"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Amerika’da neler oluyor?

Şükrü BULUT
10 Haziran 2020, Çarşamba
Georg Floyd, Mineapolis’te bir emniyet görevlisinin hunhar zulmü altında son nefesini verirken, “n’olur bırakın, nefes alamıyorum…” diye yalvarıyordu.

Bu vicdanşiken sözlerin, insanlığın vicdanını ne denli sızlatacağını görenler bekledikleri fırsatı buldu ve senaryolarını devreye soktu. Sokakları ateşlemek üzere kıvılcımı hangi eller çakmıştı… Bu hareketi Mısır Devrimindeki “temerrüdlere” ve Türkiye’deki “geziye” benzeten Yeni Şafak’taki meşhur yazar, farkına varmadan alkışladığı olayın mahiyetini de deşifre ediyordu, köşe yazısında…

Amerika düşmanlığına sebep emperyalistlerin hayatlarını devam ettirebilmek üzere düşman hareketleri de finanse ettiklerini, okumayanlara anlatmak çok güçtür. Bir de siyasî tarafgirlik kulvarına düşmüşlerse iyice güçleşiyor. Meselâ, St Petersburg ihtilâlini Rotschild’in finanse ettiğini, Troçki’nin başkomutanlığında Kızıl Ordu’nun tesis ve teçhiz edildiğini sosyalist internasyonalcilere nasıl anlatacaksınız… Yakın tarihimizde BOP’u veya Arap Bahar’ını finanse edenlerin komünist-kapitalist olduklarını günümüz sosyalistlerine ve hatta selefi ruhlu siyasal İslâmcılara anlatmak o kadar zor ki… Sağ eliyle Macron’u ve sol eliyle “sarı yeleklileri” besleyen meşhur bankacıyı Fransızlara anlatmayı kolay mı sanıyorsunuz… Zira karşısında AB düşmanı ırkçı Le Pen var.

Dünyada olup bitenleri devletler-milletler labirentinde durup analize kalkışanların, hep yanlış düşündükleri 11 Eylül sonrasındaki hadiselerin arşivlerinde kayıtlı. Gönül arzu eder ki, tarih tekerrür etmesin.

Ahirzamanda; demokrasi, insanî değer, çevre, tarih, kültür, medeniyet ve semavi dinler karşısında konumlanan tahribatçı cereyanlar; “haklı cephelere” de eleman yerleştirdiklerinden, mahiyetlerini anlamak kolay olmuyor. Amerika’da, Avrupa’da, Çin’de, Libya’da, Yemen’de, Myanmar’da ve hatta Hindistan’da olup bitenlere bu cihetten bakmak zorundayız. Yoksa, farkına varmadığımız halde deccaliyet dolmuşuna binip süfyaniyet türküsünü çığırttırıyorlar bize. Bu tarihî ve sosyal sayfaları doğru analizimize yardımcı olacak yüzlerce prensip var Risale-i Nur Külliyatı’nda, Mealen:

· Düşmanımızın düşmanı, düşman kaldıkça dosttur.

· Eski hal muhal, ya yeni hal yahut izmihlal.

· Devletler-milletler savaşı bitti. Sınıf savaşları dönemi başlıyor.

· Birinci Dünya Savaşı’nın bitimiyle tarih yeni bir çağ açıyor, bize…

· Nesh-i insaniyetçileri, bütün farklılıklarıyla tanımamız gerekiyor.

· Ahlâkı esas almayan demokrasiler ölür.

· Tüketimi teşvik eden devletler çöker.

· Demokrasiler milletleri ve devletleri dağılmaktan kurtarır.

· Biz ferec ve ferah ve sürur ve fütuhat isteriz-fakat kâfirlerin kılıncıyla değil!

· Hakim dünya cereyanlarına dayanan bütün hareketlerin neticeleri onların hesabına geçer.

· Faiz ve bankacılığı esas alanlar dünyanın en zalim, zararlı ve fena insanlarıdırlar.

Ve buna benzer daha yüzlerce prensip, hepsi de âyet ve hadis-i şeriflere dayanıyor.

Bu arada; devletleri, coğrafyaları, olayları ve kişileri ölçü almaya bedel; Kur’ân’ın değişmez düsturlarını esas alanlar, her yerde doğru teşhis avantajına kavuşurlar. Küreselleşmenin siyaseti, ekonomiyi, hayatı, ahlâk ve haberleşmeyi tekeline almaya çalıştığı bir zamanda, ahirzamanın şerir cereyanlarıyla mücadele yolunun; insan, toplum, milli devlet düzeyinde ancak bölgesel ittifaklardan geçtiğini bilmeyenler, kaybederler. 

George Floyd mazlumdu. Amerikalı internasyonal ihtilâlcilerin isyanlarına “maya” olacağını nereden bilecekti ki… Her batıl hareketin temelde bir hakikate dayandığını söyler, dururuz. Minneapolis ve Washington’da da böyle oldu.

Biliyoruz ki; Ye’cüc ve Me’cüc’ün vatanı yoktur. Çekirge sürülerine benzer, iklime göre hareket ederler. Amerika’da başlayıp sırayla Avrupa metropollerine sıçrayan terörde de böyle. Millî devletleri zayıflatarak demokrasi ile idare edilemez hale getirmeye çalışıyorlar. Çin’deki sermaye bu ihtilâllerde kullanılacakmış. Ah zavallı mazlum Çin halkı… 1949’da yakalandığı Yahudi asıllı Marksist teorisyenlerin elinden bir türlü kurtulamadı...

Okunma Sayısı: 2215
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Veli Kul

  11.6.2020 15:35:37

  İblis (Kafir olmadan ki ismiyle Azazil) veya Şeytan asıl mesleği kıyamete kadar İNSAN'IN yani Hz.ADEM in secde edilme emrine layık olmadığını hem KÜFRÜN YOLUNDAN hem de suret i hakktan ( HAKK YOLUNDAYMIŞ gibi görünerek) İSPATLAMAYA ÇALIŞACAĞINI BİLİYORUZ, Ne acıdır ki Allah'ın kendilerini alemlere tercih ettiği bir millet olarak sena ettiği KULLARI doğru yoldan saparak HARAM OLAN YERYÜzÜNÜ FİTNE ve FESADA BOĞMAYA aynı İBLİSİN yolundan giderek kendi milletlerinden hariç GOYİMLERE (YAHUDİ OLMAYANLARA) her türlü haksızlığı, zulmü ZU'M ederek hak gördükleri için İNSANLIĞI MAALESEF TUZAKLARDAN TUZAKLARA DÜŞÜREBİLMEKTELER. Dünya'da bu FİTNE ve FESADI bikakkın deşifre edip beyan edebilen ancak Risale i Nurlardan hakikat derslerini tedris etmiş muazzez Yazarımız Şükrü Bulut gibi imanlı, cesur, gayyur insanlardır. Binler TEBRİKLER

 • Ismail S.

  11.6.2020 12:39:47

  Anarşistlik ise istibda-dı mutlaktan başkası ile idare edilemez!

 • Osman

  10.6.2020 19:46:52

  Tebrik ederim Çok güzel bir analiz Mevcut dünyanın durumu. bu Demokrasi adalet eşitlik hakca dağılıım hürriyet için inançlar İçin çalışma ya devam

 • Demokrat Avrupa

  10.6.2020 17:11:07

  Amerikadaki kavganın Başkan Trump etrafında verildiğini biliyorsunuz. Fakat yazınızda konumlandırma noktasında durumun açığa çıkarılmadığını düşünüyorum. Yani biraz daha açıklama gerekiyor.

 • Hüseyin

  10.6.2020 15:21:59

  Çok kıymetli yazarımız yine, gündemin mühim bir konusunu bizlerin istifadesine veciz bir şekilde ifade etmeye devam ediyor. Her toplumu ayakta tutan, dengede durmasını sağlayan, görünür görünmez iç ve dış fay hatları vardır. Irkçılık, toplumları bir arada tutan fay hatlarını kıran, görünür görünmez facialara yol açan, ölümcül bir virüstür. Irkçılık yaradana açık bir savaştır, yaradanın yarattıklarını sırf kendisine benzemiyor diye varlığını beğenmeme, istememe, varlığa kast etme halidir...

 • Dr. Bahtiyar Aziz

  10.6.2020 11:32:07

  Başkan Trumpı demokratik yollarla engelleyemeyenler sokakları ateşe vererek durdurmak istiyorlar. Bu isyanın tüm dünyaya yayılacağını düşünüyorum. Tıpkı 1968 olayları gibi. Çünkü organizenin solda olduğunu ve yıkma ile yürüdüğünü görüyoruz.

 • Fatma

  10.6.2020 10:09:56

  Dunya küçülüp odalarımızda fakat hiç bir şey yapamamak o kadar içimizi acıtıyorki dünyayı yönetenler hep zalimler mi olacak Allah yinede inş zalimlere fırsat vermesin sizden ümit yazılarıda bekliyoruz 😪

 • Bülent

  10.6.2020 09:33:22

  Amerika daki kalkışmalarla Komünist Çin idaresi veya onların buradaki müttefikleri arasındaki ilgileri de,varsa şayet nazara verseniz memnun olurum.

 • Leylanur

  10.6.2020 09:20:37

  Amerika’da yeni bir iç savaşın çıkması, imkansıza yakın mantık dışı. Eski şartlar olmadığı gibi, savaş taraftarları gmenletden ordu mu kuracaklar. Bu ordu kimin için savaşacak.

 • Nura

  10.6.2020 09:19:22

  Çok ilginç şeyler oluyor. Korona döneminde bu protestoları yapanlar pandemiden çekinmediklerine göre, bütün bu işler aynı merkezden idare ediliyor.

 • Hayati

  10.6.2020 09:05:14

  American first düşüncesini mi yıkmak istiyorlar. İsyanı oradan başlatıp Svrupa da devam ettirenlerin maksatları yalnızca Trump mı?

 • Mehmet Demir

  10.6.2020 01:34:03

  İyi bir analiz Allah razıolsun.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı