"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bahtiyarlığa sırt çevrilir mi?

08 Ocak 2021, Cuma
Şu ahirzaman hadisatının tazyikatı ve zahmetleri, küfrünün şiddeti zamanında bahtiyar ve kahraman bir kısım tahkiki iman sahibi Müslümanlar bütün gayret ve cehdleriyle iman ve Kur’ân hizmetinde bulunmaya; bu saadet ve ferahlığı netice verecek, ehl-i imanın imanlarının kurtulmasına vesile olacak faaliyetleri yapmaya çalışıyorlar.

Bilerek veya bilmeyerek bu zamanın Müslümanlarına yardımcı olmaya çalıştıkları; bu neşr-i Kur’ân ve iman hizmetleriyle yarım kalmış, altı ay sürmüş Hazreti Hasan’ın (ra) hilâfetini devam ettirmeye, belki de izn-i İlâhî ve ihsan-ı İlâhî ile tamamlamaya çalışıyorlar.

İnşallah iman hakikatlerinin neşri, anlaşılması, anlatılması ve devamı noktalarından Hazreti Hasan’ın (ra) kısa hilâfetini uzun bir zaman aralığına çevirecek, onu beşinci halife makamında görecek, o makama lâyık hizmetleri; imanî, Kur’ân’î, İslâmî, insanî vecheleriyle inşallah yerine getirmeye kudsî icaplarına göre yapmaya çalışıyorlar.

Demek ki Asr-ı Saadette, Sahabe-i Kîram Efendilerimizin tek gayeleri olan Allah’ın rızasını kazanma yolunda; iman, Kur’ân, İslâmiyet hizmetlerine bu ahirzamanda da bir devam edici, bir mütemmim olarak hizmette, iman hizmetinde bir koşan, koşturan, çalışan Risale-i Nur Talebelerinin şahs-ı mane- visinde Hazret-i Hasan’ın (ra) hilâfeti devam ediyor ve hükmünü icra ediyor.

Öyle ise, şu mukaddes mana ve vazifeye namzet olan ve inşallah ihlâs, uhuvvet, sadâkat, aşk, şevk ve ümidle dahil olan Risale-i Nur Talebeleri; bu büyük bahtiyarlık ve unvan için Risale-i Nurlar’ın, Kur’ânî ve imanî şahs-ı manevisinin şemsiyesi, çadırı altında muhakkak inhiraf etmeden bulunmaları, olmaları gerekiyor,

Evet, izzet-i ikrâm ve ihsan-ı İlâhî iktiran olarak Risale-i Nurlar’la bir insanın, bir mü’minin başına gelebilir… Bu bahtiyarlık imân, Kur’ân hizmeti noktasında önemlidir. Hamd ve şükür ister. Ama bundan da önemlisi bu nimete karşı nankörlük ederek (hizmette gaflet ve tevakkuf gibi) sırtlarını dönmemeleridir. Bilâkis bütün gayretleriyle iman, Kur’ân hizmetine sahip çıkabilmeleridir.

Okunma Sayısı: 1059
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali R. Yardimoglu

  8.1.2021 11:26:50

  FesubhanAllah!! "Hz.Hasan" mubarek adini vererek, bu yazidan 1gun evvel, (burada), 1gmail, Mustafa Ozturkcu Hoca'ya yazmistim, simdi ise bu yazıda, ismi tevafukla mevzuu olmus: ....Allah vergisi, kanavice isi dantel misal siyaset ilmini, ve Devlet-i Âliye sanatini, feyiz ve basiretle, hem hediyeli genetikle, mubarekler Abbas ve Hasan seceresinden, tam almistir Bz; iste essah vesayet budur, buna denir, kiskanan hasedler kiskanmamali..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı