"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Muharrem İnce haddini aştı

Ali FERŞADOĞLU
27 Mart 2024, Çarşamba
Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 24.03.2024’te Tarsus Belediyesindeki bir açılış konuşmasında büyük bir iftira ve bühtana imza atarak, "CHP'lilere sesleniyorum. Said Nursi haindir..." herzesiyle haddini aşma gafletinde bulundu.

Bu, Meşrutiyet, Cumhuriyet ve çok partili demokrasi dönemlerini yaşayan ve günümüze kadar gündemde olup fikirleriyle dünyayı etkileyen, özel hayatı da daima göz önünde olan-karakol karşısındaki evinin pencereleri bile perdesizdi-ve binlerce ilim, fikir adamı ve milyonlarca insanın saygısını kazanan Bediüzzaman’a yapılmış edeb ve ahlâk dışı bir saldırıdır! 

Bediüzzaman 31 Mart Vakasından sonra kurulan dehşetli Sıkıyönetim-Divan-ı Harb-i Örfi mahkemesinde idamla yargılanırken olumsuz hiçbir yazı, söz ve davranışı bulunamadı; beraat etti. Çoğu şehit olan talebeleriyle beraber vatan müdafaası için cephede savaşırken 1916’da Ruslara esir düştüğünde Sibirya'nın Kostroma kampına gelen Rus Orduları Başkomutanı Nikola Nikolaviç’e tüm esirler hürmet ve korkuyla kıyam ederken o yerinden bile kıpırdamadı, İslam'ın izzet ve şerefini bil-fiil gösterdi. 'Divan-ı Harbe' verildi, idam mangası hazırlandı, ama sonuçta Nikolaviç'e "o tavrınızın mukaddesatınıza bağlılıktan ileri geldiğine kanaat getirdim" diyerek, özür ile idam kararını geri aldırttı.

İstanbul İngiliz işgali altındayken yazdığı Hutuvat-ı Sitte kitapçığıyla Anadolu'daki milli mücadeleye verdiği destek Ankara'da takdirle takip edildi, mükerrer davetler neticesinde gittiği Mecliste resmi hoşamedi merasimiyle, alkışlarla karşılandı ve kürsüye çıkıp dua etmesi rica edildi.

Şeyh Said İsyanında yatıştırıcı rol oynamasına rağmen sürgün edildi; 1926’da İstanbul'da yirmi gün süren bir sorguya tabi tutuldu; tahkikatı yapan özel mahkeme isyan ile hiçbir ilgisinin olmadığına kararı verdi. 1943'teki Denizli Mahkemesinde-onu rejim için tehlikeli görenler eserlerini Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi ve Hâkim Emin Büke'nin nezaretindeki üç âlimden oluşan bilirkişi heyeti bütün Risaleleri inceledi, hazırlanan raporda; Risalelerin yüzde doksanının iman hakikatlerinin ilmi izahı olduğu, ne ilim yolundan ne de din esaslarından hiç ayrılmadığı, Bediüzzaman'ın siyasi bir faaliyeti ve hedefi olmadığı, eserlerin Kur'an tefsiri olduğu ifade edildi ve beraat etti… 1952'de İstanbul'da Gençlik Rehberi ve 2500’ü aşkın mahkeme, yine aynı sonuç!..

Diyanet, çeşitli ilim dallarında uzman ve otorite olan bilim adamları, bilirkişiler, hukukçular, mahkemeler, eserlerini didik didik edip inceledi, “hainliği” geçiniz ima eden bir kelime bile bulamadılar! Biri de yazar ve sosyolog Prof. Dr. Cahit Tanyol, “Bediüzzaman’la ilgili bilirkişi olarak onu da çağırdılar. "Risale-i Nurlar’ın hepsini okudum ve onlar hakkında rapor verdim… Bediüzzaman meselesi; üzerinde düşünülecek tek meseledir! Türkiye’nin bütün meseleleri Bediüzzaman’da çözülüverir. Fikir olarak değil hakikî olarak” dedi. (https://www.yeniasya.com.tr/gundem/prof-dr-cahit-tanyol-turkiye-nin-butun-meseleleri-bediuzzaman-da-cozuluverir_526097.) 

Risale-i Nur’u okudunuz mu? Ne oldu ki o lâf-ı gafı yaptınız? Ya Bediüzzaman'dan, milyonlarca takipçisinden ve tüm İslam aleminden özür dilersiniz… Veya hepsinden manevi bir tahkir ve nefret sillesi yersiniz...

Okunma Sayısı: 5507
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali TAM

  30.3.2024 03:53:10

  88 milyon Muharrem Ince olsa Vatani icin savasan ve GAZI olan Said Nursî hazretlerinin makamina yetisemez. Her bir vatan evladina gösterdigi sefkat ve himaye sadece yasadigi asra ait degil kiyamete kadar olan bir VELIYE (Said Nursî'ye)dil uzatan isteginin aksiyle cezalandirilir. Bekleyip görecegiz! Allah secmenlerin gönlünden seni silsin, rezil ol!

 • Seyit Battal arslan

  27.3.2024 21:50:20

  Bu adam gibi siyasiller zerre kadar siyasetle alakasi olmadığı gibi Bediüzzaman gibi milyonlar muntesibi olan bu asrın Alleme cihanina hakaret ederek milyonların öfkesini kazanmak durumunfadir Yani bu adam değil siyaset Munafikligi bile becermekten yoksundur

 • Seyit Battal arslan

  27.3.2024 21:33:45

  Zeerre aklı ve vicdanı olan siyasi veya aydın Bediüzzaman Hayin diyebilir mi

 • Cem

  27.3.2024 18:33:17

  Bu kemalist tayfa adam olmaz. Bravo Ali abi güzel yazı

 • Vatandaş

  27.3.2024 18:14:13

  bU ZAVALLI DEĞİLMİYDİ gece saat 02 sularında sivil plalakı bir araçla ağa baabsına gidip daha sonra kendini adam eden partisinden ayrılıp para karsılığı parti kuran zavallı

 • Ramazan

  27.3.2024 17:29:21

  Muharrem hain görmek istiyorsa aynaya baksın.Partisine en büyük hainliği yapan kendisi.Ben Muharremi akıllı bir adam zannediyordum fakat son derece cahil bir mahluk olduğunu anlamış oldum.

 • Abdullah Tunç

  27.3.2024 15:33:55

  Üstad'a hain diyen kendisi haindir.Bu haddini, hudu dunu aşan müfteri, CHP'li lere hitaben bu densizliği yapmış.Muhatabı CHP'li lerdir.Aynı zamanda bütün Nur camisına şamildir.Ve hakarettir.CHP'liler buna ne der, nasıl cevap verir? Veya cevap verecekler mi? Bütün Nur cemaatla rının tavrı ne olacak? Ayrıca Müfteri,manşetten haber yapılmalıydı.Bir makale ile değil,çok yönlü cevaplar verilmelidir.Özür dileğip,geri adım atana kadar da peşi bırakılma malıdır.Gerekirse hakkın da dava açılmalı.Eğer bu alçak hak ettiği cevabı almazsa daha da benzer saldırıların gelmesi muhtemeldir.

 • Zafer ÇALIK

  27.3.2024 15:33:04

  Zavallı adam, beyni sulanmış. Ne dediğinin farkında mı acaba? Allah istikamet versin.

 • Said Emre Dağ

  27.3.2024 14:52:56

  Maalesef bizim ülkemizde sol dinden ve dindarlardan bu kadar uzak işte. Şimdi bu adama kızmak yerine suçu yine dindarlarda aramaya meyilli olanlarda olacaktır gerçi. Nurcular hangi partiye oy verirse versinler bu onların üstadlarına böyle âdi laflarla saldırmayı haklı kılmaz. Ülkede hürriyet ve eşitlik var. İstediğimiz partiye drstek veririz. Size destek versek iyi olacak başkasına destek verince ağzınızdan küfürler dökülecek. Biz sizden demokrasi, hak ve özgürlük dersleri alacak değiliz.

 • Elvan sağkol

  27.3.2024 14:26:04

  Bu çağda ve bu asırda milleti idare etmeye talip zavallı adamların olması her halde en hafif ifade ile ahir zaman demek gerekir. Çok da dikkate alınacak birisi değil sadece gündem olmak için,bile bile eeee ...şşşş olmak.

 • Hüseyin İlhan

  27.3.2024 13:22:32

  Nedense seçim öncesi birilerinin aziz üstadımıza ,dindarlara keskin ve edep,haya,ahlak,hak ve hukuk mefhumlarından bihaber beyanları,iftira ve karalamaları oluyor. Yine seçim öncesi birden terör saldırıları vb.tezgahlar hemen sismik sarsıntılar dibi depreş-tiriliyor. Bu ayyaş önce sade kahve içsin ve sonra hain diye iftira ettiği aziz üstadımızın eserlerini kültür bakanı iken kütüphanelere alınmasını sağlayan Fikri SAĞLAR'dan Bediüzzaman Sadi NURSİ nasıl bir şahsiyettir diye sorup öğrenebilir. Eğitimci olan birinin bu tarz sözleri söylemesi ciddi bilgi eksikliği değilse maddi veya sair saiklerle tezgaha getirildiğinin delilidir.

 • Erhan

  27.3.2024 12:59:59

  Ayrıca bu tip insanlar çok kullanışlı olurlar, bu seçim arafesinde, iktidar adına ve lehine, menfaat karşılığında hayata geçirilmiş söylemlerde olabilir. Abudik gubudik bir adam!

 • Erhan

  27.3.2024 12:54:39

  Böylesine ayyaş adamların, haddini aşarak bediüzzamana dil uzatmalarının bir sebebide, kendilerini nur talebesi olarak addedip, siyasal islamcılar yanlışlarına haksız hukuksuz zalimane davranışlarına destek çıkanlardır. Umarım artık akıllarını başlarına devşirirler.

 • Yahya Yıldız

  27.3.2024 12:44:50

  Allah böylelerinin şerlerini kudret kılıcı ile kessin. böylesi hain ve zalimleri Kahhar ismine tevdî ederiz.(Barla) Çünkü derler: “Bunlar madem kendilerine sadık ve müşfik üstadlarına hain çıktılar, elbette çok alçaktırlar, merhamete değil, tahkire lâyıktırlar.” (Mektubat)

 • Yahya Yıldız

  27.3.2024 12:10:52

  Ülkenin içinde bulunduğu bu kadar, sıkıntı, stres, ekonomi, enflasyon, terör vb problemler ortadayken, sözde! devlet idaresine talip bir parti liderinin yapacağı konuşma böyle mi olmalıydı?İnançlı insanlarımızın ve milletimizin kahir ekseriyeti tarafından sevilen ve hürmet edilen ve yazdığı Kuran tefsiri Risale-I Nurlar bugün itibariyle yaklaşık 60 dünya diline çevirisi yapılmış bir zata haddini ve seviyesini aşarak hak etmediği hakareti etmek senin bu topluma ve millete ne kadar yabancı, inançlı insanlara ne kadar kinli olduğunuzu göstermekle, değil demokrat bir siyaset yapmayı, sadece oy kaybına hizmet ettiğinizi ve bugün dini siyasette acımasızca kullanan tek adama oy kazandırmaya hizmet ettiğinin farkında olmayan böyle bir gafile söz anlatmak; kör adama renk tarifi yapmak kadar zordur… Bu lâf-ı gafı için Özürün olmaması ve bu anlayışla gevelemeye devam etmek,ancak Siyaset Tarihinin çöplüğ ünde çürümeye aday olmaya aday olursunuz…

 • Vasfi Akçetin

  27.3.2024 12:03:05

  Değmez.Daha o geceyi anlatamayan bir adamcık!

 • S.topuz

  27.3.2024 10:37:52

  "İngiliz Meclis-i Meb'usanında Müstemlekât Nâzırı, elinde Kur'an-ı Kerim'i göstererek söylediği bir nutukta: Bu Kur'an, İslâmların elinde bulundukça biz onlara hâkim olamayız. Ne yapıp yapmalıyız, bu Kur'anı onların elinden kaldırmalıyız; yahut Müslümanları Kur'andan soğutmalıyız, diye hitabede bulunmuş. İşte bu müdhiş haber, onda tarifin fevkinde bir tesir uyandırmıştı. İstidadı şimşek gibi alevli, duyguları ve bütün letaifi uyanık ve ilim, irfan, ihlas, cesaret ve şecaat gibi hârika inayet ve seciyelere mazhar olan Bedîüzzaman'ın, bu havadis üzerine: "Kur'anın sönmez ve söndürülmez manevî bir güneş hükmünde olduğunu, ben dünyaya isbat edeceğim ve göstereceğim!" diye kuvvetli bir niyet ruhunda uyanır ve bu saikle çalışır."... Risale-i Nur Külliyatı Tarihçe-i Hayat - 51 Essah HAİNLERİ (Kuzu postu giymişleri) göremeyen veya görmek istemeyenler yada göstermeyenler başkalarını hain gösterir!

 • Bilâl Tunç

  27.3.2024 09:08:01

  Gayretinize mâşâallâh.. Küçük bir düzeltme: Üstâd 1916'da Kostroma'da değil!.. Kostroma da Sibirya'da değil..

 • Zeynep Taştekin

  27.3.2024 08:21:02

  Allah bizi bu adamdan korumuş.

 • Hüseyin Sönmez

  27.3.2024 08:18:28

  Oysa Üstad birileri gibi kanunla korunmuyor. Tek parti rejimi mahkemelerinde beraat etmiş meşhur bir şahıs. Büyün hayatı ve eserleri meydanda. Ama insanlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı tercih ettikleri için bu hezeyandan kurtulamıyorlar.

 • Toygar

  27.3.2024 08:03:34

  Bediüzzaman'ın ihaneti olmadığına göre, asıl hain kendisi olsa gerek! Zaten hal ve gidişatın nev'inden de böyle okuyorum! Bunlardan daha kaç tane çıkacak bakalım. Adı memleket, kendi ihanet!..

 • Bülent Bektaş

  27.3.2024 06:38:44

  Teşekkürler Ali bey Emeğinize sağlık

 • Yusuf

  27.3.2024 06:03:10

  bu lafi bu zavalli adama kim söyletiyor kimin çikarı için siyaset yapiyor " biz gidersek dindarlarin vayhaline" korkusunu yaymak isteyenlerin zihniyetine güya tersten destek çıkıyor. 3 gunluk dunya menfaati için bu kadar el etek opmeye gerek yok zavalli adam.

 • Abdurrahman

  27.3.2024 05:51:17

  Türk Siyaset Tarihindeki en şahsiyetsiz, bilgisiz, hiç bir konuda ciddi bir kariyeri olmayan yaşına rağmen ergen gibi davranan başta kendi camiasına ihanet eden, Cumhurbaşkanlığı seçiminde seçimden önce efelenen seçim gecesi ortadan kaybolan insan M.İ.Kişiliğini Bediüzzaman a iftira atarak Türk Tarihinide bilmediğini ispatlamış oldu.Muharrem İnce bu haddini aşan beyanatından dolayı Bedizzamandan ,takipçilerinden ve Türk Milletinden özür dilemelidir.

 • Doğukan

  27.3.2024 02:30:31

  Malesef psikolojik sorunları olan biri. Sosyal medya'ya bakınız her saati farklı bir ebleh.Ne yaptığı ne söylediği, kime dost, kime hasım olduğu belli olmayan, nev'i şahsına münhasır marazlı bir mahluk, Elbette müzmin hasta olan birinden müsbeti bekleyemezsiniz.Hem hasta hem de heybesi boş tıpkı boş varil gibi.Bazen davulcunun bazen zurnacının yanında görürsünüz.Eblehin dengesi olmaz.Ne diyelim şeytan yardımcısı olsun.Yeryüzünde Allah'ın akıl ve irade yoksunu behimeleri pek çok...

 • A.Yılmaz

  27.3.2024 01:51:09

  Sol bu ülkede neden iktidara gelemiyor sorusunun cevabı gibi bir haber olmuş. Tayyip Erdoğan her şeye rağmen işte tam da bu yüzden dindarların oyunu alıyor. Dine ve dindarlara savaş açan bir sol bu ülkede demokrasiyi de öldürüyor.

 • Erhan

  27.3.2024 00:25:25

  Bu ülkeye hasbelkader o kadar mebus çıkardı ki, dışarıdan baksan bedeni insan içini kontrol etsen saman çuvalı belki ondan daha kıymetlidir. bu rezil herif de bu tip mebuslardan bir tanesi olmuştur. günümüzde de dikkat çekmek üzere yalan yanlış her şeyi yapabilecek karaktere sahip olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. kale bile alınmaz bu adam. Gerçekten hain arıyorsa aynaya baksın orada görecektir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı