"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hayim Naum’un Lozan’daki rolü

Kâzım GÜLEÇYÜZ
15 Ağustos 2023, Salı
Emirdağ Lâhikası’na “risale harici” kaynaklardan iktibasen konulan metinlerden biri de, Büyük Doğu dergisinden alınan “Lozan’ın içyüzü” makalesi. Orada, Lozan’daki gizli pazarlıklarda Hayim Naum’un oynadığı rol de detaylarıyla anlatılıyor.

Ahmet Anapalı’nın Millî Gazete’de çıkan “Kim bu Hayim Naum?” başlıklı yazısındaki bilgiler, o iktibası tamamlar nitelikte (8.9.14). 

Geniş bir özetini okurlarımızla paylaşalım:

Üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen neden hâlâ Lozan’a giden Türk ekibi içinde İstanbul Başhahamı Hayim Naum’un varlığından hiç söz edilmez? 

Lozan konferansına Türkiye adına katılan temsilciler heyetinin listesi incelendiğinde Hayim Naum adına rastlıyoruz. Adının karşısında “Yüksek Mühendis Mektebi Fransızca Muallimi” yazılı. Yahudi asıllı bir kişi. Türk vatandaşı mı? Belli değil. Fanatik bir Yahudi. Asıl mesleği hahamlık. Galiba ayıp olmasın diye meslek hanesine hahamlık yerine öğretmenlik yazdılar. 

Gerçekten bu sevgili (!) temsilcimiz Lozan’da işleri içinden çıkılmaz hale getirdikten sonra, Mısır’a yerleşiyor. Milletvekili ve Başhaham oluyor. Bundan sonraki hayatını ise Mısır’da Amerikan casusluğu yaparak ve İsrail’in kurulması için çalışarak geçirmiş. Peki, bu Başhahamı Lozan’daki Türk heyeti içine kim soktu? 

Bunu pek bilmiyoruz. Bu bilgi Lozan malûmatı içinde bir sır özelliği taşıyor.

İşte, Lozan’da işlerin sarpa sardığı, komisyonlar arasında gerginliklerin başlayıp masadan sonuçsuz kalkılması söz konusu olduğu sırada sahneye Hayim Naum çıkıyor. Paris gazetelerinin birine beyanat veriyor:

“Merak edilmesin, İsmet Paşa ahbabımdır. Sözümden dışarı çıkmaz. İşleri düzeltirim.”

Ertesi gün İsmet Paşaya bir telgraf çekiyor:

“Size mühim bir haberim var, sakın ben gelmeden işleri kesmeyin, masadan kalkmayın.” 

Naum, İngilizlerle gizli halifelik pazarlığı yapmıştı. Bu bazı kaynaklardan dışarı sızmıştı. İngilizler, Türkiye’den ve bütün İslam dünyasından halifeliğin kaldırılmasını istiyorlardı. Nedensiz gibi görünen işleri yokuşa sürmenin en önemli nedenlerinden biri bu idi. İngilizler bunu açıkça söylemiyorlardı. Çünkü hakimiyetleri altındaki topraklarda milyonlarca Müslüman yaşıyordu. Ve onlara karşı “Halifenizi ortadan kaldırmak istiyoruz” diyemiyorlardı. Naum, İngilizlerden aldığı mesajı, bütün Türk delegasyonuna değil, sadece birinci görüşmeciye söylemek istiyordu. 

(Devamına yarın bakalım inşaallah.)

Okunma Sayısı: 4908
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • süleyman ALIÇ

  15.8.2023 11:40:58

  Teşekkürler Kazım bey bu ülkede ve dünyada ne Hayim Naum’lar ne onların uşakları nede de onların planları biter. Önemli olan müslümanların Ferasetli olmaları, olaylara kur'an nuruyla ve Risale-i Nurun penceresinden bakmak

 • S.topuz

  15.8.2023 04:27:21

  ..."SEKİZİNCİ MES'ELE: Rivayetler, Deccal'ın dehşetli fitnesi İslâmlarda olacağını gösterir ki, bütün ümmet istiaze etmiş. لَا يَعْلَمُ الْغَيْبَ اِلَّا اللّٰهُ Bunun bir tevili şudur ki: İslâmların Deccal'ı ayrıdır. Hattâ bir kısım ehl-i tahkik İmam-ı Ali'nin (R.A.) dediği gibi demişler ki: Onların Deccal'ı Süfyan'dır. İslâmlar içinde çıkacak, aldatmakla iş görecek. Kâfirlerin Büyük Deccal'ı ayrıdır. Yoksa Büyük Deccal'ın cebr ve ceberut-u mutlakına karşı itaat etmeyen şehid olur ve istemeyerek itaat eden kâfir olmaz, belki günahkâr da olmaz."... Bediüzzaman Said Nursi, Şualar - 585

 • S.topuz

  15.8.2023 04:25:21

  ..."ONDÖRDÜNCÜ MES'ELE: Rivayette var ki: "Deccal'ın mühim kuvveti yahudidir. Yahudiler severek tâbi' olurlar." Allahu a'lem, diyebiliriz ki, bu rivayetin bir parça tevili Rusya'da çıkmış. Çünki her hükûmetin zulmünü gören Yahudiler, Almanya memleketinde kesretle toplanıp intikamlarını almak için, Komünist Komitesi'nin tesisinde mühim bir rol ile yahudi milletinden olan "Troçki" namında dehşetli bir adamı, Rusya'nın başkumandanlığına ve terbiyegerdeleri olan meşhur Lenin'den sonra Rus hükûmetinin başına geçirerek Rusya'nın başını patlatıp bin senelik mahsulâtını yaktırdılar."... Bediüzzaman Said Nursi, Şualar - 587

 • S.topuz

  15.8.2023 04:22:49

  ..."Hem dâr-ı teklifte gözle görünecek olan alâmet-i kıyamet ve eşrat-ı saat, bir kısım müteşabihat-ı Kur'aniye gibi kapalı ve tevilli oluyor. Yalnız, Güneş'in mağribden çıkması bedahet derecesinde herkesi tasdike mecbur ettiğinden, tövbe kapısı kapanır; daha tövbe ve iman makbul olmaz. Çünki Ebu Bekirler, Ebu Cehiller ile tasdikte beraber olurlar. Hattâ Hazret-i İsa Aleyhisselâm'ın nüzulü dahi ve kendisi İsa Aleyhisselâm olduğu, nur-u imanın dikkatiyle bilinir; herkes bilemez. Hattâ Deccal ve Süfyan gibi eşhas-ı müdhişe, kendileri dahi kendilerini bilmiyorlar." Bediüzzaman Said Nursi, Şualar - 579

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı