"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yol gösterici ikazlar

Hüseyin GÜLTEKİN
29 Ocak 2024, Pazartesi
Üstad Bediüzzaman’ın dua ederek, nokta-i istinat olarak destek verdiği, Ahrarların devamı olarak gördüğü demokratlara, bazı önemli ikazlarda bulunduğunu biliyoruz.

Bu yol gösterici ikazları da, “İslam kahramanı” olarak tavsif ettiği merhum Adnan Menderes’e yazdığı bir mektuptan öğreniyoruz.

Üstad’ın, merhum Menderes’e yaptığı mektuplarında ısrarla nazarlara verdiği, “Birisinin cinayetiyle başkaları mesul olmaz.” (En’am, 164) şeklindeki, suçun şahsiliğiyle ilgili ayet-i kerimedir. 

Geçmişten bugüne kadar, başta siyaset alanında olmak üzere birçok alanda, Allah’ın bu emirleri dikkate alınmadığından nice mağduriyetlere sebep olunduğunu, tarihî vakalar bize gösteriyor.

Bu durumu dikkate alan Üstad Bediüzzaman bu ayet-i kerime ışığında Menderes’e de özetle, “suçun şahsiliği” prensibi çerçevesinde hareket etmelerini, yani suçlunun yakınındaki veya uzağındaki hiç kimsenin mesul olmadığını; bu esaslar dikkate alınmadan, suçlunun yakınlarına da sanık muamelesi yapılarak onların da cezalara tâbi tutulmaları gibi hatalara tevessül etmemeleri noktasında Menderes’e ikazda bulunduğunu görüyoruz.

Başta ihvanlar olmak üzere, yıllar sonra tek adam rejimini tekrar getirmek suretiyle nice mağduriyetlere sebep olanların, kurunun yanında yaşı da yakmakta herhangi bir beis görmeyenlerin; şehit Menderes ile uzaktan yakından bir benzerliği var mı? Şayet “benzerliği var” diyorsanız, uzunca bir zamandır dua ederek desteklerde bulunduğunuz lidere, Üstad’ın yukarıda nazarlara verdiğimiz ikazları gibi ikazlarda bulundunuz mu bugüne kadar?   

Üstad Bediüzzaman’ın, İslam kahramanı Menderes’e bir diğer tavsiyesi de, “Milletin efendisi, ona hizmet edendir.” hadis-i şerifinin işaret ettiği üzere, memuriyetin bir dayatma ve tahakküm aleti değil bir hizmet aleti olduğunu hatırlatıyor. 

Yine, başta Üstad’ı rehber olarak ittihaz ettiklerini zannettiğimiz ihvanlara soralım: “Dindarlıklarından dolayı taraftar olduğunuz bu siyasi kadro, gerçekten yukarıda nazarlara verdiğimiz hadis-i şerif doğrultusunda hareket ediyor mu?

Yoksa, “Biz millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik.” gibi içi boş sloganlardan sonra “İtibardan tasarruf olmaz.” nutuklarının eşliğinde; sebep oldukları hayat pahalılığı altında ezilen milyonlar, perişan aileler varken, onlar şatafatlı yaşantılarına devam mı ediyorlar? 

Üstad Bediüzzaman’ın merhum Menderes’e yaptığı önemli tavsiyelerden birisi de, “Mü’minin mü’mine bağlılığı, bir binanın birbirine kenetlenmiş taşları gibidir.” şeklindeki; dâhildeki tesanüdün, birlik ve beraberliğin önemine işaret eden hadis-i şeriftir.

Yani, haricî tecavüzlere ve saldırılara karşı dâhilî barış ve huzurun, birlik ve beraberliğin şart olduğunu Menderes’e hatırlatan Üstad’ın dediklerini yapmayıp, dâhilde kutuplaştırıcı dille, çatışmacı-kavgacı üslupla toplumu geren idareciler, huzuru ve güveni kendi elleriyle bozmuş olmazlar mı?

Merhum Menderes’in şahsına, ve bugün de ülke idaresini elinde bulunduran idarecilere yönelik olarak Üstad Bediüzzaman’ın yapmış olduğu ikazlardan bihaber olan insanların ötesinde, altın değerindeki, dikkat çekici bu uyarılardan haberdar olduklarını zannettiğimiz ihvanların, sırf makam-mevkileri muhafaza etmek için muhalif gördüğü herkesi suçlu ilan etmekte herhangi bir beis görmemesine hata değil mi?  

Okunma Sayısı: 1383
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Salih baş

  29.1.2024 23:05:42

  Allah izan versin

 • Arda Yıldız

  29.1.2024 10:50:56

  Bu konuda iki taraflı bir sağ duyu lazım. Muhalif olanlar da herkesi yandaş olarak damgalıyorlar. İktidarın bütün hatalarını onu destekleyenlere yüklüyorlar. Bu da yanlış bir tutum. Demokrasinin gereği olarak bir kişi ister iktidarı ister muhalefeti destekleyebilir. Bu demek değildir ki bütün hatalarına ve günahlarına ortak olacak!

 • Osman Yıldırım

  29.1.2024 00:29:53

  Bugünki bu ihvanları Reis dedikleri lider mehdi ve müceddid bildiklerinden ona tavsiyelerde bulunamazlar sadece onun söylediği her şeyde bir hikmet olduğuna inanırlar ve onu alkıslamayi hizmet telakki etmekteler. " Ben iktidardayken faizler yükselmez, hep düşer" dediğinde alkısladiklari gibi faizi %8 den 45 yapınca da alkışlarla. "Bu ten bu canda kaldıkça papazı göndermen" deyince de alkışlarla, papazı gönderince de alkışlarla. Yani kısacası bu İhvanlar bu lideri şeyh gibi gördüklerinden şeyhe karşı gelmek veya dediğini yapmamak mümkün değildir. Allah basiret versin diyelim.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı