"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Demokrasi ve kutuplaşma krizi

Faruk ÇAKIR
03 Şubat 2019, Pazar
Her yıl Davos’taki ‘Dünya Ekonomi Forumu’nda açıklanan ‘Küresel Riskler Raporu’nun tanıtım toplantısında konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, idarecilerin de dikkate alması icap eden noktalara temas etmiş.

Dünyanın ‘küresel riskler’ altında olduğuna işaret eden Bilecik, şöyle demiş: “Ancak şurası kesin ki küresel bile olsa, bir konuda riski bilirsek, ona karşı önlem almamız kolaylaşır ve çözüm yolları kendiliğinden ortaya çıkar. Dolayısıyla riski bilmek, çözümü bilmektir. İşte bu nedenle, bugün tanıtımını yapacağımız  rapor bir hayli önemli. Gereken önlemleri almak için bugün risklere birlikte bakalım. Unutmayalım ki riskleri yönetemeyen, krizleri yönetmek zorunda kalır. Bu sene 14’üncüsü yayınlanan ‘Küresel Riskler  Raporu’, gerçekleşmesi muhtemel en önemli riskleri dünya gündemine taşıyor. Raporda bu yıl özellikle ekonomik risklerin ön plana çıkması dikkat çekici, ama sürpriz değil. Aslında, ekonomik riskte yalnız  değiliz. Bu risk, dünyanın ortak sorunudur. Özetle sorun ortaksa, çözüm de ortak olmalıdır.” (AA, 1 Ocak  2019)

Sanayide dijital dönüşüm üzerine son yıllarda yoğun çalışmalar olduğuna da dikkat çeken Bilecik, “Eskilerin söylediği gibi, ‘Çivi çıkar, ama izi kalır.’ 2008 dünya krizinin üzerinden 11 yıl geçti, ama krizin izi  hâlâ devam ediyor. Yaralar tamamen sarılabilmiş değil. Dünya bugün hâlâ, küresel krizin artçı etkilerini hissediyor. Bugün tüm dünyada küresel ekonomik düzen sorgulanıyor, gelişmekte olan ülkeler ile gelişmiş ekonomiler arasındaki güç ve refah paylaşımı sil baştan yeniden tartışılıyor” demiş.

Umumî anlamda ‘ekonomik kriz’ tehlikesinden bahsediliyor, ama ortada başka bir kriz daha var: Kutuplaşma. TÜSİAD Başkanı Bilecik’in bu konudaki tesbiti de şöyle: “Ekonomik ve siyasî ilişkiler, bir madalyonun iki yüzü gibi birbirinden ayrılamaz. Ekonomik kırılganlıkların böylesine arttığı bu dönemde, küresel güçler arasında siyasî anlaşmazlıklar da giderek artıyor. Bu yıl ki Küresel Riskler Raporu’na katkı sağlayanların yüzde 85’i dünyada siyasî çatışmaların artacağını öngörüyor. Toplumsal kutuplaşmadaki artışın, iklim değişikliğinden sonraki en önemli risk olduğu ifade ediliyor. Bu rapor bize ülkemizde de üzülerek gözlemlediğimiz kutuplaşmanın küresel düzeyde bir sorun olduğunu ve dünyanın sancılı bir dönemden geçtiğini açıkça gösteriyor.”

Bilecik’in şu tesbiti ise ortak kabul görmeli: “Bir ülkede demokrasi ve insan hakları ne kadar güçlüyse, o ülke her türlü riske karşı o kadar güçlüdür. Daha fazla riski ortadan kaldırmanın yolu, daha fazla  demokrasidir. Bu nedenle, demokrasinin her zaman korunması ve geliştirilmesi elzemdir.”

Bilecik’in son sözü de şöyle olmuş: “Tesbiti iyi yaparsanız, her sorunun çözümü vardır. Şartlar ne olursa olsun, hayat devam ediyor. Risk, yaşamın bir parçası. Ancak biz inanıyoruz ki risklere karşı tedbirimizi alırsak, ülkemiz için de, dünya için de daha iyi, daha aydınlık ve daha mutlu bir gelecek mümkün.”

Öyle ise karşı karşıya olduğumuz dertleri, problemleri doğru teşhis ederek işe başlamak durumundayız. Ve şunu hiç birimiz unutmamalı: Bir ülkede demokrasi ve insan hakları ne kadar güçlüyse, o ülke her türlü  riske karşı o kadar güçlüdür.”

Maddî ve manevî anlamda güçlü olmak isteyip de demokrasiyi tahrip edecek adımlar atılması akıl ile izah  edilebilir mi? İsimden ve resimden ibaret bir demokrasi değil, hakla, hukukla ve adaletle teçhiz edilmiş hakikî bir demokrasi ile her türlü kriz aşılır. 

Türkiye bunu yapabilir ve yapmalı vesselâm.

Okunma Sayısı: 1250
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı