"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Seçimlerde de adalet

Faruk ÇAKIR
10 Nisan 2019, Çarşamba
Her konuda olduğu gibi seçimler konusunda da açıklık ve şeffaflık şarttır.

Tabiî ki bunun yolu, kuralları, kaideleri, şartları önceden ortaya koymakla mümkündür. Seçim devam ederken ya da sonrasında şartları, kaideleri, kuralları değiştirmek şeffaflık değil, aksine millet iradesine müdahale anlamına gelir.

31 Mart 2019 seçimleri geride kaldı, ama tartışması sürüyor. Bazılarınca tahmin edilmeyen neticelerin ortaya çıkmış olması itirazları beraberinde getirdi. Her seçim sonucuna itiraz edilmesi de mümkündür, ama bu itirazlar da yine kanunlara uygun ve seçim öncesinde ortaya konulan kaidelere göre yapılır. 

Türkiye’de yaşanan durum biraz daha farklı. Kanunlara uygun olmayan itirazlar yapılıyor ya da yapılan itirazlara farklı cevaplar veriliyor. Aynı hususta bir ilde yapılan itiraz kabul gördüğü halde, başka bir ilde  aynı yöndeki itiraz reddediliyor. Bu durumu adalet ve şeffaflıkla izah etmek elbette mümkün değil.

Seçimler sonunda ortaya çıkan tablo, en çok iktidar cenahında tartışmalara konu edildi. Ankara ve bilhassa İstanbul’daki neticeler ciddî sorgulamalara sebep oldu ve bundan sonra da olacak gibi görünüyor. Yıllar geçse de değişmeyen kaide bellidir: Milletin taleplerini dikkate almayan, onlara tepeden bakan, kibirli, gururlu olan uzun dönemde kaybeder.

Daha önce de iktidarı ikaz eden yazılara imza atan gazeteci yazar Ahmet Taşgetiren, seçim sonuçlarını değerlendirirken şöyle demiş: “(...) İstanbul’un durumu haklı olarak moralleri sarsar, ama ondan öte olan  bitenler Ak Parti için İstanbul’dan daha büyük bir sorunu işaret ediyor. (...) Kaç kere yazdım, büyük harfle “DEVLET” adına konuşan köşeler var Türkiye’de… (...) Dedim ya Pelikan operasyonu işe yaradı, eğer iş bir Başbakan’ın tasfiyesi ise, ya da genel başkanlıktan düşürülmesi… işe yaradı ve kimse Pelikan’a ‘Kimsin sen?’ diye sormadı. (...) Bakıyorsunuz bir gün içinde, yıllarca birlikte at koşturmuş insanlar ‘hain’ damgası yiyivermişler. Sebep, ‘Şu iş yanlış gidiyor’ demiş olmaları. Bakıyorum, birçok insan en küçük sorunu dile getirmek gerektiğinde kuş dili ile yazıyor, konuşuyor. Niye? Kraldan fazla kralcıların hışmına uğramamak için… İstanbul sonuçları, çok daha büyük bir sorunun uzantısı, dedim. Bunu ciddiye alsın herkes. İstanbul kampanyasında herkes var, istisnasız. Ve sonuç bu.” (Karar, 9 Nisan 2019)

Sandıktan çıkan neticelerin kabullenilmek istenmemesi eski AKP vekilini şaşırtmış ki şöyle yazmış: “Oy sayımına itiraz, Anayasal haktır. Eyvallah. Seçim sandığı için darbe, tuzak, işgal, proje gibi ifadelerle demokrasi kavramının içini boşaltmak, bu ülkeye yapılacak en büyük haksızlıktır. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Hatayı millette değil kendimizde aramalıyız.” (@samiltayyar27, 8 Nisan 2019)

Tabiî ki tartışmalar milletin dikkatinden kaçmıyor. Sosyal medya hesaplarında seçmen nezdindeki havayı aksettiren yorumlar da yer alıyor. Bunlardan biri şöyle: “Doğru bilgi akışı ve kamuoyunu aydınlatma  hususunda elimizde güvenilir bir kaynak maalesef kalmadı. Artık iş ‘propaganda’ ile bir şeyin doğrusuna/eğrisine karar verme noktasına geldi. Ve AK Parti’nin ‘kötü propagandacı’ları, kendi elleriyle kendi ayaklarına sıkıyor.”

İş yine dönüp dolaşıyor, hakka, hukuka, şeffaflığa ve adalete dayanıyor. Bir reyin dahi zayi edilmemesi, ancak adaletle mümkün olur. Eğer sistemde arıza varsa bunun sorumlusu da her halde Türkiye’yi idare edenlerdir. “Şu iş yanlış gidiyor” diyenlerin damgalanması sadece bir partiye değil, bütün Türkiye’ye zarar verir ve veriyor. 

Bir defa daha görüldü ki; ‘kraldan fazla kralcılar’ en fazla ‘kral’lara zarar verir. Hak, hukuk, adalet ve şeffaflık talep etmeye devam edelim.

Okunma Sayısı: 1228
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı