"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Zamlardan sonra gel de Demirel’i arama

07 Ocak 2022, Cuma
Takriben bir sene evvel, bu sütunlarda “Zam, zam zam… ucuzluk ne zaman?” başlıklı bir makale yazmıştık.

Üzerinden bir sene geçtikten sonra, o makale aklıma geldi de bugünkü kazık zamlardan sonra kendimi tebessüm etmekten alamadım.

Bu ne yaaa? “Adalet ve kalkınma”, oldu “Adaletsiz ve batırma”. Evet, adaleti uçurdular, milleti de yapılan şu yüzde yüz zamlarla batırdılar. Yazık değil mi bu millete? Ne yaptınız, nerede hata yaptınız da bu işler böyle oldu? 

Her şeyin fiyatı bir sene içinde iki misline çıktı. Çalışanların maaşları hariç tabiî. Hele şu en son yapılan elektrik ve doğal gazdaki kademeli kazık zammının ise anlatılacak bir tarafı yok. Neymiş efendim? “Dar gelirli vatandaşı düşünerek, onlarda kademeli fiyat ayarlaması (yâni, büyük zam kazığı) yaptık”mış.

Nasıl dar gelirliyi düşünmekmiş o? Elektrikte birinci kademe limiti aylık 150 kw/saat olarak ayarlanmış. Eeeee, ondan fazla kullanılırsa ne olacak? Yüzde elli zamlı olacak. Onunla da kalmıyor, onun da bir limiti var, onu aşan da daha başka zamma tâbî olacak.

Yahu, milletle dalga mı geçiyorsunuz siz? Bu asırda buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, bulaşık makinesi artık köylerde bile kullanılıyor. Zaten onların aylık sarfiyatı o miktara yakın. Şofben, kombi ve diğer elektrikli aletleri vatandaş kullanmasın mı? Lâmba yakmayıp karanlıkta mı otursun? Yoksa millet dağlara çekilip, mağaralarda mı yaşasın? Aklınız sıra tasarruf yaptıracaksınız. Ama olmuyor işte. Onlarla tasarruf olmaz! Yapacaksanız, sizin yaptığınız ve milletin paralarından yapılan, debdebeli, gösterişli harcamalardan vaz geçip, onlarla tasarruf yapın. 

40-50 sene evvel, ihtilâlcilerin ve Ecevit’li CHP hükümetlerinin yaptığı böyle kazık zamlara rahmetli Demirel şöyle söylerdi: “Bunlar vatandaşa hayatı, yaşamayı lüks sayıyorlar!” Aynen şimdilerde olduğu gibi… Demirel, şimdi bu zamanda, o zamanki hâliyle olsaydı ne yapardı acaba? “Gök kubbeyi başlarına mı geçirirdi?” yoksa beceriksizliklerinden dolayı “Beceremiyorsanız çekin gidin! Milletin önünü açın, milletin önüne sandığı getirin!” mi derdi? 

Hakikaten, Demirel rahmetli, şimdi olsaydı milletini de arkasına alıp, bunlara öyle bir muhalefet yapardı ki nereden geldiklerini bilmezlerdi.

Aldatmakla iş görme vasfı,  kimlere aittir? Varın, onu da siz söyleyin. 

BİR VEFAT DAHA

80 ihtilâl-i hâinânesinin, Nur Cemaatine vurduğu büyük iftirak darbesinden evvel, hatırlayanlarınız varsa, Yeni Asya’da çıkan, reklâm -ilânlarda, Ağrı- Patnos’tan “Şahinler Ticaret” diye, bir lâstik bayii reklâmı çıkardı.

Patnos’taki Nur hizmetleri denilince, akla ilk gelen bu “Şahin” ailesinin babaları Hacı Ensâri Ağabeyimizin de vefat haberini aldık.

Sülâlece Nur Talebesi olan bu ailenin büyük babaları Kerem Şahin, Patnos Belediye Başkanlığı ile DP ve AP milletvekilliği yapmış bir zattı. İşte, Ensâri Ağabey de onun oğlu idi. Ankara’da, 70’li senelerde, mühendislik tahsilimizi yaptığımız zaman, beraber okuduğumuz Necati Şahin ve sonradan Bursa’ya geldiğimizde bir arada bulunduğumuz; Kasım, İhsan, Adnan, Said, Rahmi ve Muhammed kardeşlerin de babası idi.

Hacı Ensâri Ağabeyle ilk defa, 1976 Van Mevlidi için Erzurum üzerinden Van’a geçerken uğradığımız Patnos’taki dükkânında tanışmıştık. Ondan sonra da Bursa’da ara-sıra görüşüyorduk. Çok mübarek, ihlâslı, güler yüzlü, kimseyi incitip kırmayan, mütevazı, beyefendi ve ehl-i hizmet bir ağabeyimizdi.

Allah rahmet eylesin. Makamı- mekânı, Cennet olsun inşâallah! Akrabalarının ve sevenlerinin başı sağ olsun.                   

Okunma Sayısı: 1579
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin İlhan

  7.1.2022 20:51:30

  Yahu Osman ağabeyim asrın dehası,ekonomi kitabı yazarı böyyük iktisatçı,ümmeti temsilde zafer üstüne zaferler kazanmııış ve dahi boynuna YAHUDİ CESARET ÖDÜLÜ takarak o ülke seniiin,bu ülke beniim diye dolaşmış,bütüüün gayreti İsailoğulları için fevkaldenin fevkinde hizmeti nedeniyle tüm islam ülklelrri HAHAM EFENDİLERİ GELMİİİŞ,HARAMSARAY da ULU EFENDİMİZE diyerek dualarını almış,bu deha neden zam yapıyor hikmetini anlayallım. Işıkları az yakar,karanlıkta oturursak gözleirmiz yorulmaaz,kombi,kalorifer yakmaz soğukta oturursak kan dolaşımı hızlanır,kişi sağlıklı kalır.Birde üstüne üstlük gerilip avazı çıktığı kadar bağırısa antideprasan almış gibi faide görür.Uygulayın ve kalın sağlıcakla.

 • Hüseyin

  7.1.2022 11:36:37

  Osman kardeş, senin bu rahmetli Demirele gösterdiğin vefa takdiri şayandır . Şimdi solcular bile ondan af diliyor. Çok ettik ona diyorlar . Hacı Ensari efendiyede Allah rahmet eylesin inşallah.

 • Ömer arcok

  7.1.2022 08:05:56

  Bir ülkenin kalkınmış ligi elektirik tüketimiyle ölçülür.ulkemizdeki bu elektirik doğal gaz ve sekere zamlar isabetsiz özelleştirmeden kaynaklandığını düşünüyorum.Rabbim ülkemizi idare edenlere akıl izan feraset versin.Devlet memurları 65 yaşında yaş haddinden emekliye sevk ediliyor,bizdeki siyasetcilerde ise yorulmak emekli olmak gibi bir sınır yok Rabbim ülkemizin yar ve yardımcısı olsun

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı