"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Koronavirüse çare...

Şükrü BULUT
04 Mayıs 2020, Pazartesi
Şu son global salgını, demokrasi hususunda dünya kamuoyunda sebep olduğu ayrışmasının ne kadar hayırlı olduğunu, önümüzdeki zamanlarda daha net göreceğiz.

1980’lerden bu yana yoğunlukla tatbik edilen multi-kultinin bir yalan olduğunu; elindeki imkânlarla kendi dışındakilerini yavaş yavaş yok eden cereyanların üzerlerindeki örtüler korona ile uçuştular. Haris milletin yardımıyla edindikleri gayr-ı meşrû sermayelerle dünyanın önde gelen ordularını ayarlayarak menfaatlerine göre coğrafyaları ateşe verme, inşallah sona eriyor. Çünkü bütün milletler, korona sabahında “millî kimlikleriyle” uyanıyorlar.

Bu hastalık, Çin’den gelen paralarla dünyaya korku salan WHO gibi birçok uluslar arası kuruluşun belli sınıfların menfaat odağı olduğunu da gösterdi: İMF, dünya bankası ve diğer müesseseler. Bundan böyle, kuruluşların milletlerin ortak inisiyatif ve istişareleriyle oluşma zarureti ortaya çıktı. Halkların iradeleri yalnızca milli meclisleri denetlemeyecek, üyesi olduğu uluslar arası her türlü meclisin murakabesi ve takibini de üstlenecek. Ve hiçbir halk içinde bulunmadığı veya üyesi olmadığı bu tür müesseselerin aldığı kararları tatbik etmek zorunda bırakılmayacak. Bu kuruluşlara akan gayr-i meşru varidat kanalları kapatılıp, milletlerin şeffafça dâhil olmaları sağlanacak. Önceki yazımızda ifade ettiğimiz üzere; dünyamız artık küçücük bir köy… Basit bir kıvılcım, bütün köyü küle çevirebilecek durumda.

Korona bir yönüyle rahmet oldu. İnsanlığın mecburen girdiği demokratik yolu kısaltıyor. Çin’in demokrasiye ne kadar direnebileceğini önümüzdeki zamanlar gösterecek. Hür dünyanın virüs ile ilgili soruları karşısında bunalan komünist hükümet, Avrupa’nın hiç de yabancısı olmadığı taktiklere başvuruyor. Bu ise şüpheyi daha ağırlaştırıyor, devletin üzerinde… Bütün laboratuvarlarını “hür batının” ilim adamlarına açmadığı takdirde bu kurşunî şüphe neoconlarca makyajı güzel yapılmış Çin’i hayli sarsacak.

Virüsün her gün tahripkâr yeni bir özelliği ortaya çıktıkça, meçhuliyet ve teşhissizlik ilim adamlarının canını yakıyor. Ve şayet bu virüsün Çin laboratuvarlarından çıkışı belgelense, artık dünyanın hiçbir köşesinin emniyeti olmadığı konuşulacak. Bunun ise devası; dünya ilim adamlarının demokratik biçimlerle bütün laboratuvar ve deneyleri tarassuduyla mümkündür.

Demokrasinin gelişeceği yerin millî meclisler olduğu, koronanın çoğumuzun hürriyetine el koymasıyla öğrenmiş oluyoruz. Evinde ihtiyacını karşılayacak parası olmayanlar aç kalacaklar. Yani önce devletin ambarları… İdareciler bu hususu öne alacaklar. Kapitalin millet iradelerine tahakkümü zorlaşacak ve belli sermayedarların geçen kırk sene zarfındaki meclis, yargı ve iktidar müdahaleleri, geçmişe nazaran daha çok azalacak. Zira hürriyet ve demokrasiler uçaklar gibidirler, geri vitesleri yoktur. Bu ise, beraberinde küresel düzeyde ilim adamlarının, uzmanların ve teknogratların meclislerinin oluşmasına, istişare ile çalışmalarını mecbur kılıyor. Arkasını neocon-neoliberal yapıya dayayarak büyük sermayelerle “küresel naylon oluşumların” hem meydana gelmeleri seyrelecek hem de tesirleri azalacak.

Bediüzzaman Hazretleri’nin sıklıkla ifade ettikleri gibi; “erken bir kıyamet kopmazsa” şu cihan şümul salgından sonraki zamanlardan ümitliyiz, güzel günler ve Müslümanlar için ferecli devirler bekliyoruz. Zira dünya kamuoyu fıtratın, hürriyet- demokrasilerin ve semavi dinlerin lehinde şekillenmeye başladı. Sol tarafta yer alan saldırgan dinsiz felsefe, şimal cereyanı, zındıkanın her türlü envaı, kapitalleriyle ahlaksızlık ve kaosu besleyenlerin karşısında; fıtrata dayalı hikmet, doğru hürriyet-demokrasi, Mesih, Mehdi ve mektep ittifakı, fazilet medeniyeti ve insaniyet-i kübra öyle yer alıyorlar ki; artık bu cepheleri tefrik edememe diye bir derdimiz olmayacak. Yeter ki insanlığımız Kur’ân’ın zamanımızı tahlil eden Risale-i Nur adesesinden hadiselere bakabilsin.

Evet, şu salgını başkaları takip edecekse, büyük tıp enstitülerinin bulacakları aşılarda çare olmayacak. Çarenin yalnızca şeffaflıkta, demokrasi içindeki iş birliğinde, hukukun cihan şümul esas alınmasında ve bilhassa sermayenin mutlaka millî  iradelerin kontrol altına alınmasında aranacaktır. Semavî din ve ahlâkı dinlemediğinden her hareketinde fıtrat kanunlarını tahrip eden deccaliyeti; dünya efkâr-ı ammesiyle durdurup murakabesini doğru demokrasilere dayanan meclislere havale ettiğimiz zaman, inşallah bu semavî musîbetler iyice azalacak; “Güzeller güzelinin” müjdelediği mevsimlerde sabahlayacağız.

Okunma Sayısı: 1932
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Veli Kul

  5.5.2020 00:24:18

  Risalelerde birbiriyle savaşan iki aşiretin müşterek düşmanlarına karşı muvakkaten düşmanlıklarını unutup ittifak ettikleri örneği vardır. Hilal ve Haç birbirlerine hasım iken müşterek düşmanları Korona Virüsüne karşı husumetlerini unutarak ittifak etmek zorundadır. Beşeriyyetin iki büyük aşireti Müslümanlar ve Hristiyanların Bayraktarları/Alemdarları bu ittifakı tam ihlas ile te'sis etmeye hasbel kader sevk edilmişlerdir. Fitene ve fesad hamlesi 'Tanrıyı Armageddona Zorlamak' akılsızlığına mukabil insan eliyle kıyametin kopmaması için Müslümanlar ve Hristiyanlar buna satrancın zorunlu hamlesi gibi mecburdurlar.

 • Dr. Bahtiyar Aziz

  4.5.2020 22:00:24

  "Güzeller güzelinin” müjdelediği mevsimlerde sabahlayacağız, inşallah....

 • Osman

  4.5.2020 21:24:09

  Corona ile yeni dünya düzeni Ortalık karışacak Güzel neticeler için dikkat etmeliyiz Şeffaflık demokrasi hürriyet için

 • Mehmet Türeli

  4.5.2020 19:43:29

  Dunya büyük manevi bir buhran geçirdiği ve garbın tefessüh etmiş batıl formülleri ile çözülemediği görülmüş oldu.

 • LeylaNur

  4.5.2020 19:04:20

  Coronanın bir demokrasi kahramanı olduğunu demokrasiye çalışanlar biliyorlar mı? Hani fırsatlar depo edilemez, diyordu rahmetli Demirel..

 • İ.Seyda

  4.5.2020 14:20:04

  “erken bir kıyamet kopmazsa, Beşer aklını başına almazsa, Kur'an'ın nuru çıkmazsa..." gibi ifadeler aslında bize önemli bir hatırlatma yapıyor. O da hayatın her alanında fitri olandan uzaklaşmamak... Fiziki anlamda gerçekleşen küresel ısınma yeni virüs türlerinin hayatımıza gireceğini gösteriyor. Demokratik ve sosyo-ekonomik ısınma ise birçok yönüyle hayatımızı derinden etkileyecek. Uyanık olmamız lazım, Corona bahanesiyle tektipleştirilmek istenen bir insanlık olduğunu görmek gerekiyor. Bize düşen insani olan hiçbir şeyden taviz vermemek... Sonuna kadar demokrasiyi talep etmek, hesap verilebilirlik ilkesinden vazgeçmemek, bütün canlıların hayatına hürmet etmek. ...Ve sadece ama sadece Allah'a kul olmak.

 • Hüseyin

  4.5.2020 14:13:48

  Emperyalizm, yayılmacı kapitalizm, yeryüzündeki kaynakları sömürmek için, küreselliğin getirdiği avantajları sonuna kadar kullandı. Coranavirüs bu gidişata dur dedi.Şu an taraflar covid19 üzerinde yoğunlaşmış durumdalar.. Küresel güçler ; teknoloji devleriyle, küreselleşen dünyada büyük servetler kazandılar. Bir yandan dünyaya, özellikle islam coğrafyasına ölümcül silahlar satarak kazandılar.Öte tarafta küresel ısınmaya ve ekolojik dengesizliğe neden olduklarından dünyaya hastalık ve virüs yaydılar.Dünyamız, küreselcilerin elinden kurtulduğu gün gezegenimizin ve insanlığın kurtuluşu olacak.

 • Bilgin Alpay

  4.5.2020 12:42:03

  Binler selam ve Dualar Australidan Hayirli ramazanlar diliyorum . Evet Umitvariz En gur seda Islamin Sedasi Olacak Insallah Kendini Duzeltemeyen Insanlik allemine Gozle gorulmeyen kucucuk bir mikrop ders veripip onu asil maksadina dondurecek Insallah. Artik her sey eskisi gibi olmayacak Yeni Dunya Duzenine hazirladi bu salgin bizi

 • Abdurrahman KOÇAK

  4.5.2020 11:38:00

  Hiç bir şey eskisi gibi olmayacak mutlaka. Ancak özellikle İslam toplumları başta STK lardan başlayarak Demokrasi üzerinde çalışmalar yaparak, demokratik yapılanmaya geçmelidir.Bundan sonra İslam devletleri demokratik sistemlere geçmelidir. O zaman işler çok kolay hale gelir dönüşüm daha da hızlanır.Tabiki kamil manada demokrasi Türkiyeden başlamalıdır.Aksi takdirde dönüşüm zaman alacaktır.

 • Necati

  4.5.2020 11:22:24

  Bu virüs tüm insanlığa şu mesajı verdi ki, kavga, savaş yerine barış, zulüm ve istibdat yerine adalet ve hürriyetler öne çıkacak, zalim, munfaatperest gizli komitelerin oyun ve tuzaklarına artık insanlık düşmeyecektir.

 • Fatma

  4.5.2020 11:07:41

  İnsalh guzel demokrasinin vuaki olduğu Tüm insanliğin kardesce yasayacaği bir güne tez. Zamanda uyanma ümidiyle ümit varız.

 • Haydar

  4.5.2020 09:38:54

  Allah razı olsun olsun hocam. Korona virüs salgını hayırlara vesile olacak inşallah. Güzel tespitler yapmışsınız. Bütün dünya halklarında değişim olacak. “ WHO gibi birçok uluslar arası kuruluşun belli sınıfların menfaat odağı olduğunu da gösterdi: İMF, dünya bankası ve diğer müesseseler. Bundan böyle, kuruluşların milletlerin ortak inisiyatif ve istişareleriyle oluşma zarureti ortaya çıktı. Halkların iradeleri yalnızca milli meclisleri denetlemeyecek, üyesi olduğu uluslar arası her türlü meclisin murakabesi ve takibini de üstlenecek. ” Gönülden bunların olmasını isterim. Türkiye uzun zamandır BM yapısının değişimini dile getiriyordu. Destek henüz bulamamıştı. “Dünya 5’ten büyüktür.”

 • Zeliha

  4.5.2020 06:39:28

  Allah bizi ummadigimiz yerden riziklandiracak inşaallah

 • Ahmet Zorlu

  4.5.2020 05:27:16

  isabetli bı tahlil güncel konuyu çok güzel izah ettiği için yazarimizi tebrik ederiz

 • Ahmet Danışmaz

  4.5.2020 05:08:07

  İnşallah bu virüs kapalı rejimleri de demokrasiye mecbur edecek, bu virüs liyakatin önemini de insanlara öğretecek. İnsanları daha kültürlü olmaya mecbur edecek. Selamlarımla

 • Abdullah

  4.5.2020 04:40:25

  Allah Nurunu tamamlayacak kafirler hoşnut olmasa da (istemese de)...

 • Bülent

  4.5.2020 03:21:04

  Corona ile paralel dünya şartlarını da bize tasvir eden bu kabil yazıların faydalı olduğunu gözlemliyorum.

 • Hayati

  4.5.2020 03:18:58

  Globalist virüsün bir çağın kapısını kapatıp, yeni çağa adımını atmakta olduğu vehmini hissettim makalenizden. Tebrikler.

 • Hüseyin Yılmaz

  4.5.2020 02:02:25

  Inşaallah temennimiz o yönde olsun, ancak olayları bu yönde görebilmek okumayan ve ehli tahkik olmayan % 80 olan avam tabakası nasıl anlasın? Amma ümitvarız inşaallah.

 • Niyazi N.

  4.5.2020 01:44:30

  Bu güzel dualarınıza binler âminler..

 • Naim Kav.

  4.5.2020 01:24:34

  Hocam, Bu bakış; sağlam kaynakları ile bu musibeti de müsbete tahvil olacağı müjdesi inanın yüreğimize ferah verdi. Bunu görebilecek iz'an versin hepimize. Çok güzel bir açı gösterdiğiniz için teşekkürler. Tam da bunu arıyordum...

 • Hasan Yüksel

  4.5.2020 00:45:02

  Ümit verici güzel ve mantıklı tespitler. Allah razı olsun.

 • Zehra

  4.5.2020 00:36:18

  Yazınız bir dua hükmünde, aminler semaya...Ümit istikbalin ışığıdır. Teşekkürler

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı