"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kandiliniz değil, Berat Geceniz mübarek olsun!

26 Mart 2021, Cuma
Allah nasip ederse, yarın akşam, üç ayların, Ramazan’dan önceki üçüncü mübarek gecesi olan Berat’ı te’sid edeceğiz.

Mübarek geceler, aslında isimleriyle “Regaib, Mi’rac, Berat, Kadir” diye söylenmesi lâzımken, bizim memleketimizde, bir âdet olarak, “kandil gecesi” diye isimlendiriliyor. Bunu, daha evvelki bir makalemizde ifade etmiştik. (https://www.yeniasya.com.tr/ osman-zengin/kandiliniz-mubarek-olsun-denilir-mi_211645) bu makaleye bakılabilir.

Bu mübarek gece ile alâkalı, duâ tarzında bir şeyler yazmıştık, onlarla bu gecemizi yâd edelim inşâallah.

Yâ Rabbi! Dünyevî hapis musîbetinden berâet eden birinin hadsiz sevinci gibi, Sen de bizim, bu beratımızı hayırlı olarak verip, bizleri sevinenlerden eyle!

Yâ Rabbi! Bu gece, bizlerin bir senelik muhasebesinin görüleceği gecedir. Bu gecede senin berat verdiklerin kurtuldu, kurtulamayanların vay haline! Ya Rab! Beratımızı ver, bizi kurtar, bizi halâs eyle!

Ey Allah’ım! Çok dehşetli bir asırda yaşadığımızı biliyoruz. Sahabe-i Kiram’ın istiâze ettiği, korktuğu, çekindiği, titrediği bir asırda, fitne asrında, âhir zamanda yaşıyoruz! İşte bu fitne asrını tarif ederken, Habibin (asm), o zamanda imanını muhafazaya çalışanları, kor ateşi elinde tutanlara benzetmişti.

Yâ Rabbi! Biz kor ateşini nasıl elimizde tutarız? Onu tutmaya gücümüz, kudretimiz yetmez! Ancak, Sen bizi muhafaza edersen, biz ona tahammül eder, imanımızı muhafaza ederiz inşâallah!

Allah’ım! Öyle dehşetli bir asır ki, bu zamanın insanlarının bir kısmı, âhir zamanın en büyük fitnesi, deccalı dahi tam tanımıyor, bilmiyor. Onu, “hayırhah” görenler bile var. 

Yâ Rabbi! Bizi deccalın şerrinden, fitnesinden, fesadından muhafaza eyle! Bizleri ona, bilerek veya bilmeyerek taraftar olanlardan eyleme! 

Yâ Rabbi! Bu gece, bizlerin ömürlerimizi tayin edeceğin gecedir. Eğer yaşamamız hakkımızda hayırlı ise, din-i mübin-i İslâma faydalı işler yapacaksak, sen ömrümüzü hayırlısıyla geçirmek nasip eyle! Dertlilerimize deva, hastalarımıza şifalar ihsan eyle! Eğer, ölümümüz hakkımızda hayırlısı ise onu ver!

Yâ Rabbi! Bu gece rızkımızın da, talimatını vereceksin, bizlere helâl rızıklar nasip eyle! Haramın her türlüsünden bizi uzak eyle! Rızkımızı genişlettir, işlerimizde muvaffakiyetler nasip eyle. Bizleri, dünyasını ahiretine tercih edenlerden eyleme! Kırılacak cam parçalarını, baki elmaslara değişecek hamakatta eyleme!

Yâ Rabbi! Amellerimizi, yaptığımız, yapacağımız bütün işleri, hakkımızda hayırlara tebdil eyleyerek yapmayı nasip eyle. İhlâs-ı tamme ile günlerimizi, ömrümüzü geçirmeyi nasip eyle! Bizleri, her türlü fitneden, fesaddan, dünyevî ve uhrevî musîbetten, korkulardan, afâtlardan muhafaza eyle! Bir senedir üzerimizde olan, şu virüs âfatından bizleri hâlâs eyle!

Yâ Rabbi! En büyük düşmanımız olan nefis ve şeytan ikilisine karşı bizi muvaffak eyle, muhafaza eyle! Koskoca Peygamberin Yusuf (as) dahi, kötülükleri emreden nefsin şerrinden, fitnesinden, ancak Sana sığınarak “Beni bunların şerrinden, ancak Rabbimin merhameti kurtarır!” dediği gibi, biz de aynısını söylüyoruz! Senin rahmet ve merhametine sığınıyoruz!

Yâ Rabbi! Bizim cüz’î irademizle terakkî veya tedennimize sebep olacak olan; tahdit etmediğin, sınır koymadığın üç hassamız, duygumuz; kuvve-i şeheviye, kuvve-i akliye ve kuvve-i gadabiyemizi ölçüsüz bırakma. O hassalarımızı, Peygamberimiz’in (asm) Sünnet-i Seniyyesini takip ederek kullanmak nasip eyle!

Yâ Rabbi! Dünyevî hapis musîbetinden berâet eden birinin, hadsiz sevinci gibi, Sen de bizim bu beratımızı hayırlı olarak verip, bizleri sevinenlerden eyle! Yâ Rab, beratımızı ver!

Bu geceyi, hayırlısıyla ihya edip, oruç ibadetimizi de unutmadan, sevaplara gark olalım inşâallah!  

Hepimizin Berat Gecesi mübarek olsun!

Okunma Sayısı: 2616
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ayselunalcinar

  27.3.2021 14:58:41

  Allah razı olsun kardeşim,çok güzel bir dua, tekrar tekrar okudum Amin Amin.İnşaallah akşam da nasipse dualarına duanı katmak istiyorum.Rabbim rızasını kazanmayı layıkıyla değerlendirmeyi nasip eylesin.Beratimizi sağ elimize almayı nasip eylesin.Beratimiz hakkımızda hayırlı olsun inşallah.

 • Hilal

  26.3.2021 18:41:21

  Osman abi, o ne güzel dualardı öyle. Cuma vaktinde o duaları yaptım. İnşallah, yarın geceyi geçirirken de yapacağım. Allah razı olsun abim. Yazılarınızı, her hafta " dizi" bekler gibi bekliyoruz.

 • Sema Nur Gül

  26.3.2021 11:06:55

  Ne güzel dualar.. Bu dualara elfü elfi amin amin🤲🏻🤲🏻Rabbim hayırlar yazsın berat defterimize, ömrümüzü imanlı hayırlı sağlıklı eylesin. Emanetini kabz edeceği günde imanla kabre girmeyi nasip etsin inşallah cümlemize

 • ömer ergün

  26.3.2021 10:35:15

  Berat geceniz mubarek olsun Osman Hocam

 • Elif Yıldırım

  26.3.2021 09:26:05

  Berat gecemiz mübarek olsun.

 • Hüseyin

  26.3.2021 05:37:49

  Yahu Osman kardeşim, oruca kalkmıştım. Şöyle gazeteme bir bakayım defim. Tabi senin yazınada. Okudum ve senin her satırına amin dedim. Ne güzel, ne samimiyet ve ihlasla yazmışsın öyle. Allah razı olsun kardeşim.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı