"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Koronada demokrasi farkı

Şükrü BULUT
22 Mayıs 2020, Cuma
Çinli virüsün ölümcül yayılışı azaldıkça, geride bıraktığı enkazın muhasebesiyle ilgili yazılar medyada görülmeye başladı.

Tahribatın ekonomik sosyal ve siyasî boyutlarının istatistiki rakamları ile ülkelerin salgın sürecindeki politikaları birlikte veriliyor. Neticeler ortaya çıkıp aktüel bilgiler geldikçe, ülkelerin salgın esnasındaki tutumları hakkındaki değerlendirmeler de değişiyor. Meselâ kuzey Avrupa’da İsveç’in tutumu, başta çok tenkit edilirken şu sıralar WHO örgütünce tebrik ediliyor. Sosyal hayata ara vermeyen İsveç, hiçbir sosyal kurumu kapısını kapatmadığı gibi; yalnızca halkı zamanında bilgilendirmekle yetindi. Tenkitlere aldırış etmeden halkının sağduyusuna ve tedbirlerdeki dikkatine güvendiği ile yetindi. Belki de bütün İskandinavya ülkeleri hakkında bunu söylemek mümkündü. Halkının eğitimine ve demokratik tercihlerine itimat ile örnek bir demokratik duruş sergileyen İsveç’in methedilmesi, elbette dolaylı olarak İskandinavya demokrasilerini alkışlama manasına geldiğini biliyoruz.

İsveç’e nazaran Almanya’nın okulları tatil etmesi, toplantıları iptal etmesi ve ibadethaneleri Mayıs ortalarına kadar kapatmış olması; hem eğitim ve hem de demokrasi de Almanya’nın İsveç’e ulaşamadığını gösteriyor. Angela Merkel ekibi üzerinden neoliberal-neocon ittifakının Almanya’ya yaptığı ayarın bozukluğu, yine İskandinavya ile yaptığımız mukayese ile belirgin hâle geliyor. Her ne kadar Avrupa’nın sair ülkelerine göre başarılı bir grafik yakalamış olsa da krizi yönetmede İsveç’e yetişememesi, bize göre demokrasi farkından oluşuyor.

Demokrasiyi fıtratın bir parçası; adalet ve hukukun üstünlüğünü İslam şeriatının esas iskeleti olduğunu bilenler, elbette demokrasinin de yüzlerce derece ton ve renklerle olacağını kabul ederler. Koronavirüs salgını; hem insanların sağlığı hem ekonomiye getirdiği yük ve hem de sosyal hayattaki karmaşası cihetiyle en hafif atlatan (1 Mart ile Mayıs 2020 sonu itibari ile) ülkelerin demokraside en ilerde olmaları, şu süreçte dünya kamuoyuna görünen bir hakikat oldu.

NE KADAR DEMOKRASİ O KADAR İSLÂMî HAYAT

Koronanın semavî bir ikaz olduğuna İbrahimi din mensupları inandıklarından, devletlerin mabetler ve halkın ibadetini düzenleme yönünde aldığı tedbirler de, hak ve hürriyetler noktasında ölçüler oluşturdular. WHO bütün ülkelere dikte ettiği önlemleri, bağımsızlıkları gereği kendilerince makul olanları kabul edip; panik ve hürriyet şiken tedbirlerini yok sayan İsveç; her zaman olduğu gibi vatandaşlarının ibadetlerine yardımcı oldu. Hiçbir kısıtlamaya gitmedi. Kiliseler ve camiler, isteğe bağlı olarak bünyelerinde ufak tefek değişikliğe gittiler. Ayrıca, semavi dinlere inanmayan grup ve yapılanmaların bu süreçte temerrütte bulunmaları ve Berlin gibi şehirlerde dinsizlik ve ahlâksızlıklarını anarşi boyutuna taşımaları da, birçok siyasetçi ve idarecideki yanlış telakkiyi bir kez daha düzeltmiş oldu: Allah’a ve ahirete inananlarla aynı toplumda yaşamak daha sağlıklı, emniyetli ve onların idareleri daha kolay imiş.

Daha önceki yazılarımızda, Mayıs ortalarından sonra Angela hükümetinin, Müslümanların anayasa mahkemesinde aldırdıkları karar üzerine ibadethanelere müsaade ettiğini yazmıştık. Gece ve toplu ibadete getirilen kısıtlamayı da içinde bulunduğumuz haftanın ortasında kaldırdılar. Başta Türkiye olmak üzere birçok İslâm ülkesinin kutsî zamanlarda ibadethanelerin kapılarına kilit vurmaları, halkları nazarında demokrasi ön yargılarını da düzeltecek kanaatindeyiz. İstibdata dayalı keyfi iktidarları menfaatine, Müslümanların din ve vicdan hürriyetini hiçe sayan söz konusu idarelerin üzerindeki örtüyü de kaldıracağını ve oradaki halkların “doğru hürriyetlerle” uyanacağını temenni ediyoruz. 

Ramazan-ı Şerif boyunca; teravihleri ve toplu iftarları kısıtlayan uygulamalardan dolayı hem Almanya genelinde ve hem de çoğu mahallerde Müslümanlardan özür dileyen idarecilerin tutumları da demokrasinin faziletini burada yaşayanlara gösteriyor.

Şu yazının çerçevesine yalnızca AB ülkelerini aldık. Avusturalya ve Yeni Zelenda gibi demokrasi kriterleri Avrupa birliğine yakın ülkeleri… Kerameti kendisinden ve WHO üyesi ülkelere dağıttığı rüşvetlerden menkul komünist Çin ve ona yakın ülkelerden bahsetmenin mantıksızlığını biliyoruz. Diğer taraftan da; ilim, medeniyet ve imkânsızlıkları cihetiyle “tedbirsiz sürü politikasını” takip ederken hiçbir toplu ibadete müdahâle etmeyen ülkeler de burada mevzu bahis değildir. Bilime dayalı, insanın insanca muamele gördüğü ve demokrasinin esas alındığı ülkelerin şu süreçteki başarılarının sırlarını bir yere kaydetmemiz gerekiyor. Zira tüm işaret ve belirtileriyle deccaliyetin medeniyete yeni bir saldırısı üslubuyla globalce insanlığa gelen bu musibetin akıbetini bilemiyoruz. Gururdan başları göğe değecek kadar firavunlaşan bazı batılı “bilim enstitülerinin” semavî dinlere inanmayan mensupları sarayın kahin, büyücü ve sihirbazları gibi çaresizce koronaya bakıp duruyorlar. Veya koronanın mahiyetini bilip hangi ellerce insanlığa musallat edildiğini açıklamak isteyen hekim, araştırmacı ve diplomatların fail-i meçhul cinayetlerle ortadan kaldırılmaları, âlimleri ve siyasetçileri “dut yemiş bülbüllere” döndürdüler. İnsanlığın endişeli nazarlarını medyaya yansımalarından görüyoruz. 

Fakat en önemli endişelerinin başında; helâk olmuş kavimlerin “İlâhî ikazlara meydan okumaları” endişesi geliyor ki; inşallah demokrasilerdeki “millî iradenin kuvvetine” dayanan askerî ve emniyet yapılar buna imkân vermeyecekler ve insanlık ilim ve hikmetin ön gördüğü tedbirler eşliğinde, gösterdiği yolda hayatına devam edecek diye duâ ediyoruz.

Okunma Sayısı: 1757
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Haydar

  24.5.2020 10:34:33

  Ülkeleri yönetenler halkın içinden çaktığı için halkın bilinç seviyesine göre mevcut ve korona salgını dolayısıyla yeni kurallar uygulanmakta olduğuna bu süreçte şahit olduk. Öncelikle müslümanız diyenlerin bu konuda iyi bir Sınav verdik diyebilirmiyiz? Farz ibadetleri ve Peygamberimizin gösterdiği yolda ve sünnetlerinde ne kadar samimi uyguluyoruz? İğneyi başkasına çuvaldızı kendimize batıralım. Müslümanların uyanmasına ve sahabe misali yaşayış biçimi ile diğer insanlara örnek davranış içinde olmasını dilerim.

 • Haydar

  24.5.2020 10:34:28

  Ülkeler arasındaki demokrasi uygulanış farkı ve son yaşanan ilahi ikazı farklı bakış açısı ile güzel anlatılmış. İskandinav ve diğer ülkelerindeki Korona virüs ile ilgili uygulamalar halkın demokrasiyi ne kadar benimsediği ve bu konuda ne kadar bilinçli olduğunu örneklerle iyi anlatılmış. Türk halkı olarak İskandinav ülkeleri bilincinde değiliz. İskandinav ülkeleri veya Avrupa’nın farklı ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşları yaşadığı ülkenin kurallarına uygun davranmasına rağmen, Kapıkule’den araba ile giriş yaptıktan sonra trafik kurallarını hiçe sayanlar azımsanacak sayıda değildir sanırım. “İnsanlar layık oldukları şekilde yönetilir” Doğru bir söz.

 • Ömer Yavuz

  22.5.2020 23:43:39

  Bugün ülkemiz iktidar yanlısı televizyonlarında İsveç, korona için takip ettiği politikalardan ötürü karalanmaya çalışıp(otoriter rejime sahip olmadığı için korona ile mücadelede zaafiyet göstermiş (!)) neoconlar ile ittifak halindeki tek adam rejimi ölesiye alkışlanırken böylesi vizyon ve hakikat dolu bir yazı Risale-i Nur'un talebesi nasiri efkarimiza layık olurdu zaten. Binler tebrikler, '"Said'i fitnelerden koruyan" Cenab-ı Hakk O aziz Üstadımızın şahsi manevisinide korumasını rahmetinden niyaz ediyoruz

 • Sueda Nur

  22.5.2020 21:57:47

  Olur mu canım demokrasi bilemedi biz bildik yine! İsveç'de bakılmayan Türk vatandaşımızı uçakla getirdik haberiniz yok sanırım. Yani durumu ciddi olan hastaları korona olmasa bile kalpten sıkıntısı varsa evlerine göndermiyorlarmış aslında ama nedense biz bildik yine! Ceddin deden neslin baban, pek kahraman Türk milleti nidalarıyla bir nesil daha telef edildi. Teşekkür ederiz hakikat kokulu yazınız için.

 • Osman

  22.5.2020 20:50:08

  Demokrasi kazanacak Adalet hürriyet kazanacak İstibdat yok olacak Hür dünyanın hür insanları olalım İnşallah

 • Dr. Bahtiyar Aziz

  22.5.2020 20:26:29

  Diktatörlüğün çirkin menfaatleri uğruna insana ihanetinden daha dehşetli cinayet ne olabilir ki...

 • LeylaNur

  22.5.2020 17:53:46

  Hürriyet ve demokrasi düşmanı bir rejimde bu virüsün çokması çok anlamlıdır. Yazılarınızda belirttiğiniz üzere Çin deki bazı Avrupalılar üzerine projektörü tutmak lazım. Tebrik ediyorum.

 • Hüseyin İlhan

  22.5.2020 17:41:02

  Allah razı olsun.Farklı bakış ve doğru tespitlerinizle dolu dolu bir yazı.Rabbim kaleminize kuvvet versin.

 • Nura

  22.5.2020 17:15:22

  Çok güzel bir karşılaştırma çizgisi yakalamışsınız. Bediüzzamanın, ekmeksiz yaşarım fakat hürriyetsiz asla, sözünün şablonu görünüyor yazınızda.

 • Zeliha

  22.5.2020 15:19:22

  Acaba yaraticimiz bu musibetle bizi imtihan ederken İsveç gibi İslam'a çok yakın ülkeleri taltif mi ediyor?Onların farkındalığın artıp belki de evet evet biz İslam'a çok yakın ve layikmisiz deyip resmen İslam olmaları icin farkındalık mi yaratıyor? İstihale makinesi gibi çalışan sineklerin durumuna benziyor bu Corona nin vazife. İnşaallah tam yapar gider. Dünya yeni oluşumlar istiyor güzellik ve iyilikler istiyor. Bunları anlar ve yaşarız inşaallah. Allah razı olsun çok ferahlatıcı pencereler açıyorsunuz Risale-i Nur dan👌

 • Hüseyin

  22.5.2020 14:27:48

  Dervişe sormuşlar; zor bir dönemden geçerken ne yapmalıyız diye.. Derviş demiş ki; sonsuza dek sürmeyeceği bilinmeli, her an İmtihanda olduğunu düşünmeli.. Biz inananlar olarak Coranavirüs hikayesini derviş gibi okuduk. Coranavirüs yaş itibariyle gördüğümüz en zor dönem. Bu dönem bir gün biter, çünkü hiçbir musibet ilanihaye devam etmez. Devletler bu dönemde zorlu bir imtihan verdiler. Kime sorarsan süreci en başarılı ben yönettim havasında..Oysa ki çok kıymetli Şükrü hocamın da ifade ettiği gibi, Coranavirüs sürecini en iyi isveç ve iskandinav ülkeleri özelinde demokrasi ile yönetilen ülkeler yönetti..çünkü şeffaflık, hesap verilebilirlik, insan hakları, tarafsız ve bağımsız bir hukuk, özgürlükçü din anlayışı, kaynakları israf etmeden kullanma,doğal çevreye uyumlu yerleşme vb gibi dinamikler, demokratik ülkeleri reel ve istatistiki olarak, her alanda ilkler sınıfında boy göstermesine neden oluyor...

 • İ.Seyda

  22.5.2020 13:50:05

  Yapılan "islamilik endeksi" araştırmalarında bu Kuzey Avrupa ülkelerinin ilk sıralarda yer alması boş yere değilmiş. Öyle ya da böyle istikbalde "hakikati kur'aniye" hükmetmeye başlayacak.

 • Mehmet Demir

  22.5.2020 08:20:14

  Kaleminize sağlık hocam.

 • Hayati

  22.5.2020 06:25:17

  Bediüzzamanın hilmi urana anlattığı hakikati, bu devletler( isveç, norveç, finlandiya ve almanya) hal dilleri ve idareleriyle isbat etmeye devam ediyorlar.

 • Bülent

  22.5.2020 06:17:09

  Evet,veya ne kadar demokrasi, o kadar ekmek.Hem ekmeğimizin ve hem de imanımızın gereği olarak demokrasiyi doğruca anlamaz ve tatbik etmez isek, çok koronalar bizi savurur, belki de sonumuzu getirir Allah korusun.

 • Sultan selim

  22.5.2020 04:14:57

  Biz de bu duaya, bu mübarek seherde amin diyoruz. Amin, amin elfü elfü amin. Selam ve dualarla

 • Abdullah

  22.5.2020 03:21:04

  Birgün olur elbette doğar şems-i hakikat / Hiç böyle müebbed mi kalır zulmet-i âlem?

 • Gazi

  22.5.2020 02:05:33

  Üstadımızın Risale-i Nur’ların birçok yerinde beyan ettiği “İsveç, Norveç, Finlandiya ........ Kur'ân-ı Mu'cizü'l-Beyânı arayacaklar ve hakikatlerini anladıktan sonra bütün ruh u canlarıyla sarılacaklar” ifadesinde olduğu gibi inşallah bir gün biz de sadece işimize geldiği gibi değil de Kur'ân-ı Mu'cizü'l-Beyânın tüm hakikatlerine sarılabiliriz.

 • Ahmet Danışmaz

  22.5.2020 01:55:42

  İskandinavya ülkelerinin eğitim seviyesinin orta Avrupa’nın çok üstünde olması ve nüfus yoğunluklarının çok az olmasını bahsettiğiniz demokrasi bilincinin yanında hesaba katmak lazım. Koronanın verdiği ilahi dersleri almak çok önemli. Aksi durumda insanlık ikazdan çok daha fazlası ile karşı karşıya kalır. Selamlar

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı