"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Okullara mescid dilekçesi

Faruk ÇAKIR
20 Kasım 2014, Perşembe
Öğrenci velisi olarak okullarda mescid açılmasını istiyoruz, ama bu çağrılarımız şimdilik karşılık bulmuyor.

Daha önce de ifade etmeye çalıştığımız üzere, önemli olan çocuklarımızın namaz kılmasıdır. Tabelası asılmış ‘mescid’ler olmasa da namaz kılmak isteyen öğrenciler bir şekilde okulda dahi namazlarını kılabilirler. Ancak eğitim kurumlarında mescid açılması ihtiyaç ve hukuken de mümkün olduğu halde bunun yapılmaması kabul edilebilir mi?
Geçen gün öğrenci velisi kimliğimizle okul müdürünün kapısını çaldık. Selamdan sonra, özetle; “Bir öğrenci velisi olarak öğrenmek istiyorum. Okulunuzda mescid var mı? Yok ise, veli olarak mescid açılmasını talep ediyorum. Yapmak gereken bir prosedür var mı?” diye sordum.
Normalde velilerin böyle meseleler için okul müdürlerine gitmesi pek rastlanan bir durum değil. Öğrencinin not durumu ya da bir şikâyet sözkonusu olduğunda müdürlerin kapısı çalınır. “Vekil müdür” talebimi şaşkınlıkla dinledikten sonra “Okulumuzda mescid yok. Açılmasını talep ettiğinizi bildiren bir dilekçe ve eklerini bize verirsiniz, biz de ‘üst’lerimize sorarız, sonra da gelen cevabı size ulaştırırız” diye cevap verdi.
Ben üsteledim: “Bildiğim kadarıyla bu hususta bir yönetmelik var. Mescid açılması için velilerin böyle bir müracaatına bile gerek yok. İbadet için bir mekân ayrılması lâzım” diyerek gazetelerde yayınlanan yönetmelikten bahsettim.
Müdür bey ise, “Ben de duydum, ama bize öyle bir yazı gelmedi. Gelmiş olsa ben size ona göre cevap verirdim. Siz dilekçenizde bahsettiğiniz belgenin ‘çıktı’sını da ilave edin, bize verin. Biz de soralım...” demeyi tercih etti. Ben de “Peki, sizin de fazla vaktinizi almayalım. İnşaallah dilekçemizi yazıp getirelim. Mevlâ görelim neyler” deyip müdür beyin yanından ayrıldım.
Söz konusu dilekçesi yazmak için ‘sanal âlem’de araştırma başlattım ve ilgili yönetmeliğin 13 Eylül 2014 Cumartesi günkü 29118 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandığını gördük. Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yer alan ilgili bölümü şöyle: “YÖNETMELİK / Millî Eğitim Bakanlığından: MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
MADDE 42 – Aynı Yönetmeliğin 99’uncu maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“(2) Okulda, ibadet ihtiyacı için doğal aydınlatmalı uygun mekân ayrılır.” (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/09/20140913-8.htm)
Bununla ilgili olarak Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın da 15 Eylül 2014 tarihli gazetelerde yer alan açıklaması var. Orada da şöyle denilmiş: “Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Balgat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Töreni sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. (...) ‘İbadethaneler ilkokullardan itibaren mi kurulacak?’ sorusu üzerine Avcı, birçok okulda öğretmenlerin ve isteyen öğrencilerin ibadet edebilmeleri için ayrılan yerler bulunduğunu, ancak bunların genellikle bodrum katlarında uygunsuz yerler olduğunu söyledi. Nabi Avcı, ‘Onu netleştirmek için yönetmeliğimizde gün ışığı alabilir yerlerde bunların açılması gerektiğini vurguladık. İhtiyaç olan okullarda bu tip hizmetler verilecek’ diye konuştu.” (http://www.yenisafak.com.tr/egitim/ihtiyac-olan-okullarda-mescit-acilacak-685179)
Aynı araştırmayı Milli Eğitim Bakanlığı sitesinde (http://www.meb.gov.tr/mevzuat/liste.asp?ara=7) yapmaya çalıştım, ancak listede bu yönetmeliğe ulaşamadım. Belki var, belki yok; ama ben bulamadım? 
Gerçekten bu yönetmelik okullara gönderilmemiş olabilir mi? Çünkü gönderilmiş olsa veli dilekçesine ihtiyaç olmadan, mescidlerin açılması icap eder. Müracaat ettiğim okulda açılmadığına göre?
Bütün velilere seslenmek vazifemiz: Bugün değilse yarın ilk iş olarak okullara gidelim ve “Mescid nerede?” diye soralım. Mescidlerin açılmasının önünde hukuki bir engel de olmadığına göre niçin açılmıyor? Talep edelim ve mescidlerin açılmasını temin edelim. Elbette, çocuklarımızın namazlarını da kılmasını temin ederek... Unutmayalım, namaz dinin direğidir... “Merdiven altında” da namaz kılınabilir, ama imkân varsa niçin mescidler açılmasın?
Bu yazı, Millî Eğitim Bakanlığı’na verilen dilekçe sayılsın. Benzerini okul müdürüne sunacağım inşaallah.
“Her okula iki mescid” kampanyamız devam edecek...

Okunma Sayısı: 2148
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı