"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Sabahlara kadar dua” ediyor musunuz?

Ali FERŞADOĞLU
20 Haziran 2024, Perşembe
Yüksek enflasyon şe’ni bir zulümdür. Zira, kişileri sözünde durmayan, borcunu ödeyemeyen ahlaksız ve fakir eder; ahlâkdışı işlere bulaştırır. Toplumu çökertir!

Keza, şahsı hür teşebbüsten mahrum ile tenbelliğe iten, başkalarının sırtından vampir gibi geçinmeyi sağlayan, servetin tekellere, dolayısıyla borularını öttürmelerine ve malın bereketini gideren faiz de bir zulümdür! Pahalılık bir zulümdür! Geri kalmışlık bir zulümdür!

Siz ey bu iktidara ve sayın Erdoğan’a sabahlara kadar dua edenler! “Başınıza gelen herhangi bir musibet, kendi ellerinizle işledikleriniz yüzündendir.”1 Adil-i Mutlak olan “Allah insanlara zerre kadar zulüm, haksızlık etmez. Fakat insanlar birbirlerine zulmederek kendilerine yazık ediyorlar.”2 İçimizdeki beyinsizler yüzünden, “Emanet ehil ellere verilmezse, maddi ve manevi kıyametler kopar.”3 Bu değişmez bir kanundur: “Ekseri insanların o zalim şahısların harekatına fiilen, iltihaken ve iltizamen taraftar olmasıyla mânen iştirak eder, musîbetin devamına sebebiyet verir.”4 “Zulme rıza zulümdür; taraftar olsa, zalim olur.”5 “Kim bir zalime zulmünde yardım ederse, Allah o zalimi o yardım edene musallat eder.”6

Hazırlanın ey zalimler ve destekçileri! Hem zalim, hem cahil, “Hem de, mağlûp biçare bir reise” sabahlara kadar dua ettiniz! Duanız yolsuzluk, enflasyon, adaletsizlik, israf olarak döndü!

Şimdi gelelim değişmez İlahi sosyal kanuna, sünnetullah’a (mealen): “Bir toplum kendini değiştirmedikçe, Allah onları değiştirmez!”7 Siz ey bu zulümleri yapan AKP ve başının iktidarda kalması için sabahlara kadar toplu duâ edenler! Bu zulümlerin son bulması, zalimlerin muzmahil olması için, hiç olmazsa gece yarılarına kadar duâ ediniz ki, “Essebebu kelfail/sebep olan yapan gibidir” sırrınca kessaret-i zünüplarınıza keffaret-i zünüb olsun!

Dipnotlar: 

1-Şûrâ Suresi, 30.; 

2-Yunus Suresi, 44.; 

3-Buhârî, İlim 2, Rikāk 35.; 

4-Sözler, s. 158.; 

5-Kastamonu Lâhikası, s. 160.; 

6-Suyutî, Camiu’s-Sağir, h.no 8472, c.3, vd.; 

7-Ra’d Suresi, 11.

Okunma Sayısı: 1339
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Erhan

  20.6.2024 19:23:15

  Ellerinize sağlık, harika, haklı, çok doğru tespitler. zulm ile abad olunmaz. oy verip, oy toplayan, alkışlayan yapılan tüm zulümlere, yanlışlara, günahlara, yoksulluk, yolsuzluk hırsızlıklara ortaktır.bir emekli olarak hakkım bunlara, ülkeyi bu duruma düşürenlere ve tüm şürekalarına haram olsun.

 • Hüseyin İlhan

  20.6.2024 12:02:42

  Ülkelerin ve insanların faizden uzak kalmasının,güçlü olmasının islam iktisadında önemli unsurlar vardır. a-İsraf etmemek. b-Üretmek , c-Üretim yapanlara adil,hakkaniyetli davranmak.(Desteklerde,teşviklerde adam kayırmacılık,sencilik-bencilik etmeden destek ve teşvikleri vermek.) d-Vergi adaleti sağlamak.Bu da insanalrın asgari geçiminin üzerindekinden vergi almak.Mesela rabbimiz belli miktarın altında olandan nasıl zekat almayı emretmemiş ise,devlette asgari geçimini sağlaaycak gelirin üzerinde olandan vergi almalıdır. e-İnsaların arasında sosyal barışın teminatı olarak rabbimizin koyduğu zekat verenelrin artması için teşvik edici tatbikatlar,hayır-hasenatlar için vakıf müessesesini teşvik etmeler olmalıdır. Ancaak bana destek olana'NE İSTEDİELRDE VERMEDİK,diyecek kadar kamu kaynağını haksızca,adaletsizce verenler,işine gelene milyarlık kamu arazilerini tahsis edenler(Şehir Üniversitesi had.)bu isslam iktisadından bahsedemez ve başarılı olamazlar.

 • Hüseyin İlhan

  20.6.2024 11:55:25

  Bugünkü iktidar ve ülkede faizin her haneye sirayet ettirilmesi: Din adına diyerek dini istismar eden,dindarların arasına nifak sokan,camilerimizde ibadet yerine siyaset yaptıran bir zihniyetin 'FAİZ,hususunda müslümanalrı nasıl iğfal ettiğine bir bakalım. 1-Yarım asrı aşan bir ticaret erbabıyım.Bu safhada Muhtıracıları,darbecileri,Kemalist jakobenleri ve bilimum çeşit fikirdeki siyasi-darbe idarecileri din adına siyaset yapanalr kadar faiz teşvikçisi ve ülkeyi ahtapot gibi sarıp inhisar altına almasına şahit olmadım. 1-İnşaat ve taşıtta faizden uzak sahip olma zor amma mümkün iken AKP faizleri öyle bir sunuş yaptı ki dindar müteahhitler projeden inşaat satarak ,alıcı ehli imana faize bulaştırarak helale haramı katıverdiler. 2-Güya dindar iktidar varmış amma bunun düşük faizi faiz değilmiş hile-desisesi ile milleti faize bulaştıranda bunlar.

 • Semanur Tunoğlu

  20.6.2024 08:40:29

  İktidarı desteklemiyoruz tamam da burda yapılan eleştirilerin bağlamı küresel sistemdir. Avrupa merkezli kapitalist faiz sisteminin bütün dünyayı sömürdüğünü görmek lazım. İktidar değiştiğinde faiz sistemi değişmiyor maalesef. Bu faiz sistemine toptan bir eleştiri getirmek gerekiyor. Ve yeni bir sistem önermek gerekiyor.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı