"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bayram temizliğini bilir misiniz?

Şükrü BULUT
19 Temmuz 2021, Pazartesi
Çocukluğumuzun dünyasına kazınan hatıra ve isimlerin, âlem-i berzaha geçiş sınırına kadar en kalıcı şeyler olduğunu tecrübe edenler daha iyi bilirler.

İşte o kalıcı hatıraların arasında, halâ çok canlı ve hareket halinde olanların içinden yazımız için “bayram hazırlığını” seçtim. Çocukluğumuz ve bayrama hazırlanan evimiz… Rahatımızı alabora eden evdeki telaş ve koşuşturmalar… Her şey elden geçiriliyor. Yıkanacaklar dere kenarına veya çeşme başına… Kazanlarda sıcak sular ve temizleyiciler olarak meşe külü, killi toprak ve daha nice yerli maddeler… Evlerin içinde sergi, perdeler, çamaşırlar ve pencereler dâhil dokunulmadık bir şey bırakılmaksızın her taraf buram buram “temizlik” kokardı. Günümüzün kimyasallarındaki esanslarda bile bulamadığım güzel kokular… Bayram gelecek. Bu evler şenlenecek ve öbek öbek insanlarla dolacak… Unutamadığım o tatlı helecan ve heyecanı bu bayramda, daha geniş bir dairede ve daha celalli yaşayan yörelerle, eski bayram temizlikleri arasında bir tedai oluştu zihnimde…

Almanya’da, İkinci Dünya Harbi’nden bu yana görülmemiş bir yağmur, işte kurban arefesindeki ülkenin en çok kirlenen yörelerini öyle temizledi ki… Yalnızca, kirlilik ve habasetin sembolü ahlaksızların berbat ettikleri şehirler, cadde ve sokakları değil; etraflar, yöreler, tatil yerleri, otobanlar ve hatta nehir yatakları bile bayrama hazır hale getirildiler. Ne de olsa Mesih’in ülkesi… Temizlenmeden bayrama girecek değildi, ya… Ahir zamanda insaniyeti bitirmek üzere hücuma geçen meşhur cereyanlara karşı “din-i Hakk’ın bir kanadını” temsil edecek Almanya’nın böyle bir temizliğe ihtiyacı varmış. Bildiğiniz üzere ahlaksızlar, HAZİRAN ayını, tüm dünyada habis etkinliklerine ayırmışlardı. Bu etkinliklerle yalnızca ruhlar ve bedenler kirlenmedi, tabiata da hoş olmayan kokular sinmişti. Ve haziran bitince de, misafirhane sahibi bu yöreyi “SU” ile temizledi… Avrupa Birliği’nin direksiyonuna oturan ülkenin azıcık ders alacağı nitelikte bir temizlik. Yalnızca Bad Neuenahr-Ahrweiler köyünde üç bin beş yüz ev ya yıkılmış veya kullanılamaz hale gelmiş, Yağmur sularıyla.. Temizlik esnasında suya kapılmış iki yüze yakın insan ile halâ kayıtlarda görünmeyenleri de, bu temizliğin kurbanları olarak tanımlayacağız, galiba…

Okuyucularımız Almanya’daki temizlik ile Kurban bayramı arasındaki zihni irtibatı kurmakta zorlanmasınlar. Mademki; insanlığı ve semavi dinleri yok etmeyi plânlarına koymuş dehşetli cereyanlara karşı Almanya, bilmecburiye DİN-İ HAKK safında yer alacak. Yani İslâmiyet ile ittifak ederek hem dünyamızı, hem insanlığı ve hem de semavi din mensuplarını bu saldırgan güruhlardan kurtaracak ise, mutlaka İbrahim(as)’ın bayramına tertemiz girmesi gerekiyordu. Hz. Mesih’in barış ve medeniyet projesi olan AB’nin sivil Marksistlerce istismarına göz yumdular, Almanlar. Avrupa Birliği’nin misyonunu gerçekleştirmemesi için neocon siyasetçi Von der Leyen’i Brüksel’e gönderenin de Almanya olduğunu tekrar hatırlayacağız. Hatta Almanya’nın bu duruşuna güvenerek ileri giden ve şimdi yağmur temizliği karşısında diz çöküp ağlayan Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Polonya ile Macaristan’a müeyyide uygulamayı bile gündeme aldırmıştı.

İster kabul edelim, isterseniz etmeyelim. AB’de de Hıristiyanlıktan sonra en etkin olan İslâmiyet’e İsevi Avrupa değerlerine sahip çıkmayan Müslümanların da burada önemli bir hisseleri var. Söz konusu ahlak ve iffet düşmanlığı da yapan cereyanın, tam bir ay boyunca Almanya’da yaptıkları etkinlikleri okuyup görmemiş olsanız bile, tahmin edebiliyorsunuz. Pandemi nin milleti tedirgin etmesinden istifade ile bu sapıklık yolunda, özel ve kamusal alanda icra edilenlerin boyutlarını, ancak hususi araştırmacılar ortaya çıkarabilir. Çünkü hem gizli, hem münafıkane ve hem de hürriyet perdesinde mağduriyetle mesafe almaya çalışıyorlar. Ellerindeki büyük sermaye ve bilhassa medya ile kamuoyunu kısmen de olsa yanlarında imiş gibi başardılar. Almanya Devletinin simgesi olan LUFTHANSA şirketinin de bu sapıklığı “personel, müşteri ve diğer konuşmaları” çerçevesine dâhil etmesi, belki de bardağı taşıran son damla olup Kuzeyden Güney’e doğru sel olup taştı, diyoruz. Bu arada Penny gibi LGBT’ye destek veren şirketlerin de ahlâksızların kamuoyu oluşturmalarındaki katkılarını elbette göz ardı edemeyiz. Büyük bir ihtimaldir ki, yakın bir zamanda Almanya’daki LGBT destekçileri de, uğrayacakları kayıplardan dolayı Rusya’daki şirketler gibi dönüp efkâr-ı ammeden özür dileyecekler.

Dünyamızı kirletenlerin kirliliklerini Rabbimiz yalnızca su ile gidermiyor. Suyun yanı sıra TOPRAK; GÜNEŞ/ ATEŞ ve HAVA/ RÜZGÂR ile de bu nezafeti gerçekleştirdiğine insanlık şahit olageliyor. Allah’ın; isim, sıfat ve fiilleriyle en çok üzerinde tecelli ettiği bu dört unsurun bazen küresel ordulara dönüştürülğünü, bazen temizlikte bulundurulduklarını hayretler içinde seyrediyoruz.

Biz Almanya’daki “BAYRAM TEMİZLİĞİNİ” konuşunca, Türkiye’deki bazı okuyucularımız Temmuz güneşi altında susuzluktan şikâyet edeceklerdir. Rabbimiz Kur’an’da, ekseriyetin hatasıyla gelen musibetleri geçmiş kavimler üzerinden kıssalar halinde ders veriyor. Öyle musibetlerden kaçınınız ki, geldiğinde hatayı işleyene mahsus kalmaz. Suçsuzları da musibetlerin imtihan gereği kucaklayabilir, diyor. Anadolu kuraklığında da temizliğin “GÜNEŞ/ATEŞ” ile yapıldığını söylemek pekâlâ mümkündür. Kırk seneyi dolduran 12 Eylül felâketinin hipnozundan kurtulamayıp müstebit, rüşvetçi ve zalim idarelere destek veren ahaliyi kuraklık ile imtihan eden Rabbimizin, mutlaka o yörelere de verdiği bir dersi vardır. Aynı zamanda güneş ile birçok hatayı pis kokular saçmaktan, musibetzedelere kurtarıyor. Bu noktaya itiraz edeceklere; ülkemizde mevcut hükümete en fazla destek veren vilâyetimizin son on sene içinde; sel ve heyelanlardan uğradığı zararların dokümanını, internetteki Bilgilerden çıkarmasını tavsiye ediyoruz.

Almanya’daki yağış ve kayıpları yorumladığımız manalar bize aittir. Bu bir telakki meselesidir. Sübjektif olduğundan itiraz ve münakaşaya da gerek duymaz. Fakat tartışılmaz bir hakikat var. Allah’ın her iki şeriatı da birbirine bağlıdır. İnsanlığın sınırını zorlamada inat gösterenlere dünyanın yaratıcısı, genellikle karşılarına su, toprak, güneş/ateş ve hava/rüzgâr dan oluşan ordularını sevk etmiştir. İnkâr edenler; bilimi, tarihi, mücerrep hakikatleri ve insani değerleri inkâr etmiş olurlar.

NOT: Marksist yeşillerin bu tufana sebep çevre faktörlerini göstermesini, hikmet ve sebepler nakzediyor. Ki bu münafık dinsizlerin bir eli çevreyi tahrip eden büyük sermayedarların cebinde, diğeri ise mağdur halkın omuzunda… Bu konuyu inşaallah işleyeceğiz.

Okunma Sayısı: 2193
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Sezai MUMCU

  21.7.2021 02:24:22

  Allah'in ihsan ettigi bayramlari icin temizlenmek ne güzel! Vallahu yuhubbil mutatahhirin (8 Tevbe 108) Allah da temizlenenleri sever.

 • Sezai MUMCU

  21.7.2021 01:19:01

  Bir hakikatin farkinda olmak ve ona ulasmak. 6000 küsür sayfalik 300 bin Kur'an Tefsirleri arasinda KIYAMET ASRININ her önemli mes'elesini ihtiva ve izah edip rehber tutum ve davranisi Risale-i Nur Külliyati'ndan DERS almak mümkündür. Zira NURCULAR bu muhtesem Külliyatin mühim Dünya lisanlarina tercümesini sagladilar. En hizli Internet ulasimi da mümkün. Yani, ister modern isterse klasik Risale-i Nur Külliyati ve Nurcularla iletisim MÜMKÜN. Sözkonusu olan ISLAM DINI HAKKINDA BILINMESI GEREKEN HERSEY " Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı seçtim." Maide Suresi 3 de beyan edildigi gibiTEFERRUATLARINA KADAR tamamdir! Teklif var IHTIYARLARINI/IRADELERINI ellerinden almak/zorlamak yok. Buyursunlar gelsinler alsinlar Risale-i Nur Külliyati meydanda. En büyük BAYRAM OLAN ALLAH'A KAVUŞMAK yani Mevlana nın tabiriyle bir Şeb-i Arus yolu herkese açıktır.

 • Fırat

  20.7.2021 18:26:05

  Hz. İsa’nın vekaletini alan devletin idareci ve siyasetçilerine yazdıklarınızı ulaştırmamız lazım. Ellerinize sağlık

 • Haydar

  19.7.2021 21:48:27

  Allah kabul etsin inşallah Rabbim, hepimize maddi ve manevi temizlik nasip. Bayramları, eskilerde olduğu gibi bayram gibi yaşamayı nasip etsin. kurbanı kesip, ailemizle yemek , yakın çevremize ve ihtiyaç sahiplerine dağıtıp yedirmek nasip etsin. Son yıllarda bayram gelince aileden uzak, tatile çıkanlara da Allah hidayet ve uyanmalarını nasip etsin

 • Tuncer

  19.7.2021 21:13:09

  Allah bu dört unsuru hem arşı olarak kabul ediyor, hem hizmetkarları ve hem de orduları. Barekellah..

 • Osman

  19.7.2021 14:25:24

  A. B. ve ülkemiz İnsan hakları demokrasi ve adalet işlerinde düzelme olmazsa Daha büyük felaketler gelecek Görevimiz insanlığı uyarmak

 • Bedreddin

  19.7.2021 12:55:22

  Maşallah Şükrü ağabey hep yazılarınızda iman ve küfür kavramlarının iç yüzünü mukayeseli olarak okuyuculara arzı endam ediyorsunuz Allah kaleminize kuvvet versin.hep yazılarınızda iman ve küfür kavramlarının iç yüzünü mukayeseli olarak okuyuculara arzı endam ediyorsunuz Allah kaleminize kuvvet versin.

 • Hüseyin

  19.7.2021 12:37:28

  Kurban bayramı, bir hiç uğruna kurban olanların idrak edemeyeceği insani ve ilahi hususiyetleri bağrında taşıyor. Kurbanların ve kurban edenlerin anlamını kavrayamayacağı bir bayram, bayram olmaktan uzaktır.. Küreselleşmenin adaletsizliğin ve yozlaşmanın etkisiyle, diğer değerlerde olduğu gibi dini bayramlar da değerini ve eksenini kaybetti..İç ve dış turizme hizmet eder hale getirildi. Denilebilinir ki bayramları anlam ve değerini idrak edebilen son kuşaklarla yaşıyoruz. gelen gidenin olmadığı, kapıların çalmadığı, bayram mesajlarının dijital platformlarda havada uçuştuğu sanal bayramları yaşıyoruz.. Küreselleşme ile beraber insani ve dini hemen hemen her alanda yozlaşma çürüme başladı.. bayramlar, değerler, ilişkiler, fikirler ve ideolojiler birbirine benzemeye başladı..

 • Muharrem

  19.7.2021 12:23:30

  Evet çok güzel tespitler. Almanya'nın AB' deki asli görevine dönmesi gerekiyor. Dünya barışı ve demokrasi öncelikli görevlerine... Yoksa iyice rezil olacak ve karizmayı da çizdirecek...

 • İsmail Ertan

  19.7.2021 11:32:03

  Evet, doğrudur. Almanya, AB içindeki misyonunu yerine getirmiyor. Üzerine düşeni yapmıyor. Gah ABD nin, gah Çinin dümen suyuna giriyor. Kadere fetva verdiriyor

 • Haşim Özkan

  19.7.2021 05:37:25

  Rabbim içinde bulunduğumuz şu mübarek günler hürmetine bizleri her türlü maddi ve manevi kirlerimizden temizlesin. Kurban bayramınızı tebrik ediyor saygı,sevgi ve hürmetlerimi arz ediyorum aziz dostum can kardeşim.

 • Halil İbrahim Karahan

  19.7.2021 04:21:50

  Rabbim maddi ve manevi temizliğini Hakkıyla yapanlardan eylesin. Allah razı olsun abi.

 • Çuhadaroğlu

  19.7.2021 01:16:43

  Azgınlığın sonu bezginliktir. Bu Almanya ve Avrupa’da isyan ve hayasızlık o dereceye geldi ki; gadabı ilahiyi celb etmemesi mümkün değil. İnşallah bir kısmının intibahlarına vesile olur. Lakin bizdekiler de bunlardan geri kalmazlar. Siyasiler aylardır bağırdılar, aman RUSLAR gelsin diye, evet geldiler lakin ahlaksızlıklarıyla beraber musibeti de beraber getirdiler ve Kuzey bölgemiz Almanya gibi musibetten hissesini aldı ve turizm adı altındaki kazandıkları bereketsiz paranın belki bir misli çar çur oldu. Şimdi bir helikopter ile tepeden sahil şehirlerine bir bakalım, Rıza-yı ilahiye muvafık halleri mevcut mu acaba, her taraf hayasız insanlarla dolmuş vaziyette. Ve saf ehl-i iman da tatil adı altında bu vaziyete destek olup ayrıca günahın bir başka türlüsüne iştirak ediyorlar. “ Şimdi zemin yüzünde zulüm ve tahribat, küfür ve isyan ile nev'-i beşer, tam tokada kendini müstehak etti ve dehşetli tokatlar yedi. Elbette bir parça hissemiz de olacak. Emirdağ Lâhikası 1 - 32

 • Kerem

  19.7.2021 00:21:28

  Aman ya Rabbi!... Ne muhteşem ve celalli bir temizlik. Onun celalinden cemaline sığınırız. Günahlarımızdan dolayı mağfiretine koşarız, annesinin şefkatli kucağına koşan yaramaz çocuklar gibi.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı