"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Meşveretsiz meşveret...

28 Kasım 2020, Cumartesi
Meşveret, istişare, şûrâ, müşavir, müşavere…

Bunların hepsi de, bizim kültürümüzde olup, cemiyet hayatımızın mühim bir kısmını teşkil eden “istişare, meşveret=mevzuyu bilenlerle danışma, ortak akıl birliği” kelimelerinden meydana gelmiştir.

Cemiyetteki herhangi bir mevzu veya bizleri alâkadar eden herhangi bir şey için etrafımızdaki itimat ettiğimiz, bilen kimselerle yaptığımız bu ortak akıl birliği, dar dairede ailemizle, biraz daha geniş dairede cemaat, cemiyetlerle, daha da genişi memleket ve İslâm Âlemi nezdinde yapılacak işlerin, sıhhatli ve ortak bir akılla hareket edilmesi işidir.

Bununla alâkalı, Kur’ân-ı Kerîm’de başlı başına, müstakil bir sûre de vardır. Şûrâ Sûresi 38. âyet-i kerimesinde, Müslümanların işlerinde birbiriyle istişare etmesi emredilmektedir. (Yeri gelmişken şunu da hatırlatalım, bazıları, “Şûrâ” ile “Şuara” sûrelerini karıştırır. ”Şûrâ” istişare, meşveret manalarında iken, “Şuara” şairler demektir.) İnsanların ve cinlerin tek Peygamberi, Resûlullah (asm) istişareye, şûrâya çok ehemmiyet verirdi. Neticesinin menfi çıkacağını bildiği halde, Uhud Savaşı sırasında çıkan istişareye göre hareket etmiştir.

İşte, Allah’ın emrine tâbi olan Müslümanlar, işlerinde birbiriyle istişareye müracaat eder ve o istişare neticesinde de çok hata yapmazlar. Zaten isabetinde iki, isabetsizliğinde de bir sevap vardır. Ama muhakkak meşveretle yapılması gereken işlerde, sen, istişaresiz, tek başına, kendi kendine bu işi yapmaya kalkarsan, onda sevap yoktur. Hele bir de onun neticesinde yanlış bir netice meydana gelirse, onun mesuliyeti o yanlışlığı yapanın kendisine aittir.

Ondan dolayı, tek başına istişare, meşveret olmaz. Meşveret, cemaatle yapılır. Ve onu kimse yönlendiremez. “Benim dediğim gibi olursa kabulüm, yoksa kabulüm değildir” diyemez. Onun adı da zaten, “meşveret, istişare” olmaz. Maalesef, enaniyetlerin, kendini beğenmişliğin zirve yaptığı asrımızda, her zaman baş olmaya kalkan adamların diretmesi ve egosu yüzünden bazı istişarelerin neticesi iyi olmamaktadır.

Hani meşhurdur, bazı evlerde, evin babası dermiş ya, “Ben sizin babanızım, ben ne dersem o olur!” aynen onun gibi, bu herhangi bir cemaat, cemiyet içerisinde de bazı kendisini; rüçhaniyetli, üstün, büyük gören zatların da bu tavır ve tutumu takındığı müşahede edilmekte, görülmektedir.

Bu hastalık, daha yukarılarda da görülmektedir. Tek adamların, tek başına, kendinden menkul meşveret yaptığı çok görülen bir şeydir. ”Benim dediğim, düşündüğüm doğrudur. Ben ne dersem o olur. Başkasınınki yanlıştır” felsefesi var ya… İşte o...

Okunma Sayısı: 1330
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin

  28.11.2020 14:23:26

  Osman kardeş aynen öyle . Kendi cemaatimizdeki meşveret işleri öyle olduğu gibi, devletin en tepesi de öyle . Zaten yazının sonunu da, ustalıkla öyle bağlamışsın.

 • Sezai MUMCU

  28.11.2020 14:12:44

  YENI ASYA ÖNEMLI KITAPCIKLAR DIZISI diye bir köse istisare ile gazetemizde yer bulabilir. Bu cümleden olarak YENI ASYA NESRIYATI el kitapcigi: Istisare Adabi ve Toplanti Yapma Sanati ile baslanabilir. Hz. Hudvarî denir: Ve mâ tevfiki illa billah aleyhi tevekkeltu ve ileyhi unîb. (11-HUD 88) Başarım ancak Allah’ın yardımı iledir. Ben sadece O’na tevekkül ettim ve sadece O’na yöneliyorum.

 • Sezai MUMCU

  28.11.2020 13:24:19

  Kul in küntüm tuhibbunallahe fettebiuni yuhbibkumullah, 3- Ali İmran 31 De ki; Eğer Allahı seviyorsanız bana uyun ki o da sizi sevsin Ve etîûllâhe ve resûlehû in küntüm mu’minîn(mu’minîne). 8- Enfal (Ganimetler) 1 Eğer mü'minlerseniz, Allah'a ve O'nun Resûl'üne itaat edin. Yâ eyyuhellezîne âmenû etîûllâhe ve etîûr resûle ve lâ tubtılû a’mâlekum. 47- Muhammed 33. Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygambere itaat edin. İşlerinizi boşa çıkarmayın Bu üc ayetin ortak paydasi sudur Allah Resulu ASM ancak Allah'in emir ve rizasi dairesinde konusur. Gönlü muhalefet etse de amcasinin katilinin IMAN ile Hz. Vahsi RA bir SAHABE oldugunu SÜNETULLAHA uyarak tam teslimiyetle kabul etmistir. Her evde bulunmasi gereken ve devamli tekrar edilmesi gereken YENI ASYA NESRIYATI el kitapcigi var. Istisare Adabi ve Toplanti Yapma Sanatti 5 TL. Alamiyorum ama telefonum bilgisayarim var diyen 100 kisinin masrafini ben karsiliyorum.

 • Ayselunalcinar

  28.11.2020 12:49:14

  Yine çok önemli, güzel bir konu,Tebrikler kardeş.👏👏👏

 • Hilal

  28.11.2020 11:05:32

  Bütün duygularımla katılıyor ve altına imzamı atıyorum Osman abi. Özellikle cemaatimizdeki sıkıntılardan biri de. Herkesin meşveretten çıkan sonucu kabul etmesi gerekirken, bazıları yazıda ifade ettiğiniz tavrı gösterebiliyor.

 • Abdullah

  28.11.2020 08:00:35

  Bu dediğiniz hal,ben ne dersem o olur diyenler; içimizde oldukları gibi,içtima-i ve siyasi alanda da vardırlar. Şu anda cemaat olarak bunun sıkıntısını,sancı sını yaşıyoruz.Kolay değil,enelerin zir ve yaptığı bir asırda yaşıyoruz. Eneyi aşıp,hakka ram olmak, benliğini cema atın şahsi manevisi içinde eritmek her babayiğidin k^arı değil. Bazen yazar lık,bazen kitap sahibi olmak,büyük kitlelere konferans vermek ve bazen de teveccühü nas insanın başını dön dürebiliyor.Eneye kaptırıp,vartalara yu varlandırabiliyor. Onun için,bilhassa toplumun içinde bazı meziyetlerle gö rünenlerin son derece dikkat etmeleri gerekiyor.Menafii cüz'iye ve hissiyatı süfliyenin manyetik alanından kurtul maları ve ayrıca altı desise-i şeytaniyeleri etkisiz hale getirmeleri gerekiyor.Aksi halde her an bu insanı helakete götüren desiselere kapılma ihtimali kuvvetlidir.

 • Mehmet Türeli

  28.11.2020 06:31:26

  Meşveret demokratik ortamlarda, hür irda ve aklı selim ile enaniyetini tamamen ortak havuza atarak yapıldığı takdirde isabetli karar alınır, isabet etmezse de alınan karara saygı gösterilir. Birinin bir fikir ileri sürmesiyle meşveretin meclis üyelerine zorla kabul ettirilmesi kabul edenler, etmeyenler kabul edilmiştir şeklinde meşveret olmaz.

 • Rıdvan Ercan

  28.11.2020 00:31:52

  Tebrikler.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı