"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Allah müsaade ediyor, Birinci Abi etmiyor”

22 Haziran 2021, Salı
70’ li seneleri hatırlayanlar bilir. Mustafa Türkmenoğlu ve Ömer Tuncay Ağabeylerle, Risale-i Nur dâvâsında, haksız yere hapishanede yatanlardan biri olan Receb Yanar Abimiz, İngilizce mektuplaşma arkadaşlarından olan, “Brian Creasser” ile mektuplaşırken, ona Risale-i Nur hakikatlerini anlatıp, neticede Müslüman olmasına vesile olmuştu.

“Brian”, daha sonra Türkiye’ye gelip, ismini de “Zafer Ali” olarak değiştirip, Yeni Asya’da, Selahaddin Tercan ve Burhan Aksoy ile beraber foto muhabiri olarak çalışmaya başlamıştı. Artık o, Yeni Asya haberlerinin fotoğraflarının altında imzası olan “Zafer Ali” idi. Onu, hep sevmiştik, hepimiz sevmiştik. Sempatikliği, cana yakınlığı, Türkçe’yi öğrenirken aksanındaki hoşluğu seviyorduk.

İstanbul’a, Ankara’dan her gidişimde, muhakkak gazeteye uğrar, o zaman abilerimiz mesabesindeki personelle hem-hâl olurduk. Zafer Ali Abimizle de o gidişlerde tanışmıştık. Nükteli ve maceraları çoktu. 70’li senelerin anarşi zamanında haber için gittiği bir yerde, Yeni Asya muhabiri olduğunu anladıkları için solcular onu dövmüştü.

Artık, Müslüman Zafer Ali, dinin her vecibesini yerine getirmeye çalışıyor, soruyor, soruşturuyordu. Malûm, yeni Müslüman olan muhtediler, böyle sorardı. Dediğim gibi, gazetede ve cemaatte, onu herkes severdi. Ama hepsi de rahmetli olan “üç Mehmed’ler” nam, “Birinci, Fırıncı ve Kutlular” Ağabeyler onu bir başka severdi. Üçü ile de mizaçlarına göre münasebeti vardı. Namaz kılıyor, ama tabiî takkesiz. Namaz hususunda hassas olan Birinci Ağabey, bir gün buna demiş ki; “Zafer Ali, namaz takkesiz olmaz, namaz kılarken, bak böyle bir takke takacaksın” der. Ve yanılmıyorsam, ona kendi takkesini hediye eder. 

Bir gün yine, tahminimce Kutlular Ağabeyle, namaz kılarken takkesini takmayı unutmuş ve namazdan sonra, takkenin farz olduğunu zannettiğinden Kutlular Ağabeye “Takkemi unuttum, benim namazım kabul olur mu?” diye sormuş. Tabiî, Kutlular Ağabey de neden böyle düşündüğünü sormuş. Zafer Ali Abi, Birinci Ağabey ile aralarında geçeni anlattıktan sonra Kutlular Ağabey tebessüm edip, “Takke takmak farz değildir, sünnettir. Ama takılması daha faziletlidir” demiş. (Maalesef, nevzuhur bazı ilahiyatçıların da pompalamasıyla, bu takke işine hassasiyet azaldı.) 

Tabiî, Zafer Ali Abi bunu duyunca, hemen ağzından, “Allah müsaade ediyor, Birinci Ağabey müsaade etmiyor” diye şaşkınlığını ifade eden sözler dökülmüş. Tabiî bu söz de, aramızda şayia olunca, hepimizin, hatırladıkça tebessüm etmemize sebeb olan, güzel bir nükte olarak kalmıştı.

Köprünün altından çok sular geçti, hem memleket, hem de Yeni Asya’da zuhur eden hâller sonrası Zafer Ali’nin izini ekserimiz kaybetmiştik.1989 senesinde Bursa’ya tayinen gelmiştim. Bir müddet sonra, Zafer Ali’nin Bursa’da, bir köyde ikamet ettiğini öğrendim. Arayıp, buldum. Bursalı bir hanım kardeşimizle evlenmiş, bir erkek çocuğu varmış. Eskileri, eski günleri yâd ettik. Kendisiyle de bir röportaj yaptık. (https://www.yeniasya.com.tr/2010/07/24/elif/default.htm) Bu, takke hatırasını da sordum,   anlattı. Neden cemaatten kopup, inzivaya çekildiğini sorduğumda, verdiği cevap beni bayağı üzdü ve tefekküre sevk etti. Cemaatî iftirakları kaldıramayıp, çok üzülmüş, onun için hiçbir tarafa gitmemeye karar vermiş. İçimden dedim ki; “Ah muhteremler, lüzumsuz ve fer’i meseleler yüzünden kaybettiğimiz bu şahısların günah ve vebali ne olacak?” Daha sonra tabiî, onu bazı cemaatî faaliyetlere götürdüm.

Okunma Sayısı: 1837
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hilal

  22.6.2021 15:14:36

  Osman abi, o günleri ne güzel anlatıyorsunuz öyle. Ben, bu eski hatıra ve muhabbet yüklü yazıları, bazen gözüm yaşararak okuyorum. Keşke, bizler de, o günleri yaşasaydık. Yalnız, bu iftiraklardan dolayı kaybolan kimseler beni çok üzdü. İnşaallah bu yazınız, nur kardeşlerin ittihadının bir adımı olur.

 • R.Kalyoncu

  22.6.2021 13:01:21

  Fürûattan olan takke meselesine gösterilen hassasiyet, fürûzattan olan ittihad-uhuvvet-tesanüd meselesine gösterebilseydi.. Bu arada sadece zamane ilahiyatçıları değil, eski alimlerden bazıları da takkenin örfî sünnet olduğunu kitaplarında beyan etmişlerdir..

 • Hüseyin

  22.6.2021 09:56:15

  Osman kardeş hem mazideki o güzel günleri hatırlattın. Hemide sanki o hadiselerin o anda içindeymişim gibi geldi. Hele o iftiraklarla alakalı yszdın dağyar etti beni. Evet, bu lüzumsuz şahsi ve indi iftiraklar yüzünden, cemaattan uzaklaşanların vebalini kim üstüne alacak?

 • Yahya YILDIZ

  22.6.2021 08:37:09

  rabbim razı olsun guzel bir hatıra...

 • Ali R. Yardimoglu

  22.6.2021 08:21:13

  Doğuştan ruhen hürdür, istibdadın azını dahi kabul etmez; "..şimdi gidiniz, beni kendi halime bırakınız", ve, "el aman, el aman, ya Hannan, ya Mennan, ......."

 • HÜSEYİN SÖNMEZ

  22.6.2021 08:16:54

  Bir piknikte, pantolonun arka cebinden takke çıkarıp namaz kılmıştınız, o zamandan beri ben de arka cepte takke taşıyorum. Pantolon alırken, iki tane arka cebi olanı tercih ediyorum. Allah CC razı olsun.

 • Sezai MUMCU

  22.6.2021 02:04:16

  Kücükk alemde iki kisi, büyük alemde iki devletin (askeri ikili iliski) bilhassa Islam Dinine ihtida edenlerde cok olumsuz izler birakiyor. Risale-i Nurlarin Almanca tercümelerinde bulunmus cok muhterem bir Alman abimiz vaktiyle Saddam'a KIZGINLIGINDAN Arapca konusmamaya karar vermis. Gerekcesi suydu. Ben bundan sonra Saddam gibi bir adamin dilini konusmayacagim. Buradaki derin YARA bu kadar basit degil tabii ki. Rehber olmasi beklenen liderlerin Islamin serefini ayaklar altina almasi ve gereksiz kavgalar ayriliklar MÜHTEDILERDE GÜVEN DEPREMIYLE COK DERIN YARALAR BIRAKIYOR! Bu nedenle MÜSBET BIRINCI AVRUPA ya EN BÜYÜK DARBE ISLAM ÜLKELERI ICINDE GLADSTONE PLANININ BASARISI VE MÜSLÜMANLARIN ZAAFI!

 • Musa

  22.6.2021 01:05:35

  Muhterem osman abi herzamanki gibi tebessüm ile hüznü harmanlayip istifademize sundunuz.RABBİM bizleri istikametden ve şahsi maneviden ayirmasin İNŞALLAH AMİN

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı