"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Dua pınarı annem için

Faruk ÇAKIR
09 Temmuz 2024, Salı
Annem Neziha Çakır da dünya misafirhanesindeki misafirliğini tamamladı ve “Her nefis ölümü tadacaktır” emri gereği ebedi aleme göçtü. İnşallah Cennette buluşmak duasıyla dualarla uğurladık.

2 Temmuz 2024 günü akşam saatlerinde vefat eden annem 96 yaşındaydı. Ömrünün neredeyse tamamı köyde geçmişti. Dolayısı ile köyde yaşayan her kadın gibi o da bedenen çok yıpranmış, buna rağmen yaşadığı sıkıntılardan şikayet ettiğine şahit olmamıştık. Ondan hep iyi söz, güzel ahlak örnekleri ve çokça dua duyduk. 5 kız ve 4 erkek olmak üzere 9 çocuk annesi olmanın hele de o günkü köy şartlarında nasıl zor bir iş olduğu her halde tahmin edilebilir. Annem, bütün bu zorlukları tevekkül ve dua ile karşılamış biriydi.

Allah’a şükürler olsun ki çocukluğumuzdan itibaren köydeki evimizde cemaatle namaz kılınırdı. Biz öyle bir evde doğduk ve büyüdük. 2006 yılında vefat eden babam 2 kişiye de olsa cemaatle namaz kıldırırdı. O da babasından (dedemden) öyle görmüş. Annemin en bilinen özelliği, bilhassa son yıllarda vaktinin neredeyse tamamını Kur’an ve cevşen okuyarak geçirmesiydi. Hatta çok iyi hatırlıyorum, bir bakıma babamla ‘Kur’an hatmi tamamlama yarışması’ yaparlardı. Merhum babam Mahmut Cemal, anneme o gün okuduğu “Kur’an cüzü” sayısını söyler ve “Bugün de senden fazla okudum” derdi. Merhume annem ise biraz da sitem ederek, “İyi de ben bu arada şu kadar iş yaptım. Benim işim de sadece Kur’an okumak olsaydı senin kadar okurdum” diye cevap verirdi. 

Merhume annem cevşen okuma noktasında da çok gayretliydi. Hatta ziyarete gelen komşulara “Az bekleyin, dersimi bitireyim” dediği de olurdu. Ayrıca onlara Kur’an hatmi yapıp yapmadıklarını sorar ve yapmayanlara mutlaka Kur’an ve cevşen okumalarını tavsiye ederdi.

Sağlığı yerinde olduğu yıllarda yaz kış köyde kalan annem, tarlada çalışamaz hale geldiği yıllarda kış aylarında İstanbul’a, evlatlarının yanına gelirdi. Meşhur virüs salgını sonrası hem hastalanıp hem de iyice yaşlanınca kendi ifadesiyle “İstanbul defterini kapattı” ve artık kışları da Çayeli’nde yaşamaya başladı. Kışın Çayeli merkezinde kalan annem, yaz ayları gelince hemen köye çıkmak ister ve “Ben Cagad’ı görmek, oraya bakmak istiyorum” derdi. “Cagad” köyümüzün karşısında bulunan yaylamızdaki bir “otlak” adıdır. Gençliğinde uzun süre yaylacılık da yapan annem, bu şekilde hasret giderirdi.

Uzun ve bereketli bir ömür yaşayan ‘dua pınarı’ annem 2 Temmuz 2024’de son nefesini verdi. Yurt dışından da cenazeye katılmak isteyen ‘torunları’ olduğu için cenaze namazı 4 Temmuz’da Ormancık Köyü Camisi’nde (Senoz Vadisi, Çayeli) kılındı ve köydeki aile mezarlığına dualarla defnedildi. 

Annemin bir oğlu (ağabeyim) ve 6 torunu Kur’an’ı hıfzetmiş durumda. Definden hemen sonra -3’ü aynı zamanda imam hatip olan- 4 torunu mezarı başından ayrılmayarak bir Kur’an hatmi yaptılar. Allah’a şükürler olsun ki ‘dua pınarı annem’in duası kabul oldu ve hastane köşelerine düşmeden ruhunu Rahman’a teslim etti, hatimlerle ve dualarla ebedi aleme uğurlandı. 

Bu vesileyle taziyelerini bildirerek acımızı paylaşan ağabey, kardeş ve dostlarımıza; Çakıroğlu ailesi ve evlatları olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.

İnşallah hepimiz Cennette buluşuruz ve buluşacağız...

Okunma Sayısı: 1713
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • İsmail Atak Cebecili

  17.7.2024 11:17:20

  ALLAH Annenize rahmet etsin, mekanı, Cennet olsun, sizlere sabır, ecir versin, sizlerin başı sağolsun.

 • Ömer Faruk Yaprak

  9.7.2024 19:52:13

  Allah rahmet eylesin ve bizi onun şefaatine nail eylesin.

 • Abdurrahman

  9.7.2024 19:16:32

  Merhume Validenize Cenabı Allahdan gani gani rahmetler diliyorum.Mekanı Cennet olsun...Çakıroğlu ailesine taziyelerimizi sunuyoruz...Başınız sağolsun...

 • Cenk Çalık

  9.7.2024 17:04:01

  Allah rahmet eylesim. Mekanı cennet olsun. Amin! Amin! Amin!

 • Zübeyir

  9.7.2024 16:30:35

  Allah rahmet eylesin. Ne güzel hayatlar... Amel defteri hep açık kalacak inşallah. Kuran ve Cevşen'ler ile kabir ve ahiretleri pürnur olmuştur inşallah

 • İ. Seyda

  9.7.2024 13:08:00

  Merhume annemize Allah'tan rahmet ve mağfiret diliyoruz. Mekanı cennet olsun, Çakır ailesine taziyelerimizi sunarız.

 • Harun Cerme

  9.7.2024 11:55:08

  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Sabırlar diliyorum kardeşim.

 • M.Erol

  9.7.2024 11:47:12

  Neziha anneye Allah rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun inşallah. Asırlıklık bir çınarın çok nüfuslu, bereketli bir ömrün Ahiret hazırlıklarıyla Kur'an, iman, ibadet, dua ve Salih amelle nasıl meyvedar, verimli, manevi zenginliklerle dolu dolu geçtiğini öğrendik. O mübarek annenin hayatı hepize Hüsnü misal olsun inşallah. Cenab-ı Hak hasenatlarına bizleri hissedar etsin... Bu sabah ukuduğum Cevşen ve tüm Nur talebelerinin sevabına hissedar etsin amin...

 • Arda Yıldız

  9.7.2024 11:44:55

  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun 🙏

 • Niyazi Budak

  9.7.2024 11:19:33

  Rabbim muhtereme annenize rahmetiyle muamele etsin. Mekanı cennet olsun inşallah. Rabbim sizleri cennetinde buluştursun.

 • Mehmet Ali Günwy

  9.7.2024 11:02:35

  Allah rahmet eylesin Mekanı cennet olsun inşallah.Amin

 • Fatih kaynar

  9.7.2024 10:16:46

  Rabbim tekrar gani gani rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşaallah. Siz geride kalanlar sabr-ı cemil niyaz etsin.

 • Cetin acar

  9.7.2024 09:50:30

  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah.

 • Doğukan Pamir

  9.7.2024 09:46:37

  Allah rahmetiyle muamele etsin inşallah... Mekanı cennet, makamı ali olsun... Başınız sağolsun

 • Alihan Kahraman

  9.7.2024 09:41:45

  Allah ğani ğani rahmet etsin mekanı cennet olsun inşallah.

 • Yunus Kork

  9.7.2024 09:13:05

  Allah gani gani rahmet eylesin, kabri nur, mekânı cennet olsun. Şahsınıza, bütün aile efradınıza ve yakınlarınıza başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

 • Erhan

  9.7.2024 07:43:41

  Allah gani gani rahmet etsin, taksiratlarını affetsin, mekanı cennet olsun.

 • Hüseyin İlhan

  9.7.2024 04:37:53

  Merhuma 'dua pınarı,validenize rabbi rahimimizden rahmetler diliyor,kabrinin pür nur,mekanının cennetülfirdevs olmasını niyaz ediyorum. İnşaallah ebedi alemde efendimiz SAV'me,nebilere,sahabei kirama ,aziz üstadımıza komşu olur. Çakıroğlu ailesine sabırlar diliyorum.

 • Osman

  9.7.2024 02:56:21

  Merhume annenize Allah’tan rahmet ve mağfiretsiz kederli ailesine baş sağlığı ve sabırlar diliyorum mekanı cennet olsun.

 • Hayreddin Ekmen

  9.7.2024 02:44:11

  Muhtereme vâlidemize Allah rahmet eylesin. Mekânı Cennet olsun. Sizin gibi hayırlı evlâtlar yetiştirdiği için amel defteri kıyamete kadar açık kalacak inşâallah. Son cümlenizdeki duâya gönülden "Âmîn" diyorum. Allah, hepimizi sevdiklerimizle Cennet'inde buluştursun. Merhûme vâlidemizin ve bütün geçmişlerimizin rûhuna El-Fâtiha...

 • Rafet Özcan

  9.7.2024 00:32:49

  Allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun. Yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ederim.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı