"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Basın kartı, gri pasaport, resmî ilan

Kâzım GÜLEÇYÜZ
06 Ağustos 2022, Cumartesi
Sürekli basın kartımız, 4 yıllık bir sürünceme sonrasında ve ancak açtığımız davada mahkemenin verdiği kararın ardından nihayet tanzim edilerek tarafımıza verildi.

Geç de olsa hukuka ve sağduyuya dönüldüğünü gösteren bu gelişme elbette olumlu. 

Ama yetmez, devamının gelmesi lâzım.

Bizimle birlikte, Yeni Asya mensubu diğer arkadaşlarımız başta olmak üzere çok sayıda gazetecinin de, 4 yıldır yenilenmeyen kartları artık verilmeli. Kartlarını almak için onlar da dava açmak mecburiyetinde kalmamalı.

Keza kartlarda olduğu gibi gri pasaporttaki ayrımcı ve keyfî uygulamalar da sona ermeli.

Bütün gazeteciler, mesleğin icrasını kolaylaştırmak için getirilmiş olan bu imkândan ayrımsız ve istisnasız şekilde istifade edebilmeli. 

Ki, gri pasaportun, bazı iktidar çevreleri tarafından amacı dışında kullanılarak insan kaçakçılarının istismarına açık hale getirilmesinin nasıl vahim bir skandala yol açtığı biliniyor.

İhtiyacı olanlara verilmeyip suiistimal edilmesinin sebep olduğu bir skandaldı bu. Örtbas edilerek üstü kapatıldı. Ama Türkiye’nin zaten zedelenmiş itibarına çok zarar verdi.

Bu hasar ancak hukuka dönüp gereğine uymakla onarılabilir. Bizim olayımızda ise gri pasaport talebimizin reddi üzerine Danıştay’da açtığımız ve yıllardır sonuçlanmayan davanın karara bağlanmasını veya onu beklemeden pasaportumuzun verilmesini diliyoruz.

Bir diğer önemli konu BİK’in 917 gündür devam eden resmî ilan ambargosu. Bilindiği gibi bu hususta kurum nezdinde yaptığımız girişimlerden sonuç alamadığımız için yargı yoluna başvurmak mecburiyetinde kaldık.

Hukukî süreç devam ediyor. Ama temennîmiz, eninde sonunda hukuktan döneceğine inandığımız keyfî uygulamaların daha fazla uzatılmadan bir an evvel sona erdirilmesi. 

Zaten bunların birbiriyle bağlantılı olarak uygulamaya konulduğu son derece aşikâr.

Biri çökünce diğerlerinin de domino taşları gibi zincirleme şekilde çökmesi kaçınılmaz.

Bu itibarla, basın kartımızı vermemek için bunca yıldır sürdürülen anlamsız ısrardan, bu işlemin mahkeme kararıyla iptalinden sonra vazgeçilmek suretiyle sergilenen sağduyulu tavır, diğer konulara da yansımalı.

Hukuksuzluğun kimseye bir faydası yok.

Ama hukuk herkese lâzım.

Okunma Sayısı: 2115
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Rasim

  6.8.2022 09:54:03

  Sabırlı mücadelenizi tebrik ederim..

 • Hüseyin İlhan

  6.8.2022 07:10:42

  Hayırlı olsun.Meşru dairede verilen mücadele ile hakkınız olan bir kartın nihayet verilmesi bizleride ümitlendirdi. Maalesef kanun,nizam tanımayan,kefilikleri ile ülkemizi alt lig seviyelerine düşürenelr nedeniyle hem dış itibar hemde içeride insanımızın devletine güveni dip yaptı. Bakın şu yada bu diyerek milletin yıllardır çalışarak kazandığı paraları dolandırarak iç edenelrin bu tuzakalrına insanımzı GÜVEN eksikliğinden düşüyor. General,genel müdür,prafosör,hakim-savcı üniversite mezunu gibi her kesimden insanın düşürüldüğü tuzak ne acıki bu keyfilikler nedeniyledir.

 • H.Bulat

  6.8.2022 07:03:22

  Akp nin yolcu olduğunu hisseden ve korku duvarlarını yıkmaya başlayan toplum ve devlet kurumları adaleti bir bir tekrar hatırlamaya başladılar elhamdülillah.

 • Abdullah negünekaldım

  6.8.2022 06:54:44

  Daha saymadığım bu kronikleşmiş problemler bırakın ortadan kalkmayı artarak devam etmekte ve içinden çıkılmaz bir hal almaktadır kısaca söylemek gerekirse 20 yıllık icraat sonunda siyasal islamcı zihniyet başarısız olmuştur,bu başarısızlıklar sorulduğunda ise 2053 vizyonumuz hazır gibi acaip cevaplar vermekteler,NE DEMEKSE anlayan beri gelsin.

 • Abdullah negünekaldım

  6.8.2022 06:44:11

  Peki Üstadın bu düsturu na rağmen ikdidara geldinizde ne oldu Dine hizmete bakalım camiler bırak cuma günlerini vakit namazlarında bile dolup taşıyor, eskiden kendilerini gizlemek zorunda hisseden ataistlerin durumu nasıl onlarında durumunda hem artış var hemde alenen tv ekranlarından bile ateist olduklarını söylüyorlar kısaca 20 yılda dini göstergeler hep eksiye gitti Dünyevi işler ise tam bir felaket Türkiye mizin kronikleşmiş meselesi olan Terör,İşsizlik, enflasyon,pahalılık,eğitim,torpil,partizanlık, rüşvet,uyuşturucu belası,

 • Abdullah negünekaldım

  6.8.2022 06:23:39

  Bendeniz aldığım cemaat terbiyesine binaen 20 yıl önce kurulan ve o günden beride ülkeyi idare eden bu siyasal islamcı zihniyeti hiçbir zaman benimsemedim destek vermedim sempati duymadım sebebi ise sadece ve sadece Üstamızın açık ve net olarak ortaya koyduğu ve bugün daha net anlaşılan mealen söylüyorum milletin yüzde 70-80 i tam mütedeyyin olmadıkça bu zihniyetin başa geçmemesi ve iktidara talip olmaması gerektiği,görüşüdür . zaten oldum olası ta msp zamanından beri yaşayarak biliyorum bu siyasal islamclar Bediüzzaman ı benimsemezler çünkü Üstadın siyasi görüşleri ile siyasal islamcıların siyasi görüşleri taban tabana zıttır.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı