"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Tasarruf en baştan başlasın

Faruk ÇAKIR
21 Eylül 2018, Cuma 00:16
En acele şekilde tasarruf tedbirlerinin uygulanması gerektiği artık ekseriyet tarafından dile getiriliyor.

Bu da ‘israf denizi’nde yüzdüğümüzün başka bir ifadesi. Şunu da görmek durumundayız ki “Balık başkan kokar” misali, israf denizinde yüzenler de en baştan denize atlamış...

İktidarı destekleyenlerin dahi, muhalefetten daha fazla bu noktada eleştiri yapması işin vahim noktalara geldiğini gösterir. Geçen dönemlerle iktidar partisinden milletvekilliği yapan bir gazetecinin şu tesbitleri her halde buna delil olur: 

“Dövizdeki tırmanışın yol açtığı ekonomik kriz vatandaşın da gündelik hayatına yansımaya başladı. (...) Kamudaki şatafat ve israf haliyle vatandaşın tepkisini çekiyor. (...) Herkesin altında lüks makam araçları... O makam araçlarının şoförleri... O makam araçlarının vazife dışında kullanılmasıyla oluşan ciddî harcamalar... Su gibi akıtılan yakıt... Önemli mevkilerdeki yöneticilere tahsis edilen koruma araçları... Bazen bir kişiye  tahsis edilen koruma araçları sahiden israfın ötesinde haklı olarak vatandaşın tepkisini arttırıyor. (...) Koltuğa oturan her yönetici makam odasını ve içindeki eşyayı beğenmiyor. Kendisine daha lüks araç tahsisi yoluna gidiyor. Fedakârlık sadece vatandaştan beklenmemelidir. (...) Üç dönem Meclis’te bulundum. Meclis’teki israf had safhada. (...) Bu çerçevede yapılması gerekenleri eski bir Meclis üyesi olarak sıralıyorum... 1- Meclis Başkanı’nın koruma araçları sınırlandırılmalıdır. 2- Meclis Başkanvekillerinin, parti grup başkanvekillerinin, Meclis idare amirlerinin, komisyon başkanlarının ve kâtip üyelerin kendilerine tahsis edilen araçları Ankara’da Meclis görevleriyle sınırlı olmalıdır. Ne yazık ki bu araçlar Ankara dışına adı geçen siyasî zevatın seçim bölgelerine götürülmekte ve orada şahsî ve siyasî faaliyetler için kullanılmaktadır.” (Mehmet Metiner, Star gazetesi, 15 Eylül 2018)

Bir de şu tesbite bakalım: “Her ne zaman kamuda tasarruf gündeme gelse, aklımız makam arabalarıyla sınırlanır, detaydaki binlerce ıvır zıvır gideri görmezden geliriz. Oysa en büyük tasarruf kalemleri genelde değer üretmeyen süreçler için harcadıklarımızdır. Misal mi? Kamuda bilinen veya az bilinen kurumların çıkardıkları dergi, gazete, bülten veya benzeri basılı malzeme sayısı 14 bin civarında... Evet, hani şu bir müdürün kalem odasında beklerken sehpanın üzerinde duranlar var ya... İşte onlar... Okunsa, canım feda...  

Yüzde 80’inin gömleği dahi açılmadan çöpe gittiğini söylesem, abarttığımı düşüneceksiniz, ama ben değil onlar abartıyor. Zaten derginin içeriğine bakınca kurumu tanıtmaktan ziyade bu dergiyi çıkarmak için bütçe sağlayan tepe yöneticinin, ‘plaket veya tören’ fotolarını görürsünüz. Medya mensubuyum ve dergilere karşı asla olmadım, olmam da... Ancak ambalajıyla çöpe giden bu dergilerin büyük israf kalemi olduğunu düşünüyorum. Sormak istediğim şudur: Kamuda israfı önlemeye acaba bu gereksiz etkinliklerden başlasak, nasıl olur?” (Şeref Oğuz, Sabah gazetesi, 18 Eylül 2018)

Gerçi sorunun muhatabı biz değiliz, ama hemen cevap verelim: Kamuda israfı önlemek için ‘gereksiz etkinliklerden’ başlanması isabetli olur. Bunun için bir gün dahi beklenmemeli. 

Bakınız, bu haklı tesbitler ve tepkiler dile getirildiği halde şu ana kadar dikkate alındığını görmedik. İsrafla mücadele etmek isteyen bir idare ve iradenin, bir gün dahi beklemeden bu yapılanlara son vermesi gerekmez mi?

Tasarruf kampanyası ve israfla mücadele daha yukarılardan başlanmalı vesselâm...

Okunma Sayısı: 1616
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Gündüz Alp-2

  21.9.2018 14:40:27

  Kamuda genel politika "İtibardan tasarruf olmaz!" üzerine yürüyorsa, israf "çerez parası bile değil" deyip küçümseniyor, lüks ve şatafat devletin gücü ve saygınlığı olarak algılanıyor ve halka öyle empoze ediliyorsa; tasarruf kampanyası ve israfla mücadele nasıl olacak? Sizce böyle bir kampanya başarılı olabilir mi? Bu bir zihniyet sorunudur. Kampanyadan önce bu kafa yapısının değişmesi gerekir. "Tüyü bitmemiş yetim hakkı" diyen ve fakat bugüne kadar olan uygulamalarıyla bunun aksine hareket eden bir iktidar ve zihniyetin ülkeyi getirdiği siyasal, sosyal ve ekonomik vaziyet ortada. Üç dönem Mecliste olan bir vekil "İsraf had safhada" demiş. Günaydın! Adama "Daha önce nerelerdeydiniz?" demezler mi? "Madem milletin vekili idiniz milletin parası çarçur edilirken neden itiraz etmediniz? İsraftır! Haramdır!" demek medeni cesaretini göstermediniz diye sormak gerekmez mi? Kamunun hali işte bu. Sözün özü :"Balık baştan kokar."

 • Gündüz Alp

  21.9.2018 14:21:09

  Sayın Çakır, halkın %70'nin borçlu, %30'nun yoksul olduğu ve krizin üst perdeden konuşulduğu bir Türkiye gerçeği varken biz neyi tartışıyoruz? Katar Emiri tarafından hediye mi, hibe mi ettiği yoksa satış mı yaptığı belli olmayan "uçan saray" denilen uçağı değil mi? Biz bunu tartışırken bir haber okuyoruz: "Meksika Devlet Başkanı (Obrador): Bu kadar yoksulluk varken lüks uçağa binmeye utanırım" diyor ve "Lüks Başkanlık uçağını satmakta kararlı olduğunu" söylüyor. (T24,21.9) Sizce hangisi insani, vicdani ve daha önemlisi İslâmî? Gelelim tasarruf meselesine. Tasarruf, harcınız ve borcunuzdan geriye para kalıyorsa yapılır. Bir ülkede verilen (asgari) ücret açlık sınırının da altında ise o insanlar nasıl tasarruf edecek? Bu durumda halktan kemer sıkmalarını ve fedakarlık yapmalarını, yastık altında (olmayan) altın ve dövizlerini bozdurmalarını istemek şu anki Türkiye gerçekleri ile örtüşmüyor. Geriye kamu saltanatı kalıyor.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı