"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Açılım”lar kapanmasaydı...

Kâzım GÜLEÇYÜZ
30 Eylül 2020, Çarşamba
AKP iktidarının önce 2009’da, ardından 2013’te gündeme taşıdığı, ama arkası gelmeyen Ermeni açılımları bugün çok gerilerde kaldı. Tıpkı çözüm sürecinde olduğu gibi.

Gelinen noktada, Ermenistan işgali altındaki Karabağ’daki son provokasyonlar sebebiyle orada da adeta savaşın eşiğine geldik.

Suriye, Libya, Yunanistan... derken sıra Ermenistan’da mı? Gerçi orada da gerginliğin daha fazla tırmanmasına her halde meydan verilmez ve bir şekilde yine sükûnet sağlanır.

Kobani gözaltıları ve MB’nin tekrar faiz arttırmaya başlamasına rağmen doların durdurulamayan çıkışı gibi gündemlere dönülür.

Ama Azeri-Ermeni fay hattı, sürekli bir potansiyel gerilim kaynağı olarak devam eder.

Ki, Türkiye-Ermenistan ilişkilerindeki krizi daha kronik boyutlara taşıyacak bir gelişme olarak, PKK’nın arşiv ve ofisini Erivan’a taşıyıp siyasî hareket planlarını artık oradan hayata geçireceği bilgisini daha evvel paylaşmıştık.

Eğer önceki açılım denemeleri, en çok karşı çıkan Azeriler ikna edilerek ve diğer engeller de aşılarak başarıya ulaştırılabilmiş olsaydı, buna ve son tahriklere meydan verilir miydi?

Aynı şey, yine iki sefer başlatılıp arkası getirilemeyen ve dahası tam tersi politikaları netice veren “çözüm süreci” için de söz konusu.

Kimilerince “Kürt açılımı” diye adlandırılan bu teşebbüsler doğru bir çıkış noktasından hareketle, doğru zeminlerde ve doğru yöntemlerle hayata geçirilmiş olsaydı, çözülmesi hedeflenen kronik problemin barış içinde halli noktasında ciddî mesafeler alınabilirdi.

Ama Meclis de, kamuoyu da devredışı bırakılıp doğrudan örgütle muhatap olmak ve pazarlık yapmak suretiyle yürütülen süreç, anlık ve fevrî kararlarla masa devrilince bitti.

Terörle mücadelenin “başarı”sının—Genelkurmay eski Başkanlarından İlker Başbuğ’un devlet adına seslendirdiği aksi yöndeki ikrar ve itiraflarına rağmen—askerî operasyonlarda “etkisiz hale getirilen terörist” sayısıyla ölçüldüğü eski yöntemlere tekrar geri dönüldü. 

HDP’yi PKK’laşmaya zorlayan tazyikler de yeniden başladı ve tırmanarak devam ediyor.

Sonuç, Kuzey Irak’ta iyice yerleşen PKK’nın Suriye’ye sıçrayıp PYD-YPG adıyla orada da örgütlenirken, Ermenistan’a uzanıp karargâhını Erivan’a taşıması oldu. Vaktiyle Ermeni ve Kürt “açılımları” derken geldiğimiz yer bu.

Okunma Sayısı: 3006
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdulkadir

  30.9.2020 18:21:23

  'Kürt sorunu' hala çözüme kavuşmuş değil.Çözüm süreci resmen 'çözülme' sürecine dönüştü.Bazıları,kendince özerk bir devlet kurma peşinde.Bu topraklar herkesin,hepimizin.Bölünmez ve parçalanmaz bir bütün bu memleket.Suriye,Libya,Mısır,Yemen,Afganistan,Myanmar derken,şimdi de Azerbaycan.Ermenîlerin derdi biziz,bu çok açık ve net.Ortadoğu ateş hattı olmaktan,bir an önce kurtarılmalı.Bunun içinse,radikâl çözüm yolları aranmalı.Pkk ve YPG-PYD yapılanmalarının da,kökü kurutulmalı,ancak bu sayede halk rahat bir nefes alacak ve;huzur ve sükûnet bu şekilde sağlanacaktır.

 • Alparslan

  30.9.2020 10:10:00

  🌹Niyetiniz, müdahaleniz insan hayatı kurtarmaksa, bağışıklık sistemini güçlendirmek için alyuvarlara, akyuvarlara ve antikorlara ilaç takviyesi yaparsınız. Yok! niyetiniz insan hasta kalsın, bize muhtaç olsun derseniz? mikroplarların vücutta tahrip işlemlerine devam etmesine göz yumarsınız ki, aşı umutları, bağışıklıkları ideolojik sisteme olsun? Sistem sağlıklı bireyleri kabul etmiyor. İnsanları hayata bağlayan kan içinde ki, mikroplarların korkulu rüyası alyuvarlar, akyuvarlar ve antikorlar onlar için büyük bir tehlike? 🇹🇷

 • Oğuz yiğiter

  30.9.2020 06:26:51

  Bütün mesele, demokratların "şaşırtılmaları ve dağıtılmaları" projesi sonucu doğan boşluk tan istifade ile, biriken problemlerin çözümünün ; problemlerin büyük ölçüde kaynağı olan, ittihatçıların bozuk kısmının muhassalası bir zihniyetle, siyasal islâm çizgisindeki bir yapının, birbiriyle mücadele görüntüsünde, danışıklı döğüş halinde kaosu derinleştirmelerinden ibaret. Çıkış, gerçek demokrat gücün ayağa kaldırılmasında....

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı