"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bir sürü milletvekili…

Ahmet BATTAL
11 Ocak 2022, Salı
Başlık için özür diliyoruz. Bize ait değil. Dünyaca büyük bir adam söyledi. Kulağımızla duyduk. Aynen böyle söyledi.

Habertürk’te Fatih Altaylı’nın Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı programa telefonla katılmıştı. 

O bir Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı.

O hem de anayasa hukuku profesörü. 

O bugünkü sistemin mimarlarından. 

O bir Mustafa Şentop.

Aynen böyle söyledi: 

“Bir sürü milletvekili” dedi, “dilediği zaman Millî Eğitim Bakanı’ndan randevu alıyor, gidiyor, görüşüyor” dedi. 

Yürütmeyi yönlendirip denetlemekle görevli yasamanın temsilî başı olarak yasamayı koruması gerekirken aksine cumhurbaşkanını hesaba katarak yürütmeyi düşünüp koruduğunu açıkça gösterdi. 

Kılıçdaroğlu’na “sizinki şov yapmak içindi, o yüzden içeri alınmadınız” da dedi. 

Biz işin bu tarafıyla pek ilgili değiliz. Zira siyaset biraz da şov sanatıdır. 

Ama biz, Bir Meclis Başkanının,

İnsan toplulukları hakkında, 

Ve hele kendisinin bürokratik yapısının başında olduğu en yüce kurumun dokunulmaz vekilleri hakkında konuşurken,

“Sürü” sıfatı yakıştırmasını anlamadık, 

Kendisine de yakıştıramadık. 

“Hepiniz çobansınız …” ile başlayan Hadisleri kendisinin nasıl yorumladığını merak ettik.

Kraliyet ve “Kralın Meclisi” türünden meclisler hakkındaki tehlikeli samimî fikirlerinden endişe ettik. 

Kendisinin, “başkanlık sistemi” denilen sistemin Ülkemize “cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi” adıyla ve çarptırılarak adapte edilmesinde ne ölçüde dahli olduğunu az çok biliyoruz. 

Bir sistem kurucunun, meselâ o sistemin “bir numara”sı hakkında “sayın Cumhurbaşkanımız” demesini yadırgamıyoruz. (Sadece yarın öbür gün yeni bir cumhurbaşkanı geldiğinde kendisinden ona karşı da aynı hürmet hitabını duymak isteriz.) 

Ama bir sistem kurucunun o sistemin en önemli kurulu olan TBMM’nin üyeleri hakkında “sürü” sıfatı kullanmasını asla ve asla anlayamıyoruz ve anlayamayacağız. 

Bu konu elbette insana ve insan topluluklarına verilen değerle ilgili. 

Bu konu aynı zamanda kültür ve eğitimle de ilgili. 

Ama bu konu asıl, demokrasi algısı ve demokratik bilinç ile ilgili. 

Millete ve vekillerine “sürü” diyenin, milleti ve Meclisini nereye koyduğu ile ilgili. 

Elbette bu yaklaşımı, bu kişinin o Meclisin bir üyesi ve şimdiki başkanı olarak kendisini nereye koyduğunu da gösteriyor! 

Okunma Sayısı: 1952
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  11.1.2022 17:22:30

  Çok değerli ve de çok kutsal Meclisin aleyhine,bilerek veya bilmeyerek,hayli zamandır,tek bir Sahısın hakim güç olması sevdasına ne kadar da değersiz ve kıymetsizmiş havası estirilegeliyor.Torba yasaların halkın Vekilleri tarafından oylanmasını bir hayal edelim. Bir de üstelik vekil sayısını (sürü deyil) da hayli yükselttiler.Hangi düşünce ve niyetle bilmiyoruz.Meclisin itibarı ve milleti temsil gücü artması gerekirken,tam tersi bir durumla karşılaştık!Biz tekrar meclisimizin İTİBAR ve GÜVENİLİRLİĞİNİ acele geri is ti yo ruz...ve Tarafsız,herkese eşit ve her kesimi kucaklayacak ŞEFKATLİ ve ADİL bir CUMHURBAŞKANI is ti yo ruz.Daha çok istek ve arzularımız var ama,önce bunların acilen düzeltilmesini istiyoruz.!..Saygı ve selamlar.

 • Turgay Namdar

  11.1.2022 14:52:31

  2009 da demokrasi düşmanlarının ellerinin ulaşamayacağı bir adeta teknolojik bir balonun icadı ile, başta para ve enflasyonist faiz ekonomisi ve tüm sosyal-siyasi organizasyonlar olmak üzere neredeyse hayatın her alanının kontrolünü, merkezi çetenin elinden alarak, merkeziyetsiz şahs-ı manevilere, nihayetinde insanlığa hediye eden ve her alanda demokrasinin önünü açan bir teknoloji ortaya çıktı. Camiamız tarafından farkedilmeyi bekliyor. #Bitcoin #Blockchain

 • Turgay Namdar

  11.1.2022 10:29:04

  Münazarat ta geçen alttaki ifadelerden vekillerin tesirsiz olduğu gücün asillerin elinde olduğu merkeziyetsiz bir ileri demokrasiye ihtiyacımız olduğunu anlıyorum. Ne dersiniz? Ve yine münazaratta üstad tembel de kalsanız 100 sene sonra (1909+100=2009) cemalini göreceğimizi müjdeliyor.. ..çoban tembel ve muavini kayıtsız, köpekleri değersizdir. Tamamıyla ona itimat etseniz, rahatla evlerinizde yatsanız, bîçare koyunları müstebit kurtlar ve hırsızlar ve belâlar içinde bıraksanız daha mı iyidir; yoksa onun adem-i kifayetini bilmekle nevm-i gafleti terk edip, hanesinden her biri bir kahraman gibi koşsun, koyunların etrafında halka tutup, bir çobana bedel bin muhafız olmakla, hiçbir kurt ve hırsız cesaret etmesin, daha mı iyidir? Acaba Mâmehuran hırsızlarını tevbekâr ve sofî eden şu sır değil midir?

 • Necati

  11.1.2022 09:28:01

  Çok önemli bir ayrıntıyı, çoğu kimsenin fark edemediğini fark etmişsiniz. Tebrik ediyorum. Demokrasıcilik oynarken içlerindeki diktatörlük arzusunu böyle ortaya koyuyorlar. Fark edemeyenler de memlekette meclis var, milletin vekilleri var, zannediyorlar.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı