"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Devlette denetimsiz alan olmaz” da…

Ahmet BATTAL
14 Ocak 2022, Cuma
Dünkü yazımızda yer alan şu cümleleri bugün şerh edelim:

“Bu gibi olaylar ciddî bir turnusol. Evlâdı ana babasından alıp devlete veren komünist zihniyetin bir versiyonu da bu tür olaylarda hortluyor.” 

Gerçekten Enes Kara olayı ile birlikte sağdan soldan bazı siyasilerin gizli komünistliğe varan devletçi damarlarını gördük ve üzüldük. 

Çocukları ve gençleri devletin himaye etmesi gerekebilir, ama bu ana babaya rağmen ve ana babayı yok sayarak olacak bir iş değil. 

Elbette canavarlaşmış ve meselâ evlâdını para karşılığında satar hale gelmiş kişilere ana-baba denemez ve denmemeli. Bu tür istisnalar bahsimizden hariçtir. 

Cemaate mensubiyet ve cemaat evinde kalmak gönüllülük ister. Kimse zorlayamaz. 

Ama devlet de kimseyi aksine zorlayamaz. Aksini düşünmek gizli komünistliktir. 

Çocuklarının huzur içinde yetişmesini ve dinini diyanetini öğrenip yaşamasını temin etmek için ana babaların sivil alanda yaptığı organizasyonların mahallelerdeki izdüşümü olan “cemaat evleri” de bu kapsamdadır. Başka bir alana çekilemez. 

Kendi ekibinden görünen bazılarınca “cemaatleri hedef almamak”la suçlanan Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuyla ilgili açıklamasında söylediği “devlette denetimsiz alan olmaz” sözünün ne anlama geldiği de bu bağlamda oldukça önemli. 

Devlet elbette suçu önlemek ve suçluyu cezalandırmakla görevlidir ve bu göre- vi açısından devletin giremeyeceği “özel alan” yoktur. 

Yatak odası bile suç mahalli olabilir ve devletin gerektiğinde oraya dahi müdahale etmesi gerekir. 

Ama devlet fikrin denetimini yapamaz. Yaşama tarzları arasında tercih yapamaz. Dünya görüşlerine ve pratiklerine müdahale edemez. 

Zira devlet sivil alana müşahit sıfatıyla dahi müdahale edemez. 

Aksine, demokratik devlet sivil alanı olabildiğince genişletmekle görevlidir. 

Dini ve din hizmetlerini devletin inhisarına almak eski CHP’nin ve şimdiki AKMHP’nin projesidir. 

Devleti dinler, mezhepler ve meşrepler karşısında eşit hale getirmek gerekir. 

Dini, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın denetimi” kılıfı altında devlete inhisar ettirmek ise hem dine ve hem de demokratik devlete ve sivil topluma zarar verir. 

Hele bunu bu çağda “denetim” adına yapmaya niyetlenmek asla ve asla kabul edilebilecek bir şey değildir. Devlet kendi kendisini denetlesin ve kendisini sivil denetime açsın yeter.  

Dinî cemaatlerin herhangi bir iktidarın oy deposu olması ne kadar tehlikeliyse sivil alanı kapatmaya kalkmak da en az o kadar tehlikelidir. 

Aklı başında siyasetçiye düşen öncelikle devleti demokratikleştirme hedefinden şaşmamaktır. 

Muktedir siyasetçilerin en büyük hatası bu idi. 

Gelecekte iktidar olmak isteyen siyasetçilerin de bu hatayı görmeleri ve gördüklerini göstermeleri gereklidir. Aksi halde ellerindeki güveni de kaybederler. 

Bizden söylemesi…

Okunma Sayısı: 1387
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ömer

  14.1.2022 10:36:09

  Binlerce tebrikler. Harika tespitler. Anlayana...Gelecekte iktidar olmak isteyen siyasetçilerin de bu hatayı görmeleri ve gördüklerini göstermeleri gereklidir. Aksi halde ellerindeki güveni de kaybederler. Bizden söylemesi… Nokta

 • Hüseyin İlhan

  14.1.2022 00:19:45

  Bu müessif hadiseyi bahane ederek dindara,cemaatlere saldıran,ağzı salyalı,aşısızların kafasına şu gerçeğide vurmak hemde lastik çekiçle vurmaklazım.Sosyal hizmetler resmi kurum değilmi.Yıllardır bu kurumun himayesi,kontrolü altında olan çocuklarn taciz,tecavüze uğramaları,intiharları basında haber oldu.Hiç kimse dedimi bu kurum kaldırılsın,Yada okullarda artan çirkin hadiseler nedeniyle okullar kapatılsın diyen oldumu,hayır.Ne denildi SUÇLU CEZASINI ÇEKMELİ.Peki Enes hadisesinde suçlu kim.Önce dinsizlik probagandası yapan kızıl kominist artıkalr değilmi.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı