Meydanı’nda sona erdi.” (AA, 8 Haziran 2024)

Bu haberler gösteriyor ki biz Gazze’ye yardım yapmakla övündük, Avrupa’daki vatandaşlar ise sahip  çıktı...

Okunma Sayısı: 935
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • HÇeşitcioğlu

  11.6.2024 12:33:21

  Yollar yürümekle aşınmıyor. Usa üniversite öğrenci protestoları n' oldu sayın Çakır. Şimdiki UCA savcısına 12 usa' lı senatör açık ihtar çekti. Önceki savcının eşine balküpü tuzağı kurmuş mossad kendisine Kongo başbakanı ile aynı tuzak kurulmuş. Artık gerçekçi olalım. Dünya her şekliyle Yahudileşti sanki. Kertenkele hadisi' inde olduğu gibi. Sırada B.Şeria ve Kudüs var! Homodeus/ insantanrı arama motorları YZ Netfilix Disney... İnsanlığı deney maymunu gibi işletiyor.

 • Hüseyin İlhan

  11.6.2024 09:11:43

  Muhterem Cevat hocam bu husus o kadar detaylı ki kısmen aktarma yapayım. T.Jivkof denen zalimin müslüman soydaşalrımıza soykırmı için o zamanlar ülkemizde solcu arkadaşalrında katıldığı BULGAR YÖNETİMİNİ TEL'İn yürüyüşünü yaptık. Şimdi ise Filistinli dinkardeşleirmize soykırım ve katliam yapan islam ve msülüman,insanlık düşmanı,terörist devleti protesto eden mütedeyin,imanlı gençleirmizi sözde dindar iktidarın ters kelepçelerle ,tekme tokatlarla derdest ettikleri,nezarete attıkları bir dönemdeyiz. Asıl olan ise şu .Ülke idaresinde 22 yıldır bulunanlar,hak-hukuk-adalet mefhumlarını ve değerlerini öyle bir hak ile yeksan ettiler ki,insanımızda haksızlığa karşı durmayı yokettiler. Karşı olanalrı ya kedni siyasetlerine alet olduğu takdırde izin verdiler yada alet edemedilerse iftiralarla o protestolara izin vermediler.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı