"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Genişleyen NATO ve yeni tehlike

Hasan GÜNEŞ
07 Temmuz 2022, Perşembe
İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girişi dünya siyasetindeki en önemli hadiselerden birisi. NATO’nun tehlike tanımlaması da siyasi ve askeri sahada yeni kilometre taşlarından birisi olacak.

Putin’in Ukrayna’yı işgal emri vermesi yeni bir milat oldu. Kafkasya’da, Gürcistan’da ve Suriye’de işgaller ve operasyonlar yapan Rusya’nın Karadeniz ve Akdeniz’de yeterince güçlendiğini ve “dünyayı fazla korkutmaya gerek yok” diyeceğini düşünenler geç de olsa yanıldıklarını anladılar. 

Ukrayna’ya yağan füzeler harab olan şehirler, göç eden milyonlar Avrupa’yı o kadar korkuttu ki Kuzey ülkeleri de bir an önce NATO’ya katılmak gerektiğini söylemeye başladılar. Aynı şekilde Türkiye’de de NATO’ya destek yükselişe geçti. 

Soğuk savaştan sonra Bütün bunlar “Artık NATO’ya gerek yok! Milli devletlerin bağımsızlıklarını sınırlamaktan başka işe yaramıyor.” denildiği bir zamanda meydana geldi. Hatta Fransa devlet başkanının “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” açıklaması hafızlarda tazeliğini korurken. 

Malum Gorbaçov için “Varşova paktını dağıttı” denilir. İlerde belki de Putin için de istemeyerek de olsa “NATO’yu toparladı, ayağa kaldırdı” denilecek. 

Rusya’nın tekrar tehlike ilan edilmesi dünyanın siyasi ve askeri geleceği için en önemli kararlardan biri oldu. Yeni bir gerilim mi yoksa savaş ve işgallerin önlenebilmesi için güçlenen bir ittifak mı, zaman gösterecek. Ancak bilinen bir şey var o da Ukrayna’nın işgalinden sonra Doğu Avrupa, Baltık ve İskandinav ülkeleri NATO şemsiyesi ile kendilerini daha emniyette hissedecekler. 

11 Eylül ikiz kulelere yapılan saldırıdan sonra ilan edilen ve İslam ile irtibatlandırılmaya çalışılan terör tehlikesinin de geçersiz hale gelmesi İslam dünyası ve dünya barışı için önemli gelişmelerden. 

Tabi bütün bunların yanında savunma harcamaları iyice artacak. Petrol ve doğal gaz zengini Rusya’nın gelirlerini silaha ayırdığı gerekçesiyle uygulanan müeyyideler dünya ekonomisini sıkmaya devam edecek. Tahıl krizi de aynı şekilde.  Özellikle gelir seviyesi düşük olanları ciddi şekilde etkileyecek silah, petrol ve gıda önemini artırmaya devam edecek. 

İsveç ve Finlandiya gibi demokrasi ve insan hakları konularında ileri ülkelerin NATO ittifakına dahil olmaları hem NATO hem de yeni dünya düzeni için bir avantaj olduğunu unutmamak gerekiyor. NATO’da hep eksikliği hissedilen demokrasi ve insan haklarının daha çok gündemde olmasını temenni ediyoruz.

Okunma Sayısı: 2434
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  8.7.2022 17:28:00

  O barış ANLAŞMASINI da, ulul Emir olanlar, etkili ve yetkililer DÜŞÜNSÜN. Bizlerden hatırlatması. Cenabu Allah c.c en kısa zamanda SULH-U UMUMİYİ ve İTTIHAD-I İSLAMI nasip ve ihsan etsin inşaallah. Baki selamlar.

 • ahmet

  8.7.2022 14:00:10

  Muhterem S. Topuz, Benim yorumlarım üzerine 08.07.2022 tarihli yazdığınız sizin yorumlarınıza büyük ölçüde katılıyorum. Tekrar bahsi hariç. Ancak benim, size sorduğum, sizin iddia ettiğiniz barış anlaşmasının nasıl yapılacağını da izah edilmesi hakkındaydı. Ancak siz, yorumlarınızla bambaşka bir mecraya yönlendirmişsiniz. Neticede ben, size sorduğum sorunun cevabını alamadım. Hayırlısı olsun.

 • S.topuz

  8.7.2022 06:49:41

  Biz gerekli ikazları yapmak ve SULH-U UMUMİYİ teşvik ve te'sis etmek ve ettirmek zorundayız bir MÜSLÜMAN olarak, bilhassa NUR Camiası olarak. RUSYA ve NATO'NUN karşı karşıya gelip çok tehlikeli ve yıkıcı SİLAHLARLA SAVAŞMASI hiç kimsenin FAYDASINA OLMAZ(DECCALLER ve SÜFYANİSTLER hariç?), hatta yeryüzünde İNSANLIK DA kalmaz diğer canlılar da. Biz böyle bir neticeye razı olabilirmiyiz bir Mü'min veya Akl-ı Selim sahipleri olarak? ASLAAA ve KATA. O halde herkes ACELE aklını başına alıp, BARIŞ masasına CİDDİ olarak oturmalı ve gerekeni YAPMALI!?

 • S.topuz

  8.7.2022 06:32:55

  "Remz Arkadaş! Nefsin vücudunda bir körlük vardır. O körlük vücudunda zerre-miskal kaldıkça hakikat güneşinin görünmesine mani' bir hicab olur. Evet müşahedemle sabittir ki; kat'î, yakînî bürhanlar ile deliller dolu olan büyük bir kalede, küçük bir taşta bir za'fiyet görünürse, o kör olası nefis o kaleyi tamamen inkâr eder. Altını üstüne çevirir. İşte nefsin cehaleti, hamakati, bu gibi insafsızca tahribattan anlaşılır. " Mesnevi-i Nuriye - 82

 • S.topuz

  8.7.2022 01:37:54

  Rusyaya karşı gözterilen bu azami titizlik, altmış senedir İSRAİLE gösterimiyor. ABD LİBYADA, SURİYEDE, IRAKTA, AFGANISTANDA vesaire ne haltbar işledi? Bunları hiç kimse duymak ve hatırlamak istemiyor? Ruhun yaptığı da yanlış,ABD ve İSRAİLİN ve ÇİNİNde....

 • S.topuz

  8.7.2022 01:30:02

  Ettekraru ahsen, velev kane yüz seksen! Doğru olanları tekrar etmek her zaman iyidir! Vesselam.

 • S.topuz

  8.7.2022 01:24:24

  "İki dehşetli harb-i umumînin neticesinde beşerde hasıl olan bir intibah-ı kavî ve beşerin tam uyanması cihetiyle kat'iyyen dinsiz bir millet yaşamaz. Rus da dinsiz kalamaz, geri dönüp Hristiyan da olamaz. Olsa olsa küfr-ü mutlakı kıran ve hak ve hakikata dayanan ve hüccet ve delile istinad eden ve aklı ve kalbi ikna' eden Kur'an ile bir musalaha veya tâbi' olabilir. O vakit dörtyüz milyon ehl-i Kur'ana kılınç çekemez."(Emirdağ-2 - 72), ifade ve ikazları bariz bir şekilde RUSYADA kendini göstermiş durumda. Arife Tarif gerekmez. Vesselam.

 • S.topuz

  8.7.2022 01:22:15

  Muhterem kardeşim Ahmet, kominizst RUSYA Dağılırken nasıl güzel ve SULH-U UMUMİYE yakın bir anlaşma yapılabildiyse, şimdi daha kolay ve daha ciddi bir" DüNYA BARIŞ" anlaşması yapılabilir!( Ukrayna meselesi bir oyun,piyon). Rusya bu işe zaten RAZI! Fakat ifsad ŞEBEKELERİ DÜNYAMIZA BARIŞIN YERLEŞMESİNİ istemiyorlar. Onlar istemiyor diye bizler de mi İSTEMEYELİM. Avrupa ile RUSYANIN barış içinde yaşamasından rahatsız olan zihniyet(DECCALİZM ve SÜFYANIZM) bu barış havasından çok rahatsız olduğu için, devamlı RUSLARI gizli veya açık tahrik ettiler ve halen de etmekteler! Fazla söze ne hacet?

 • ahmet

  7.7.2022 13:16:28

  Sayın S. Topuz, yine yorumunuzda "RUSYAYLA yeni ve sağlam bir “BARIŞ ANLAŞMASI” YAPMAKTIR." yazmışsınız. Bu barış anlaşmasının nasıl yapılacağını da izah edebilir misiniz?

 • ahmet

  7.7.2022 13:12:55

  Değerli S. Topuz, yorumunuzda "Rusya bu İŞGALLE bizim açımızdan büyük bir hata yaptı ve belki de pişmanlar." diye yazmışsınız. Yani Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle hata yaptığının ve belki de pişman olduğunun bir somut delili var mı? Birde yorumlarınız hep aynı. Başka yazıların altına yazdıklarınızı daha başka yazıların altına direkt kopyalayarak yorum yazmış oluyorsunuz. Dolayısıyla devamlı Rusya'yı üstü kapalı bir şekilde yaptıığı hatadan dolayı sempatik göstermeye çalışıyorsunuz. Farklı bir yorum yapamıyorsanız, lütfen devamlı aynı cümleleri yazmayınız. Bunun bir anlamı yok. Çünkü Rusya aynı hatayı, pişman olmadan yapmaya sürdürüyor.

 • S.topuz

  7.7.2022 01:48:28

  RUSYA  OLMADAN ve RUSYAYLA iyi ve barışcıl ilişkiler askıya alınıp, her an “RUS AYISI” korkusu pompalanarak ve silahlanma yarışıyla da DÜNYAYA SULH-U  UMUMİ hiç gelemez! Evet, Rusya bu İŞGALLE bizim açımızdan  büyük bir hata yaptı ve belki de pişmanlar. Yalnız ABD ve NATO da bu işe RUSLARI bi nevi zorladı ve hatta yeşil ışık yaktı da denilebilir. Almanya da bu işte kusurlu! Çünkü RUSLARLA olan D.Berlin anlaşması ve diğer konularda gereken titizliği ihmal etti! Ve netice ortada! Çözüm, tekrar RUSYAYLA yeni ve sağlam bir “BARIŞ ANLAŞMASI” YAPMAKTIR. Gerisi havanda su döğmek ve DECCALİZMİN değirmenine SU vermekten başka bir şey değildir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı