"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kemalistler iktidara hizmet etmektedir

İbrahim ERSOYLU
17 Kasım 2023, Cuma
Kemalistler, din âlimleri ve Diyanet üzerinden dinî değerlere hücum etmekle, dindarları ürkütüp icraatlarından rahatsız oldukları AKP iktidarının kucağına yitmekle, dolaylı olarak ona destek vermiş olmaktadır. Bu gayretler tek adam rejimini tahkim etmekte ve ülkemize demokrasinin gelişini geciktirmektedir.

Sol çevrenin sözcüsü görünen bir gazetenin, mensupları Risale-i Nur okuyan Isparta merkezli bir vakıf üzerinden Bediüzzaman Said Nursî’yi keyfi yorumlarla karalaması, bazı sol yazarların Cumhuriyet Bayramında ve 10 Kasım’da camilerde M. Kemal’e dua edilmedi diye Diyanet’e hücum ettiklerini görüyoruz.

Dini müesseseleri kapatarak halkın dinini öğrenme hürriyetlerini yok eden, İstiklâl mahkemelerinde İskilipli Atıf Hoca gibi suçsuz din âlimlerini idam ettiren bir kişiye ille de camilerde dua edilmesini istemek, bu olmadı diye onlara hücum etmek onların dua hürriyetlerine müdahale değil midir? Kimin kimi seveceği veya sevmeyeceği, kimin kime dua edeceği yönünde dayatma yapılması, evrensel hukuka ve demokrasiye aykırı değil midir?

Ne yazık ki bu çıkışlar, yol açtığı ekonomik kriz ve yüksek enflasyon sebebiyle halk nezdinde zor durumda kalan iktidara bir can simidi gibi olmaktadır. İktidar sözcüleri, bu çıkışlara güya dindarlar adına hamasi nutuklarla karşı çıkarak, yaptıkları ülkeye ve dine zarar veren icraatlar sebebiyle kendilerinden soğuyan dindar camiaya “Sakın ha bize olan desteğinizi kesmeyin. Görüyorsunuz nasıl dine ve size saldırıyorlar. Biz gidersek onlar gelir, din elden gider, mahvolursunuz” diye onlara sinyal vermektedirler.

Bir kısım sol kesim kabul etmese de, Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyada dinin önemli bir ağırlığı vardır. Bu bölgede yaşayan insanların çoğu, dinin icaplarını yerine getirmeseler de, onun değerlerine yapılan hücumları asla tasvip etmez.

Onların, manevî değerlere hücum eden tutumu devam ettiği müddetçe ve güçlü bir demokrat misyon alternatif olmadıkça ülkemizin demokrasiye geçmesi zorlaşır, müstebit siyasîlerin iktidarı devam eder, toplum olarak kriz, çatışma ve gerilim içinde yaşamaya devam etmiş oluruz.

Son söz: 21. asır demokrasi, adalet, medeniyet, hak ve hürriyetler asrıdır. Hür Batı ülkelerinde olduğu gibi, siyasî ve dinî görüşü ne olursa olsun bu değerlerin ortak paydasında buluşan, birleşen ve birbirlerinin inançlarına ve fikirlerine saygılı olan toplumlar, ülkelerinde demokrasiyi tesis edip ilim, sanayi ve teknolojide ilerleyip zenginleşirken, kimse kimseyi rahatsız etmediği huzur ve sükûn içinde yaşamaktadırlar.

Türkiye’deki sosyal demokratlar, ülkemizin böyle olmasını istiyorlarsa dindar camiayı rencide eden tutumlarından vazgeçip, bir şahsın görüşünü topluma zoraki dayatan Kemalizm yerine dindarlarla demokrasi, hukuk ve hürriyetleri savunma noktasında buluşmalıdır. Böyle yapmaları hem AB standartlarında olmasını istediğimiz demokrasimizin hem de ülkenin menfaatinedir.

Okunma Sayısı: 2191
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • cafer

  17.11.2023 10:51:43

  Allah razı olsun. Büyük plann bir parçasını ı deşifre eden bir yazı. Hain numune "Müslümanların ellerinden bu Kuranı almadıkça biz onlara hakim olamayız, ne yapıp edip onlarin ellerinden bu Kuranı almalıyız" planını 2000lere kadar fiilen ve fiziken nedenidiler, baktılar olmuyor,ters tepiyor, bu defa kurbağayı soğuk suya koyup ısıtmaya başladılar, 2000lerden sonra yapılan tahribatı hiç bir sol güç yapamazdı, siyasi islam ile dinden gençliği kopardılar..... müthiş yangın karşımda değil artık, kalbimde....

 • Oğuz Yiğiter

  17.11.2023 07:29:36

  "Aldatmakla iş gören nifak cereyanı"; birinci devresinde, dindar görünümlü, çok Kur'an okuyan M.F.Ç'ı kullandığı gibi, dördüncü devresinde de, yine güya din namına iktidar olan, siyasal islam zihniyetli, M.F.Ç. ekolünden bir ekibi, zahirde birbirinin alternatifi gibi danışıklı horoz dövüşü kabilinden kavgalı bir görüntü ile, "kırmızı kemalizm" ile "yeşil kemalizm"i münavebeli olarak devam ettirip, bu memlekete AB standartlarında, bir demokrasinin yerleşmesini geciktirip, resmî ideolojinin ömrünü uzatmak. Bütün mesele ve oynanan oyunların özeti budur, gerisi lâf-ı güzaftır. Ama bu ilelebed böyle gitmeyecek. Finali; "Birinci avrupa"yı temsil eden AB ile, dahilde; nüve halinde de olsa varlığını sürdüren demokrat misyonun güçlenerek, birbiriyle ittifak halinde çalışması ile bu oyun bozulacak ve ülkemizi layık olduğu medenî insanlık ailesinde, işleyen evrensel demokrasi ve hukuk normlarını, ülkemizde de yerleştireceklerdir.

 • Arda yıldız

  17.11.2023 06:49:25

  1- Türkiyede Müslüman kesim hangi görüşe mensup olursa olsun dinin elden gitmeyeceğini bilir. Ama dini yaşama konforunun elinden gitmemesi için mecburen iktidar partisini destekleyenler var. 2- Kemalizm malesef halka rağmen bir sistem önermektedir. Kemalistler halkı cahil olarak görüyorlar. Dini müesseseleri halkın kanını emen birer sapkın ve zararlı yapı olarak görüyorlar. Onlara göre dini en iyi şekilde yaşayabilmek için Kemalistlerin tarif ettiği şekilde yaşamak gerekiyor. 3- Avrupa dediğimiz zaman sanki her görüşün hür bir şekilde yaşanabildiği bir ortam hayal ediyoruz. Teoride öyle olsa bile pratikte bu mümkün değil. Avrupanında kırmızı çizgileri var. Orda ifade edemeyeceğiniz görüşler var. Filistin bayrağını yasaklayan avrupa ülkeleri gördük. Kemalizm eleştirisi yaparken ayağımızı avrupa medeniyetine basmak pek sağlıklı olmaz diye düşünüyorum. Daha çok risale-i nurlar zemininde kalmalıyız. Zira Kemalizm ile aramızda kapanmayacak bir uçurum var. Selam ederim.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı