"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Muhalefet daha fazla gecikmemeli

Kâzım GÜLEÇYÜZ
31 Ağustos 2021, Salı
Ne zamandır ısrarla tekrarladığımız bir çağrımız var:

Millet İttifakında yer alan ve bu ittifaka dahil olması gereken siyasî partilerin liderleri hep birlikte kameraların karşısına geçerek, millete ortak bir mesaj vermeliler.

Demeliler ki: İktidarın özellikle tek adam rejimiyle iyice çıkmaza giren yanlış politikaları sebebiyle içine sürüklendiğimiz vahim tablo ve gidişattan ülkemizi kurtarmak için, aramızdaki farklılıkları bir kenara bırakarak güç birliği yapıyor ve millete söz veriyoruz.

Ortak hedeflerimiz, hukuk, adalet ve demokrasiyi hâkim kılmak, kuvvetler ayrılığını işler hale getirmek, hukukun üstünlüğünü sağlamak, yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını temin etmek, tıkanan hak arama yollarını açıp kullanılır hale getirmek, tek adam rejimiyle işlevsizleştirilen Meclisi kuvvetlendirip parlamenter demokrasiye dönmek, hür medyanın önündeki engelleri kaldırmak...

İttifaktaki bazı partilerin bu hususları ihtiva eden programlar hazırlayıp kendi adlarına kamuoyuna deklare ettiklerini biliyoruz.

Ama bu yetmez. Asıl—ve artık daha fazla gecikmeden—yapılması gereken, bu ilkelerde birleşen partilerin, bunları ortak bir deklarasyonla halka ve kamuoyuna ilan etmeleri ve erken seçim talebini de seslendirmeleri.

Muhalefetin böyle bir toplu ve ortak çıkış yapması, memleketteki siyasî atmosferi bir anda değiştirir, karamsarlık ve ümitsizlik bulutlarını dağıtır, bunalmış millete moral verir.

Mevcut durum ve gidişat, her alanda göstergelerin olumsuza dönmesi, iktidarın ve medyasının algı operasyonları ve tek taraflı propagandalarla çizmeye çalıştığı pembe tabloların kendi tabanında bile inandırıcılığını kaybetmesi, toplumda çare arayışının ve tek demokratik çıkış yolu olarak erken seçim talebinin giderek güçlenmesi, muhalefete böyle bir görev ve sorumluluk yüklüyor.

Bu güçbirliği ve gerektirdiği ortak mücadele stratejisinin hayata geçirilmesi geciktirildiği müddetçe, sıkışıp zora girdikçe daha fazla hata yapan iktidarın yanlışlarından kaynaklanan fatura iyice ağırlaşıyor ve dolayısıyla ilk seçimde çok kuvvetle muhtemel olan iktidar değişikliğiyle sorumluluğu üstlenecek muhalefetin karşı karşıya kalacağı zorluklar daha da katlanarak artıyor, katmerleniyor.

Muhalefetin daha fazla gecikme lüksü yok.

Okunma Sayısı: 3111
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • İsmail Atak Cebecili

  31.8.2021 14:54:07

  Böyle bir davet ve genel çağrı, sadece alkışlanmalı ve tebrik edilmelidir. "Olmaz, bu muhalefet yapmaz, yapamaz" demek, olumsuza dua etmek gibidir. Bugüne kadar çok sayıda davet, işlenen konu, geniş halk kitleleri nezdinde kabul görmüş ve önceden direnilen, görmezden gelinenler, sonradan benimsenmiştir.

 • mehmet

  31.8.2021 12:28:14

  kazanılmış haklar iade edilmeden tazminatlar alınmadan kimseye güven yok

 • Demokrat hukukçu

  31.8.2021 10:48:40

  Aynen katılıyorum size Kazım Bey.Ancak muhalefette anlaşılmaz bir şekilde korku ve tutukluk var.Israrla her şeyi son dakikaya bırakıyorlar.İktidarın işlerini bozacağını düşünüyorlar veya kendilerine özgüvenleri yok.Ya tabanları ile birebir mutabık değiller ya da vizyonları yetersiz.Hakiki idealist dava adamı bir liderleri yok.Kitleleri peşlerine takamıyorlar maalesef. Halâ yol haritalarını açıklamış değiller.Bu gidişle her şeyi siz hazırlayıp ellerine vereceksiniz galiba!

 • Halil İbrahim Karahan

  31.8.2021 10:32:26

  Allah razı olsun

 • Oğuz Yiğiter

  31.8.2021 07:13:43

  Muhalefet liderleri ve kurmaylarının basın danışmanları, bu samimi çağrıyı görüyorsanız lütfen genel başkanlarınız ve ilgili siyasî kurmaylara bu ısrarlı tarihî çağrıyı lütfen iletiniz. Ülkenin bu tahribatı daha fazla çekecek mecali kalmayabilir, vebal büyük. İbn-i Hacer ekolü, hakta şiddetli sebat azminiz ma'kes bulur inşaallah Kâzım Bey..! İşittirmek ve kalbleri yumuşatmak, Semi' ve Basîr olan Hakìm-i Semî'ün Mucıb'üd-daavat olan Cenab-ı Hakk'a aittir. Tebrikler, dualar...

 • Alp

  31.8.2021 02:16:31

  İyi bir temenni Ancak Türkiye siyasetçilerinin ülkenin çıkarları için bir araya gelmeleri hayal.. Eğer bir araya gelmişler ise bir kısım gücün yanında görünmeye çalışmaları veya parti menfaatilerinden ötürüdür. Malesef ülkenin en büyük problemi olan tek adam rejiminin önüne kırmızı halıyınseren, şimdiki muhalefet partileridir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı