"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hür dünya İsrail’i durdursun

Faruk ÇAKIR
16 Haziran 2022, Perşembe
Dünyadaki ‘iyi’ler samimi olarak istese ve uğraşsa Filistin’deki İsrail zulmünü durduramaz mı?

Kanaatimizce “insanlık” el ele verse, hem Filistin’deki zulmü durdurabilir hem de dünyanın başka yerindeki zulümler sona erer. İyiler bir araya gelip el ele veremediği için İsrail gibi devletler mazlumlara zulmetmeye devam ediyor. 

Nitekim, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde kurulan “İşgal Altındaki Filistin, Doğu Kudüs ve İsrail Üzerine Bağımsız Uluslararası Soruşturma Komisyonu,” İsrail’in uluslararası hukuka riayet ederek Filistin’in işgalini sonlandırması için uluslararası camiaya yeni yollar araması çağrısında bulunmuş.

BM İnsan Hakları Konseyinin 50. Oturumunda genel kurula hitap eden Komisyon Başkanı Navi Pillay, Komisyonun 7 Haziran’da Filistin’e dair yayımladığı raporda yer alan “İsrail’in Filistin topraklarını işgali ve Filistin halkına karşı ayrımcılığı devam ettirmesi, bölgedeki istikrasızlık ve çatışmanın temel nedenidir” ifadesini kullanmış. (AA, 13 Haziran 2022)

İsrail’de iktidarlar değişse de Filistin’e karşı yapılan haksızlık ve zulüm değişmiyor. Navi Pillay da buna dikkat çekmiş ve yeni İsrail hükümetinin Filistin’in işgaline yönelik politikaları güçlendirmekten başka bir şey yapmadığını beyan etmiş.

Birleşmiş Milletler bünyesinde “İşgal Altındaki Filistin, Doğu Kudüs ve İsrail Üzerine Bağımsız Uluslararası Soruşturma Komisyonu” kurulmuş olması bile tek başına iyi ve haklı bir adım olmakla birlikte, önemli olanın netice almak olduğu hatırda tutulmalıdır. BM bünyesinde böyle bir komisyon kurulmuş olması, dünyadaki ‘iyi’lerin; İsrail zulmünün farkında olduğunu gösterir. Fakat nedense bu komisyonlarda çok güzel konuşmalar, çok güzel tespitler ve çok güzel kararlar alındığı halde ekseriyetle bu kararlar uygulama imkânı bulamaz. Komisyon Başkanı Navi Pillay’ın, “İsrail’in bundan önceki komisyonların bulgu ve tavsiyelerini uygulama yönünde somut adımlar atmayı reddetmesi nedeniyle uluslararası camia, İsrail’in uluslararası hukuka riayet etmesini sağlamak için yeni yollar aramalıdır” tespiti bu bakımdan önemlidir. Bu yolların neler olduğunu ya da neler olması gerektiğini de yine ‘dünyadaki iyi’ler bulmalı ve gündeme taşımalı.

Zaten Birleşmiş Milletler’in kuruluş maksadı da ‘dünya barışını temin etmek’ değil mi? O halde her imkân ve fırsatta bu hedefe ulaşmak için yeni ve kararlı adımlar atılmalıdır. BM’yi de harekete geçirmek yine ‘iyi’lere düşen bir vazifedir. İnsanlık, hür dünya, ‘iyi’ler “Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” demeden haksızlıklara itiraz etmeli ve İsrail gibi ülkeleri yola getirmelidir. Bunun bir yolu da ekonomik ve siyasi baskıdır ki BM’ye üye olan İslam ülkeleri istese bunu büyük ölçüde yapabilir.

“İyi”lerin sessiz kalması ve harekete geçmemesi çok büyük bir yanlış olur vesselam.

Okunma Sayısı: 766
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  16.6.2022 01:03:53

  UKRAYNA İÇİN hemen devreye girip, her türlü yardım, destek ve Rus ya ambargosunu devreye sokabiliyorsunuz hep beraber NATO,AB, BM ve ABD ile de, Neden İSRAİLE YARIM ASIRDAN beri ciddi hiç biy uygulama ve yaptırım yooook?!?. Bu işin tadı tuzu kalmadı artık. Ne yapacaksanız bir an evvel yapın ve bu masum FİLİSTİN HALKI rahatlasın ve kurtulalım bu İNSANLIK AYIBINDAN. Cenabu Allah cümle masum ve mazlumlara yardım etsin ve KUTSAL TOPRAKLAR ve insani değerler için HAYATINI FEDA EDİP ŞEHİD OLANLARA RAHMET eylesin ve ZALİMLERİ DE Allah KAHRU PERİŞAN ETSİN INŞAALLAH. Amiiin. Elfü elfi Amiiin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı