"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni Asya farkı

Kâzım GÜLEÇYÜZ
21 Şubat 2021, Pazar
Yeni Asya 21 Şubat 1970’te yayın hayatına atıldıktan bu tarafa geçen 51 yılda medya sektöründen kimler geldi, kimler geçti...

1960’ların sonlarında ve 70’lere girilirken dindar kitlelere hitap eden Bugün ve Sabah gazeteleri vardı. Bilhassa Bugün, bir ara 100 bini aşan tirajıyla bu cenahın en büyük gazetesi haline gelmişti. Ama her iki gazete de 12 Mart fırtınasına dayanamayarak silinip gitti.

12 Eylül döneminde de, sonrasında da, yüksek tirajlarıyla geniş kitlelere ulaşan holding gazeteleri ya kapandı veya el değiştirdi.

AKP iktidarında ve 15-20 Temmuz sürecinde ise, medyada daha önce görülmemiş boyutta değişimler yaşandı. Simavi’lerin 90’larda Doğan’a ve AKP döneminde Demirören’e geçen gazete ve TV’lerindeki; Sabah ve Star gruplarındaki el değiştirmelerle holding medyası neredeyse tamamen iktidarın kontrolüne girerken, KHK operasyonlarıyla birçok medya kuruluşunun kapısına kilit vuruldu. Hâlâ muhalif duruşu olan veya biat etmeyen medya da farklı yöntemlerle susturulmaya çalışılıyor.

Yeni Asya’nın yayın hayatına atıldığı dönemde var olan veya o tarihte yeni çıkmaya başlayanlardan şu anda el değiştirmeden ayakta kalabilen sadece birkaç gazete var.

İz bırakmadan kaybolup giden denemeleri saymazsak, basın tarihinin son 51 yılında olup bitenleri kısaca böyle özetleyebiliriz.

İşte Yeni Asya’nın bunca yıldır dahilî ve haricî birçok engellemeye, aleyhte propagandaya, bilhassa ihtilâl dönemlerinde daha da şiddetlenen devlet baskısına ve hiçbir zaman hafiflemeyen ekonomik zorluklara rağmen, çıkış noktasındaki çizgisinden en küçük bir inhirafa meydan vermeden ve hiç tökezlemeden doğru bildiği yolda kararlılıkla yürümeye devam etmesi ve savunduğu fikirlerin doğruluğunu hadiselere de tasdik ettirerek bugünlere ulaşmayı başarması, gerçekten her türlü takdirin üzerinde bir hadise.

Lâfa gelince “Kalemini kır, ama asla satma” sözünü dilinden düşürmeyenlerin sadece kalemlerini değil, bütün değerlerini ve şahsiyetlerini çok ucuza satabildiklerini son derece ibretli örnekleriyle defalarca müşahede ettiğimiz bir sektörde, Yeni Asya’nın ortaya koyduğu bu onurlu, vakur ve örnek duruş Türk basın tarihine altın harflerle işlenecek.

52. yılımız hayırlı uğurlu olsun.

Okunma Sayısı: 2689
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Süleyman Alıç

  21.2.2021 17:43:15

  Evvela Kazım Bey sizi tebrik ediyorum harika bir Makale, yalnız herkes her zaman her konuda gerçek ilim ve bilgiye sahip olamaz, o zaman her şeyin gerçek mahiyetini bilen bir Şahs-ı Manevinin olması gerekiyor, O da bizim MEŞVERETLERİMİZDİR. meşveret kararı lehinde olunca Amenna, Aleyhinde olunca Yanlış karar verildi denirse, o zaman sıkıntılar başlar, Ayrica Tam 52 Senedir Hak, Hukuk, Adalet, Hürriyet, Ibadet, Muhabbet, ve Vatan Sathını bir mektep yapmak için Meşru dairede Mücadelesini yapmaya devam eden, "Gelenin keyfî için kalkıp geçmişe sövmeyen" Risale-i Nurun Naşiri Efkar-ı olan YENİ ASYA'nin 52. Yılını kutlar Maddî ve Manevî Emeği geçen herkese binlerce TEŞEKKÜR EDİYORUM Nice hayırlı hizmetlere vesile olmasını diliyoruz. Bu arda Oğuz YİĞİTER abinin yorumuna da aynen katılıyorum kendilerini tebrik ediyorum.

 • Ahmet Zeki

  21.2.2021 12:59:02

  Elhamdülillah. Kıyamete kadar yayın hayatına devam etmesi dileklerimle Yeni Asyamızın 52.yılı kutlu olsun. Yayın hayatına emeği geçenlerden Allah CC razı olsun.

 • Oğuz Yiğiter

  21.2.2021 12:48:56

  60'lardan itibaren basın dünyasındaki gazetecilik serencamı özeti yapılırken, devirlerin hışmına dayanmada Yeni Asya farkı ve salabeti nazara verilirken, "trajınız kadar konuşun" diyen, her devre yaranmaya, özellikle güce yaslanmayı pragmatik bir metod olarak çok iyi beceren, asıl itibariyle "mareşal ekolü" Zaman gazetesi atlanırsa, bence fotograf eksik kalmış olur. Ve hazin akıbetlerinin ibretlik hali de...

 • Mehmet Türeli

  21.2.2021 12:07:14

  Rüzgarın estiği yöne, menfaatin geldiği tarafa, hakka değil de gücün olduğu akıma göre kalem kullananlar yazar olamazlar, günün birinde sönmeye mahkumdurlar.

 • Toygar

  21.2.2021 09:51:00

  Dün akşam Yönetim Kurulundan Ali Bey'in ifade ettiği şekliyle: "Kimileri içeriden, kimileri dışarıdan yıkmaya çalışıyor ve hâlâ daha bu gazete az veya çok bu günkü tirajıyla yayın hayatına devam etmiş ve ediyorsa, DÜNYANIN EN BÜYÜK GAZETESİ YENİ ASYA'DIR.

 • İsmail Özgür

  21.2.2021 05:58:16

  Müthim tespit...! "Kalemini kır, ama satma" diyenlerin,ucuz dünyalık menfaatler karşılığında değil kalemlerini, tüm değerlerini pazar pazarına çıkardığı garip bir dünya işte..

 • Müslüm

  21.2.2021 01:14:18

  Masallah , ALLAH ebeden razı olsun sebep olanlardan ve devam ettirenlerden. Çay koy keçeli yeniden başlıyoz ...

 • Ahmet DEMİRDÖĞMEZ

  21.2.2021 00:24:40

  Allah razı olsun Allah muvaffak ve muhafaza etsin kıyamete kadar devam inşallah

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı