"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Önce bir dinleseniz...

Faruk ÇAKIR
14 Ocak 2022, Cuma
Elazığ’da yaşanan feci hadisede bir tıp fakültesi öğrencisinin intihar etmesi, akla ve hayale gelmeyen yorumların yapılmasına yol açtı. Bazıları kendilerince bu fırsatı değerlendirip, yıllardan beri içlerinde taşıdıkları niyetlerini açığa vurdular ve “cemaatler yasaklansın, yurtları kapatılsın” kampanyası açtılar.

Ortada şok edici, üzücü ve düşündürücü bir intihar hadisesi var. Bunu yok farz ederek bir yere gitmek mümkün olmadığı gibi, yanlış yorum ve değerlendirmelerle de bir yere varılmaz. Hele hele bu şok edici hadiseden yola çıkarak, toptancı bir anlayışla ‘kapatılsın, yasaklansın’ kampanyası açmak iyi niyetle, gençleri düşünmekle ve eğitim dostluğuyla açıklanamaz.

Problemler ‘halının altına’ sürülerek, yok sayılarak çözülemeyeceği gibi, ilgisiz yorum ve değerlendirmeler yapılarak da çözülemez. Gazete ve TV’lerde konu hakkında yorum yapan, yazan ve çizen ‘uzman’lar en başta intihar eden gencin mesajını tam olarak dinlediler mi? Bu ‘not’ta anlatılanlar sakince dinlenip, benzer facialar yaşanmasın diye iyice tahlil edildi mi? Bunları yapmadan, daha önceki ezberleri tekrarlayıp ‘kapatılsın, yasaklansın’ kampanyaları açılması iyi niyetle izah edilebilir mi? Keşke mümkün olsa da, uzmanlardan meydana gelen bir ekip, bir grup, bir heyet; sadece bu konuyu inceleyip dört başı mamur bir rapor ortaya koysa... İntiharı tercih eden tıp fakültesi öğrencisinin bu konuşmasının esas sebepleri nelerdir? Daha ömrünün baharında olan bir genci, bu ölçüde bir ümitsizliğe ve gelecek kaygısına sürükleyen sebepler nedir? Çok çetrefilli olan bu meselede sadece ‘öğrencinin kaldığı yer’e odaklanmak problemin çözümüne ne fayda sağlayabilir ki?

İntihar eden genç bir defa ‘kaldığı yer’den bahsediyorsa, on defa ‘gelecek kaygısından’ bahsetmiyor mu? Bugünkü şartlarla gençlerin okumak istediği bir fakültede okuduğu halde, nasıl bir ruh hali yaşamış ki beş ya da on sene sonrası yaşaması mümkün olan sıkıntıları dert edinmiş? “Okul zor, dersler zor. Notlarım düşük. Yüksek olsa ve okulu bitirsem bu defa işte, hastanede sıkıntılar çekeceğim. Uzman olsam yine bu sıkıntılar bitmeyecek. Ömrümün 10 yılı böyle geçecek. Hep daha fazla çalış, çalış... Ben bu sıkıntıları niçin çekeyim” anlamına gelecek sözler sarf etmemiş mi? Niçin konuşmanın ve mesajın bu yönü hiç ya da yeteri kadar dikkate alınmıyor? Kaldığı yer sebebiyle “cemaatler yasaklansın” kampanyası açanlar, okuduğu okul sebebiyle “okullar kapatılsın” diyor mu? Deseler ne kadar yanlış olursa, sırf kaldığı yer sebebiyle ‘cemaatler yasaklansın’ demek de aynı ölçüde isabetsiz değil midir?

Yaşanan feci olay derinlemesine tahlil edilsin. Benzer feci hadiselerin yaşanmaması için nelerin yapılması gerektiği bir masa etrafında konuşulsun, tartışılsın. Mümkün ise gençler dinlensin. Eğer iyi niyetlerle yola çıkılırsa bu faciadan ders çıkarılabilir ve başka gençler umutsuzluğa sürüklenmez. 

Yok bunu yapmak yerine, intihar eden genci dahi dinlemeden klişeleşmiş ezberlerle yola çıkanların gençlere iyi bir gelecek sunmaları mümkün değil. 

İnsanlar dinleye dinleye, konuşa konuşa meselelerine çözüm bulabilirler. Hem, ‘yasaklamak’la işlerin düzelmediğine en büyük delil yakın tarihimiz değil mi?

Allah’ım! Bizi ve çocuklarımızı ve bütün gençleri ‘ahir zaman şerleri ve fitneleri’nden koru. Amin.

Okunma Sayısı: 4166
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin İlhan

  14.1.2022 14:27:49

  Dina saldırmak için dört gözle fırsat kollayan aşısını yaptırtmamışlar bu müessif hadiseyi fırsat bilerek DONKİŞOT gibi saldırıyorlar. Bakın yontulmamış taş devrikafalı zihniyet.size milyonlarca vatan evladından biri oalrak yaşadıklarımı yazayım.Fakru zaruret iöçinde doğup-büyüdüm.Köyden şehre göç ederken rahmetli pederimizin niyeti evlatlarım okusun,köye dönüp çobanda olsalar bilgili,milletine,ülkesine faydalı olsun niyetiyle göç etmiştir.Okumaya başlayınca maalesef sapık ve inkarcı zihniyetinizin ülkemi kan gölüne çevirmesinden rahmetli endişe etmiş ve okulu bırakın diyecek kadar sizlerin vahşiliğinden ürkmüştü.Amma bizler risalei nurları tanıdğımızdan EY BABA BİZ SENİN NİYETİNİ TAMAMLAMAK ARZUSUNDAYIZ,dedik,gündüz çalıştık,gece okuduk.Üniversiteyi bitirdik,milleitmize ve ülkemize değil zarar vermek,sizler gibi olup okulların demirbaşlarını satarak alkol içenlere,okul arkadaşlarını katleden katillere dahi sabırla iman hakikatlerini anlattık.

 • Müjdat Bayar

  14.1.2022 10:18:04

  Felaket ve helaket asrının somut örnekleri yaşadıklarımız. Tespitlerinizin hepsine katılıyorum. Mukaddesat düşmanı leş kargaları, durumdan vazife çıkarıp cemaat ve tarikat yergilerine devam ediyorlar.

 • Toygar

  14.1.2022 08:25:12

  Herkes gibi bizler de dinlemesini bilmeliyiz, kanaatindeyim. Bizler de...

 • Ali

  14.1.2022 05:53:34

  Ey iman edenler iman ediniz (yenileyiniz) ayetinden mülhem" eyy nurcular nurculuğunuzu yenileyin nıktasını çıkartmalıyız. Ayrıca; nurcu ailenin politize olmasının zararı, aileden sahih demokrat olma zorunluluğumuz, günah işleyip tevbe etme ruhsat ve cevazı ile, bir nurcu, Sözler odaklı 360° lik bir açıyla okumalı, seyretmeli, srçmece sinema tiyatroya da gitmeli..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı