"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Sömürgeci zalimlerin çekeceği var

M. Latif SALİHOĞLU
27 Haziran 2024, Perşembe
Sömürgeci milletlerin başında İngilizler gelir. Onu Fransız, İtalyan ve Ruslar takip eder. Aynı zulmün günahkârları arasında büyüklü-küçüklü başka Avrupa ülkeleri de var.

İkinci Dünya Savaşından sonra, sömürgecilik ibresi yön değiştirmeye başladı. Sömürge ülkeler yarı bağımsız bir hale geldi. Şöyle ki: Kâğıt üzerinde ve resmî kayıtlarda sömürgeciliğe son verildi. Lâkin, siyasî ve bilhassa iktisadî müdahaleler büyük ölçüde değişmeden devam etti. Sömürgeci hükûmetler, o ülkeleri yönetecek siyasîleri kendileri belirlemeye yer yer bugün devam ediyorlar. Siyasî irade ellerinden çıkacak gibi olunca, hemen orada bir karışıklık çıkarmaya, hatta darbe yaptırmaya hazır vaziyette bekliyorlar.

*

Bütün bu anlattıklarımızı, iki sene evvelki Orta Afrika seyahatimizde bariz şekilde gördük. Orada gördüğümüz en berbat, en zulümlü, en vahşiyane durum ise, eski sömürge coğrafyalardaki yeraltı ve yerüstü kaynaklarının bugün de istedikleri gibi kullanmaya devam ediyor olmalarıdır.

Düşünün ki, koca Afrika coğrafyasındaki fakir toplulukların millî servetini sömürmeye devam eden bazı Avrupa ülkelerinde fert başına düşen millî gelir 50 bin Euro civarında iken, servetleri talan edilen o fakir insanların fert başına yıllık geliri bin Euro’yu dahi bulamıyor.

Acaba, bu katmerli bir zulüm ve haksızlık değil mi? İnsanî eşitlik ve adâlet lâftan ibaret kalmış olmuyor mu? Aradaki uçurumu görüp insanilikten, medenilikten söz etmek hiç mümkün mü?

*

Bilvesile ifade edelim ki, yüzyıllardır sürüp gelen bu sömürü çarkı, bundan böyle aynı şekilde devam edip gitmeyeceğine inanıyoruz. Çünkü, kölelik ve esirlik devri parçalanıp sona erdiği gibi, esirliğin bir başka versiyorunu olan sâbit ecirlik-ücretçilik devri de artık miadını doldurmaya başladı, gidiyor. Onun yerine “serbestiyet ve malikiyet” devri geliyor. Bunun müjdesini de, tâ bir asır öncesinden Bediüzzaman Said Nursî Lemeat ve Mektubat isimli eserlerinde bildiriyor.

Avrupa’nın, Afrika’nın ve genel olarak dünyanın gidişatına baktığımızda, insanlık camiasında bir uyanıştan, bir şuurlanmaktan söz etmek mümkün. Nitekim, Afrika’nın bazı cesur idarecileri, eski-yeni sömürgeci Fransız ve İngiliz güçlerinin ülkelerinden çekip gitmesini açık açık dillendirmeye başladılar. Hatta bazı cesur siyasetçilerin onlara yüksek sesle rest çektiklerini de görüyoruz.

Öte yandan, Büyük Britanya’nın kolonileri olan Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi gelişmiş ülkelerin, yavaş yavaş tam bağımsızlığa adım attıkları artık bir sır değil. Bu ülkelerde, ara ara bağımsızlık yönünde referandumlar yapılıyor. Eskiden yüzde 10’lar civarında olan bağımsızlık taraftarlarının oranı, şimdilerde yüzde 40’ların üzerine çıkmış görünüyor.

Bütün bunlar gösteriyor ki, sömürge heveslisi krallıklar ve emperyal yönetimlerin sonu yaklaşıyor. Bunların yerine cumhuriyetler, hür, mustakil ve demokratik yönetimler geliyor.

*

Konuyu toparlayıp sonuca bağlarken, gayet orijinal bir yaklaşımla, bundan tâ yüz sene kadar evvel Avrupa’nın iki kısma ayrılması gerektiğini ifade eden Said Nursî’nin konuyla ilgili tesbitine bakalım. Mesnevî-i Nuriye isimli eserin NOTALAR bölümünde şunu ifade ediyor Üstad Bediüzzaman:

“Yanlış anlaşılmasın, Avrupa ikidir. Birisi, İsevîlik din-i hakikîsinden aldığı feyizle hayat-ı içtimaiye-i beşeriyeye nâfi san’atları ve adalet ve hakkaniyete hizmet eden fünunları takip eden bu birinci Avrupa’ya hitap etmiyorum. Belki, felsefe-i tabiiyenin zulmetiyle, medeniyetin seyyiâtını mehâsin zannederek beşeri sefâhete ve dalâlete sevk eden bozulmuş ikinci Avrupa’ya hitap ediyorum: 

“Bil, ey ikinci Avrupa! Sen sağ elinle sakîm ve dalâletli bir felsefeyi, sol elinle sefih ve muzır bir medeniyeti tutup dâvâ edersin ki, ‘Beşerin saadeti bu ikisiyledir.’ Senin bu iki elin kırılsın ve şu iki pis hediyen senin başını yesin ve yiyecek!”

Okunma Sayısı: 2304
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • selma

  27.6.2024 15:27:14

  Bizim de madenlerimiz ,doğal kaynaklarımız, sömürülüyor. Kaç vatandaş farkında. Erzincan'daki maden faciası olmasa haberimiz olmayacaktı. Altın madenini resmen çalıyorlar. %10 bize diğerleri yabancı şirkete kalacak ne demek. Yetmemiş: vergileri silinmiş, çevreyi felakete uğratmışlar, cinayet kılıklı sözde "iş kazaları"ndan hesap sorulmamış. Bu anlaşmaları kim imzalamış ?Kim izin vermiş ? Afrikadaki sömürge ülkelerinden farkımız var mı? Vatandaşların uyanık olup milli değerlerine sahip çıkması gerek .

 • S.topuz

  27.6.2024 03:24:09

  "Medeniyetin günahları iyiliklerine galebe edip seyyiatı(günahlar) hasenatına raâcih gelmekle, beşer iki harb-i umumî ile iki dehşetli tokat yiyip, o günahkâr medeniyeti zîr ü zeber edip öyle bir kustu ki, yeryüzünü kanla bulaştırdı. İnşâallah istikbâldeki İslâmiyet'in kuvveti ile medeniyetin mehasini galebe edecek, zemin yüzünü pisliklerden temizleyecek, sulh-u umumîyi de temin edecek. Evet Avrupa'nın medeniyeti fazilet ve hüdâ üstüne tesis edilmediğinden, belki heves ve hevâ, rekâbet ve tahakküm üzerine binâ edildiğinden, şimdiye kadar medeniyetin seyyiatı hasenâtına galebe edip, ihtilalci komitelerle kurtlaşmış bir ağaç hükmüne girdiği cihetle; Asya medeniyetinin galebesine kuvvetli bir medâr, bir delil hükmündedir. Ve az vakitte galebe edecektir."... Bediüzzaman Said Nursî, Risale-i Nur Külliyatı, Tarihçe-i Hayat - 94 🙌🌹🤲🌹😪😭😥😡😤☝️🌙🌍🇪🇺🕊🕊🕊

 • A.Yılmaz

  27.6.2024 01:04:44

  Avrupanın ortasında yıllarca Müslümanları kestiler. Avrupa sesini bile çıkarmadı. Amerika gönülsüz de olsa gelip araya girdi de barış oldu. Avrupa zihniyetinden Müslümanlara dostluk çıkmaz. Tarih buna şahittir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı