"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bu zamanda böyle israf?

Faruk ÇAKIR
21 Mayıs 2022, Cumartesi
Elbette israf israftır ve kötülüğü zamanla sınırlanamaz. Fakat Türkiye’nin ekonomik sıkıntılar yaşadığı böyle bir dönemde devlet eliyle israfa hız verilmesi akılla izah edilebilir mi?

Haberlere göre, bitmeyen israf adımlarına bir yenisi daha ekleniyor. Cumhurbaşkanlığı için yapılan ‘(Bitlis) Ahlat Köşkü’nün yanına 9 tane de ‘bakan konutu’ yapılacakmış. Doğrusu bu haber ilk duyulduğunda ihtimal vermeyi, ‘Her halde bir yanlış anlama var’ diye düşündük. Ancak bu haberleri bir itiraz ve yalanlama gelmediği gibi, bu proje ile ilgili bilgiler ilgili inşaat şirketinin sitesinde yer aldı. 

Bazıları Ahlat’ta yapılan ‘bina’ya ‘saray’ denilmesine itiraz ediyor. Olabilir. ‘Saray’ değil de ‘misafirhane’ diyelim. Peki, isimlerin değişmesiyle hakikat değişmiş olur mu? Netice itibarıyla böyle bir yatırım ‘israf’ olarak yorumlanamaz mı? İlk inşaat yapılırken dile getirilen itirazların hiç biri dikkate alınmadığı gibi, şimdi de 9 yeni ev yapılacakmış. “Türkiye büyük devlettir. Elbette bu inşaat için yapılan masrafları karşılar. Daha fazlası da yapılsın” diyenler olabilir. Hatta bu inşaatlarla, bu binalarla, bu ‘misafirhane’lerle övünenler de olur. Fakat bunları millet içine sindirebilir mi? Velev ki millet de itiraz etmemiş olsa, bu devirde, bu günlerde, bu zamanda böyle masraf kapıları açmak yanlış değil mi? 

Yapılacak 9 yeni ‘ev’ için firmanın internet sitesinde yer alan bilgiler şöyle: “Ahlat Konukevleri Projesi. Ahlat Konukevleri, Ahlat Gençlik Külliyesi ile aynı parseli paylaşmaktadır. Projenin tasarım esası, dokuya ve birbirine uyumlu konutların inşa edilmesidir. Eğimli bir araziye oturan konutlar, Türk Evi geleneği ile birbirinin ışığını ve manzarasını kesmeyecek düzende konumlandırılmıştır. Projenin can alıcı bölümlerinden olan Konuk Evi, yöresel tarihi dokuyu yansıtan Ahlat taşı ile kaplanmış olup, döneme ait motifleri içeren özel imalatları da bünyesinde barındırmaktadır. Ahlat Konukevleri; 9 Bakan Konut Binası, 1 Kafeterya Binası, 1 Otopark-Teshin [ısıtma] Binası, 1 Revir Binası, 2 Güvenlik/ Düzen Binası‘ndan oluşmakta ve 53.375 m2 yeşil alana sahiptir.”

Şimdi, bu binaların, evlerin, yapıların “Türk Evi geleneği”ne göre yapılmış olması ya da “birbirinin ışığını ve manzarasını kesmeyecek” olmasıyla mı övünülecek? Ya da, bu evlerin “yöresel tarihi dokuyu yansıtan Ahlat taşı ile kaplanmış” olması ile mi?

Bakınız, yapılan iş teknik anlamda çok iyi ve başarılı olmuş olabilir. Ancak bugünkü şartlarda böyle işler yapmak sadece ‘israf’ ile isimlendirilebilir. Orada yapılacak binalar acaba yılda kaç gün kullanılır? Çok az kullanılacağı tahmin edilen bu yapıların; devlete ve millete toplamda kaç liraya mal olacağı hesaba katılıyor mu?

İnsaf ehli her insan bu yapılanan itiraz etmeli. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan devlet hazinesinden bir lira dahi olsa israf edecek para yoktur vesselam.

Okunma Sayısı: 1485
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin İlhan

  21.5.2022 18:37:29

  Dün a,le büyüklerimi hastahaneye götürdüm.Doktor onlarca hasta ile tek başına muhatap olmuş ve hastanın teşhisini,tedavisi için gereken titizliğimi gösterecek,basit evrak işleri ile zamanı kullanmak mecburiyetinde kalıp,hastayı alelacele muayene edip doğru teşhis mi koyabilecek ilanihaye. Devlet büyük eyvallahhh. Devlet herşeye yeter eyvallah. Devlet güçlüdür,gücünü gösterir eyvallah. Ama bu büyük devlet neden doktorun yanına yardımcı tayin edemez. Büyük devlet neden çiftçisine mazot,gübre,ilaç gibi ihtiyacını yarı fiyatına verip üretimi teşvik etmez,ithale milyarlarca döviz öder. Devlet büyük ise millet bahçeleri diye milyarlar harcarken,fahiş kiralrdan feryatları duymaz,çürük yapılarda depreme karşı sağlam binalar yaparak canları neden korumaz. DEVLET İSRAF EDENE VE YANDAŞA BÜYÜÜK,FAKİR,ÇİFTÇİ VE HAK EDENE SABİR VE ŞÜKÜR EDİN denielrek geçiştirilir.

 • İmdat Su

  21.5.2022 18:21:37

  Bu da gösteriyor ki halktan oldukça kopuk bir hayata alışmışlar. Halk, ekmek bulmakta zorlanırken bunları yaptığı gösterişe bak!..

 • Hasan

  21.5.2022 14:54:19

  Tabiki hatadır. Gündeme aldığınız için gazeteyi tebrik ediyorum.

 • ibrahim bayhan

  21.5.2022 09:13:11

  bu ortamda misafirhane olarak bu kadar masrafın yapılması yanlış olmakla beraber, Şunu sormak lazım. Acaba, bu misafirhanede genel halk istifade edebilecek mi? yolu düşen insanlar bugün bu misafirhanede kalalım denildiğinde izin verilecek mi?

 • S.topuz

  21.5.2022 04:51:30

  "İktisad eden bereket bulur,iktisad eden DECCALIN DAMINA( tuzağına) düşmez ".buyuran Habibullah asv, içinde bulunduğumuz EKONOMİK KRİZİN de yegane çaresini bize mujdeliyor. Hem toplum olarak, hemde DEVLET olarak! Bize sadece tavsiyelere ve emirlere uymak düşüyor. Allah yar ve yardımcımız olsun inşaallah.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı