"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Merkel’in bıraktığı enkaz ve yeni Avrupa siyasetleri…

Şükrü BULUT
08 Ekim 2021, Cuma
Gelişi bir hikâye, gidişi bir başka hikâye…

Helmut Kohl’ün kızı… Yok ihanet edeni… Yok siyasetin mütevazı kızı… Bir siyasetçiyi hiç alâkadar etmeyecek sıfatlara bürünüp tam on altı sene Almanya’yı perişan eden bir kadının başarısında esas alınacak paradigmaların hiçbiri ortada yok… Ekonomistlerin bilimsel mukayeseleri, Almanya’nın millî yapısını analiz edecek makaleler, sosyal devletiyle iftihar eden eski Almanya’nın sosyal devlet araştırmacılarının istatistikleri, Alman milletinin değer ve ahlâk ölçülerinin dününü bu gün ile kıyaslayacak çalışmalar ve Avrupa Kilisesinin bu süre için hazırladığı raporların hiçbiri nazara alınmadan; Springer ve Bertelsmann guruplarının propagandalarıyla uçurulan bir kadın siyasetçiden bahsediyoruz.

Siyasî çizgisini, ahlakını, paradigmalarını, taraf ve kimliğini, arkasını dayadığı bir kısım sermaye ve medya ile efkârı ammeden gizleyebilen bir siyasetçiden… Bütün partilerden çalışma arkadaşları olan ve çoğu kadın olan bu politikacıların aynı merkezce farklı idarelere getirildiğini düşünmeden Merkel’e tutulan alkışlar, Türk kamuoyunun hem genel Batı siyasetinden ve hem de Avrupa siyasetinden fikren henüz uzak olduğumuzu gösteriyor.

Pandeminin bizi ayrı bıraktığı on dört aydan sonra, Almanya’nın sokaklarında ve toplumun damarlarında gezinirken, bu ülkenin bir çok yönüyle; önceleri beğenmediği diğer Avrupa ülkelerinin seviyesine inerek yanaştığını müşahede ettik. Temizlik, sokaklardaki insan manzaraları, çevre ve halkın idareye tepkileri… Bu konuları, önceki yazılarımızda işlemiştik. Tekrara girmeyeceğiz. Daha çok Marksist kökenli seçmenlerden alkış toplayarak on altı senesini dolduran Merkel’den en çok dindar Hıristiyanların, Alman ailesinin, kiliselerin, sosyal devletin, orta ve altındaki dar gelirli ahalinin, bilim ve sanat ile uğraşanların zarar gördüklerini yazılan makalelerden okuyabilirsiniz. Bilhassa; dünya mazlumlarının “Barış ve demokrasi projesi“ olarak gözünün içine baktığı AB’nin en fazla zarar gören yapı olduğundan kimsenin şüphesi yok. AB karşıtlarının yardımıyla AB sekreterliğine gelen Von der Leyen ile Avrupa Merkez Bankası’nın başına getirilen Lagarde bu iddialara örnek verilebilirler.

Olanda hayır vardır. Merkel’in bir türlü bitiremediği CDU’nun muhalefete düşmesi kanaatimizce hayırlı olmuştur. Marksistlerden ve bilhassa münafık neoliberallerden temizlenme sürecine gireceğini umuyoruz. Sosyal demokrasiye ihanet ettirilen SPD’nin de asli kimliğine dönüş yolunda Neoliberallerin Truva atı YEŞİLLERE’e karşı yeni bir sitrateji belirleyeceğini bekliyoruz. Yani geleneksel ve tarihî köklere sahip partiler için “rehabilite” dönemini açan bu seçimin Almanya’ ya hayır getireceğini ümit ediyor ve buna da dua ediyoruz.

AB karşıtlarının Almanya kamuoyunu hipnotize ile sun’î olarak piyasaya çıkardıkları YEŞİLLER ile AfD gibi partilerdeki seçmenlerin de bu süreç içinde esas partilerine döneceklerini tahmin etmemiz kehanet olmasa gerek. Yani Kohl’ün SPD‘yi parçalama yolunda desteklediği Yeşiller tekrar öz partilerine dönerlerken, Soros-Merkel ittifakının oluşmasına yardımcı oldukları AfD de Hristiyan Demokratlara dönerek, merkez siyasete kuvvet vereceklerdir, diyoruz.

Dün dünde kaldı. Artık yersiz ve asılsız suçlamalardan korkan bir Alman halkı yok. AB’nin en az ABD ve Çin kadar belirleyici roller oynayacağı “Yeni Bir Dünya” kuruluyor. Ellerindeki kapital ile dünyayı ve yaratılışı tahrip etmek isteyen küresel aktörlerin mahiyetleri yeni nurlanmalarda ortaya çıkıyor. Demokrasi ve insaniyet karşısında konumlanmış bu eşkıyanın ne serveti ve ne de dünya genelindeki ağının bu aydınlanmayı durduramayacağını birlikte izlemeye devam edeceğiz. AB’yi; Sarkozy, Merkel ve Macron ile durdurabileceklerini düşünenlerin ikballerinin düşüş süreci çoktan başladı. Yeter ki olaylara Risale-i Nur’un pencerelerinden istişare ile bakabilelim…

Okunma Sayısı: 1744
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Haydar

  9.10.2021 14:15:37

  Almanya gibi bir ülkede 16 yıl iktidarda kalmak kolay değil. Arkasına aldığı Soros ve Marksistlerin desteği ile hatırlanacak bir başarısı olmadan yazarımızın ifadesi ile gelişi ve gidişi bir hikaye. Almanya, Fransa, vb Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamı TÜRKİYE katlıyı kim varsa terör örgütü POK, DEAŞ, IŞID vb destekliyor. Allah hepsine hidayet verip müslüman olurlar inşaallah.

 • Ali TAM

  8.10.2021 23:49:32

  Kohl Yilmazi kandirdi ona siyaset dersi verdi. Merkel ve Macron kendilerine DOSTUM dedirttiler ama ciraklik nasil yapilir, ustaliktan ne kadar uzak oldugunu bir diger kemalist siyasal Islamciya ögrettiler. Giderken tesekkürünü almaya geliyor.

 • Osman

  8.10.2021 16:18:28

  A. B. Güzel Fakat bu güzelliği dünya ya da yay malı

 • Keçeli

  8.10.2021 14:12:14

  İnş istkbal güzel olacak Bu gizli çirkin oyunlar ve aktörler dünya kamuoyunda ortaya çıkacak ve karanlık oyunlar bozulacak

 • Muharrem

  8.10.2021 13:23:03

  Yazarımızdan Almanya ve Türkiye mukayeseleri üzerinden gelecek bilgilerin, Erdoğan-Merkel karşılaştırmalarımıza da yardımcı olacağını belirtmek isteriz.

 • Sertaç LÜSER

  8.10.2021 13:14:37

  Merkel'in bıraktığı enkazı birileri alıp tekrar yığın haline çevirmeye çalışmaz inşALLAH.Zira göz boyama tekniği ile hipnotize olmuş insanlığa bir Merkel daha kazandırmamak lazım.

 • Mustafa Said

  8.10.2021 12:19:20

  Angela Merkel in Türkiyede pozitif algılanması, ülkemizde farklı bir psikolojik problemi mi yansıtıyor? Avrupa’nın hiç bi ülkesinde Angelanın başarısı konuşulmuyor, yalnız Türkiye’de...Acaib..

 • Nura

  8.10.2021 12:18:47

  Halkının zenginliğini belli bir tabakaya peşkeş çekmiş ve sosyal devleti öldürmüş mütevazi merkele alkışlar!...

 • Muharrem

  8.10.2021 11:52:47

  Halkları fukaralaştırırken kendisinin mensup olduğu kliki zenginleştiren tipik bir globalci siyasetçiyi bu denli konuşmaya gerek var mıydı?

 • Hüseyin

  8.10.2021 11:06:12

  (2)Çok kıymetli Şükrü hocamın analizleri ve tespitlerinden sonra fazla söze hacet yok. bizim uzaktan bildiğimiz ve bilmediğimiz Almanyadaki sistemi ve merkeli bizzat görmüş, yaşamış biri olarak neyin ne olduğunu, neyin ne olmadığını gayet anlaşılır bir üslupla, hakkaniyet ölçüleri içerisinde izah edilmiştir...

 • Hüseyin

  8.10.2021 11:05:37

  (1)Eğitimli, farkındalık, seviyesi yüksek, kollektif şuur düzeyi tekemmül etmiş toplumların yönetim mekanizması olarak demokrasilerde ilanihaye iktidar olma , hükmetme şansının olmadığını merkel döneminin kapanmasında görüyoruz. Ki o merkel ki iktidara ilk geldiğinde 600 milyon dolar olan ihracatı 2 trilyon dolara çıkartan kişidir ..Bize göre ideal devlet idarecisi denilince akla ilk gelen hz.ömer di..Günümüz dünyasında yaşantı, tevazu, israftan gösterişten uzak, geliri ve yaşamı itibariyle bu profile en yakın olanlar merkel, ingiltere kanada isveç norveç vd.geliyor.. Merkelin hataları yok muydu vardı elbette. Içeriye başka dışarıya  başkaydı. Demokrasinin evrensel gerçekleriyle değilde kapitalist bir tüccar kafası ile hareket ediyordu..

 • ismail ÖZDEMİR

  8.10.2021 05:18:53

  Avrupa siyaseti’ni iyi takip eden ekipler ile beraber Şükrü kardeşimi tebrik ediyorum, bu hususta ihtisaslaşmanın önemine dikkat cekerek,Avrupa’dan ufuk açıcı araştırmaların ve başarılarınızın devamını Canab-u Hak’tan dilerim.

 • H.ibrahim Karahan

  8.10.2021 04:03:33

  Allah razı olsun

 • H.ibrahim Karahan

  8.10.2021 04:02:56

  Allah razı olsun abi.

 • sabahattin mülteci

  8.10.2021 00:43:50

  canım abim ben siyasetten anlamam. sen ne diyorsan öyledir ve seni tasdik ediyorum abi. slm alykm...

 • Ahmet

  8.10.2021 00:14:22

  Çok güzel bir tesbit. Hakim medyanın uçurduğu kadın.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı